Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu?

Avatar placeholder
27.06.2019 13:21
Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu?
Jak bezpiecznie przewieźć maluszka ze szpitala do domu? (123rf)

Podróż

Zdjęcie autorstwa Jim Champion / CC BY-SA 2.0

Większość dzieci w Polsce przychodzi na świat w szpitalu, co oznacza, że wkrótce po urodzeniu czeka je pierwsza podróż – do domu. Jak przygotować się do przywiezienia noworodka ze szpitala, by dziecko bezpiecznie dotarło do swojego pokoiku?

spis treści

1. Noworodek w podróży - jak go przygotować?

Infografika

W kwestii ubrania noworodka warto postawić na prostotę – ubranka o złożonym kroju, które nakłada się długo i w irytujący dla dziecka sposób (pociągając za ręce i nogi malca), to nie najlepszy wybór, zwłaszcza gdy rodzicom malca marzy się przyjemna atmosfera podczas jazdy samochodem.

Strój dziecka należy dobrać stosownie do warunków pogodowych, by maluch nie zmarzł ani się nie przegrzał. Jak stwierdzić, że przygotowane dla noworodka ubranie będzie w sam raz? Wystarczy realistycznie ocenić sytuację za oknem – jeśli w sweterku, jaki chcemy nałożyć dziecku, byłoby nam za gorąco, malcowi też będzie w nim zbyt ciepło.

Zobacz film: "Pierwszy kontakt ojca z dzieckiem"
  • W chłodne jesienne dni dobrym wyborem dla noworodka są bawełniane śpioszki, czapka i ciepły kocyk do otulenia dziecka.
  • Jeśli pogoda jest ładna, bawełniana koszulka i cienkie spodenki dla noworodka to strzał w dziesiątkę. Dziecko warto otulić cienkim kocykiem, ale nie należy zakrywać mu twarzy.

2. Przygotuj swoje auto do przewiezienia noworodka

Nieważne, czy dom rodziców znajduje się 300 m czy 30 km od szpitala – noworodek nie powinien być przewożony w ramionach mamy lub taty, ponieważ gwałtowne hamowanie może wyrzucić dziecko w kierunku deski rozdzielczej. Jedyną bezpieczną metodą przewożenia malca jest umieszczenie go w specjalnym foteliku samochodowym dla niemowląt. Dziecko kładzie się na foteliku w taki sposób, iż leży tyłem do kierunku jazdy. Dopiero po ukończeniu przez nie dwóch lat (lub po osiągnięciu przez nie maksymalnej wagi dopuszczalnej przez producenta danego fotelika) można sadzać brzdąca na foteliku, w którym dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy.

3. O czym warto pamiętać, planując przewiezienie noworodka samochodem?

Fotelik dla noworodka należy umieścić na tylnym siedzeniu auta, by w razie wypadku poduszki powietrzne nie stworzyły zagrożenia dla malca.

  • Jeśli masz możliwość pożyczenia fotelika samochodowego od rodziny lub znajomych, upewnij się, że nie został wyprodukowany więcej niż sześć lat temu i nigdy nie był w samochodzie w trakcie wypadku. Nie korzystaj z fotelika, w którym brakuje części!
  • Pamiętaj, że wyższa cena nowego fotelika samochodowego nie oznacza, że jest on faktycznie produktem o wyższej jakości – być może uzasadnieniem wyższej ceny są konkretne dodatki do zestawu?
  • Kupując fotelik dla dziecka, wybierz taki model, który pasuje do twojego samochodu i może być w nim prawidłowo zainstalowany.

Wielu rodziców stresuje się na myśl o konieczności przewiezienia noworodka autem do domu – obawiają się zarówno zagrożeń czyhających na ich maleństwo, jak i potencjalnych problemów z zachowaniem dziecka. Spokój u noworodka pomoże zapewnić wygodne, lekkie ubranie, a o bezpieczeństwo malca zadba odporny na uszkodzenia fotelik samochodowy. W drogę!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze