Inteligentny i samotny

Osoby z wyższym IQ nie mają wielu znajomych. I wcale nie czują się z tym źle. Do takich wniosków doszli psychologowie ewolucyjni z Londynu.

1. Definicja ludzkiego szczęścia

Satoshi Kanazawa i Norman Li przeanalizowali wyniki swoich badań, które prowadzili od wielu lat na grupie 15 tysięcy młodych ludzi (w wieku od 18. do 28. roku życia). Naukowcy na podstawie szczegółowych analiz wysnuli wiele ciekawych wniosków, rzucając nowe światło na definicję ludzkiego szczęścia. Wyniki swojej pracy badawczej opublikowali na łamach prestiżowego pisma „British Journal of Psychology”.

Punktem wyjścia dla badaczy było stwierdzenie, że źródeł ludzkiego szczęścia poszukiwać należy w prehistorii. Psychologowie uważali, że to co dawało radość naszym praprzodkom, można odnaleźć we współczesnym świecie.

Zobacz film: "Parenting.pl"

123RF: Inteligencja dziecka
123RF: Inteligencja dziecka

I w ten sposób właśnie dowiedziono, że bardziej usatysfakcjonowani z życia są ludzie mieszkający na wsi. Znaczenie ma tu bowiem gęstość zaludnienia. Im większa aglomeracja, tym mieszkańcom miasta trudniej odnaleźć szczęście i żyć pełnią życia.

2. Im mniej, tym lepiej?

Badacze wzięli na warsztat również interakcje społeczne. Brytyjscy naukowcy uważają, że im większa liczba przyjaciół i znajomych, tym człowiek jest szczęśliwszy.

Zależność ta jednak nie dotyczy osób z ponadprzeciętnym ilorazem inteligencji. Geniusze bowiem lepiej funkcjonują w samotności. Nie lubią spotykać się z przyjaciółmi, trudno im również podtrzymywać znajomości i przyjaźnie. Z czego to wynika?

3. Przyjaźń w dobie Facebooka

Dawniej ludzie żyli w niewielkich społecznościach. Kontakt z drugim człowiekiem był prosty, nieskomplikowany, i co najważniejsze – pomagał przetrwać (wspólne polowania, walka z nieprzyjacielem). Nowoczesność nieco te relacje osłabiła.

Z jednej strony świat się skurczył, bo rozmowa z bliskim żyjącym na drugim końcu świata nie stanowi żadnego problemu, ale relacje te są często powierzchowne, nietrwałe.

Współcześnie żyjący człowiek może się o tym przekonać w chwili, gdy potrzebuje pomocy. W sytuacji choroby czy życiowych niepowodzeń lista kolegów i koleżanek często ulega diametralnemu skróceniu.

Nie dotyczy to jednak ludzi inteligentnych. Badacze interpretują wyniki swoich badań jednoznacznie: osoby z wyższym IQ potrzebują mniej wsparcia od drugiego człowieka, sami radzą sobie ze swoimi problemami, a ponadto wcale nie mają dużej liczby znajomych i przyjaciół. Jest ich niewielu, ale za to są odpowiednio dobrani.

Wnioskami brytyjskich uczonych zainteresował się świat nauki. Tworzone są nowe teorie w tym zakresie. Carol Graham z Brookings Institution uważa, że osoby niezwykle inteligentne nie mają wielu przyjaciół, bo stanowią oni przeszkodę w realizacji celów.

Ludzie z wysokim IQ wolą spędzać czas na pracy, edukacji lub – mówiąc górnolotnie – na odkrywaniu świata. Osoby postronne mogą im w tym przeszkadzać i zaburzać poczucie szczęścia, jakie w ten sposób osiągają.

Istnieje też inne wytłumaczenie tej teorii. Osób wyróżniających się wysokim ilorazem inteligencji na całym świecie jest bardzo mało (szacuje się, że stanowią 2 proc. ludzkości). Często są niezrozumiali, nie zawsze społeczeństwo ich akceptuje.

Niezwykle inteligentne jednostki czują się wyobcowane choćby dlatego, że postrzegają świat i otaczającą ich rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Trudno im znaleźć osobę, która myśli tak samo. Wolą żyć w samotności niż funkcjonować wśród ludzi, z którymi nie łączy ich żadna nić porozumienia.

Potencjał w inteligentnych introwertykach dostrzegają nieśmiało przedsiębiorstwa. Adam Grant, profesor szkoły biznesu na Pennsylvania University zauważył, że szef-samotnik widzi więcej, potrafi podjąć dobre decyzje, a ponadto świetnie motywuje swoich pracowników.

Czas zatem nieco inaczej spojrzeć na ludzi, którzy świadomie wybierają samotne życie, pamiętając przy tym, że wielkie dzieła i naukowe teorie w zdecydowanej większości przypadków rodzą się w ciszy i spokoju.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Dlaczego mąż ma ataki agresji i złości?

Wybuchy złości czy agresji mogą mieć różne źródła- od kryzysu, przemęczenia czy stresu, po poważniejsze zaburzenia. Dlatego zachęcam do podjęcia konsultacji psychologicznej i diagnostyki. Specjalista doradzi także najlepsze możliwe sposoby poradzenia sobie z trudnościami (psychoterapia, konsultacja neurologiczna lub psychiatryczna, inna forma leczenia). Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Czy gryzienie przedmiotów u 19-miesięcznego dziecka może oznaczać autyzm?

Jeśli sytuacja ma miejsce tylko w przedszkolu może być reakcja adaptacyjna związaną ze stresem i orientacją w nowym miejscu (forma samouspokojenia wyniesiona z wcześniejszych etapów rozwoju). Szczególnie, że obiektywnie synek jest jeszcze mały i podobne zmiany są dla niego sporym wyzwaniem. Skonsultowanie się jednak z logopedą, a w razie potrzeby także psychologiem dziecięcym, jest dobrym pomysłem. Specjalista zdiagnozuje ogólny rozwój synka i potencjalne potrzeby jego wspierania lub rehabilitacji.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak zapomnieć o byłym partnerze, który ma nową rodzinę?

Warto zgłosić się do psychologa. Specjalista nie tylko wesprze w tej sytuacji, ale przede wszystkim pomoże poradzić sobie ze smutkiem i żalem po rozstaniu, przyjrzeć się osobowościowym sposobom funkcjonowania, budowania relacji i związków. Dalej pomoże we wprowadzeniu zmian, które pozwolą Pani odbudować samoocenę, poczucie wartości, bezpieczeństwa, pewności siebie i satysfakcji z życia. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Co powoduje uczucie wirowania i zawrotów głowy?

Podobne zaburzenia mogą mieć źródła emocjonalne, lękowe (nerwicowe). Szczególnie, jeśli lekarz wykluczył inne źródła problemu. Dlatego zachęcam do spotkania z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Dlaczego czuję, że ktoś mnie obserwuje?

Zachęcam do zgłoszenia się do lekarza psychiatry i psychologa. Podobne trudności mogą mieć zarówno podłoże emocjonalne, lękowe, jak i inne poważniejsze (np z obszaru schizofrenii). Żeby to jednak stwierdzić potrzebna byłaby diagnostyka. Można jej zasięgnąć w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak powinna wyglądać dieta 84-letniej kobiety chorującej na Alzheimera?

Zachęcałabym do podjęcia konsultacji z lekarzem mamy lub geriatrą. Jeśli jest z mamą kontakt werbalny, można zapytać ją o przyczyny (być może jest to ból gardła, żołądka, poczucie mdłości albo inne trudności). Być może także pomogłaby zmiana diety na bardziej płynną, na jakiś czas (np zupy przecierowe). Warto także sprawdzić, czy zmienia się to w ciągu kolejnych dni i czy ma znaczenie kto z bliskich podaje posiłek.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak rzucić palenie przy nerwicy?

A czy próbował Pan zrywać z nałogiem bez pomocy farmakologii? Być może warto spróbować na początek bez dodatkowego włączania leków. Niezależnie od potencjalnych interakcji, pewną ilość leków już Pan przyjmuje i - jeśli nie będzie takiej wyraźnej potrzeby- nie warto jej zwiększać. Zachęcam także do poruszenia tego tematu ze swoim psychoterapeutą lub rozpoczęcia psychoterapii (jeśli jeszcze w niej Pan nie jest), która jest najlepszą metodą poradzenia sobie z emocjonalnymi i osobowościowymi źródłami nerwicy (leki mają wpływ głównie na jej objawy, a nie na przyczyny).

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Co może powodować wymioty krwią?

Na początek warto skonsultować się ze swoim laryngologiem, szczególnie jeśli jest Pani po zabiegu usunięcia migdałów. Jeśli nie może Pani skorzystać z pomocy swojego laryngologa lub też z konsultacji pooperacyjnej, warto skorzystać z pomocy innego laryngologa. Jeśli nie zauważy nic niepokojącego, uspokoi Panią. Gdyby objawy jednak wskazywały na coś niepokojącego, podejmie odpowiednie kroki.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak zapomnieć i pogodzić się ze zdradą męża?

W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Psycholog pomoże Pani zarówno zrozumieć dręczące Panią uczucia jak i poradzić sobie z nimi. To otworzy Panią na nowo na doświadczanie radości życia, a być może także bliskości czy relacji. Zachęcam do podjęcia działania! Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.