Imię z romantycznego mitu. Jest symbolem wierności i oddania
Mitologia grecka obfituje w imiona zarówno męskie, jak i żeńskie. Choć wiele z nich jest powszechnie znane, są jednak też i takie, o których mało osób pamięta, choć mają swoje odpowiedniki w języku polskim.
1. Imię Penelopa
Niewątpliwie pięknym, ale rzadkim w Polsce imieniem jest Penelopa. Pochodzi z mitologii greckiej i jest ściśle związane z postacią żony Odyseusza, bohatera epopei Homera, choć znaczenie wcale nie jest oczywiste.
Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia tego imienia. Najpopularniejsza wskazuje, że wywodzi się od greckich słów "pēnē", co oznacza "przędza" lub "nić", oraz "lēpos", czyli "twarz" lub "oblicze".
Ta interpretacja odnosi się do słynnej sztuczki Penelopy, która przędła i pruła utkaną szatę, aby odwlekać wybór nowego męża, czekając na powrót Odyseusza.
Inna teoria sugeruje, że imię Penelopa może pochodzić od greckiego słowa "penelops", oznaczającego gatunek ptaków, co mogłoby wskazywać na starożytne związki imienia z ptakami wodnymi lub symbolizować spryt i lojalność, cechy przypisywane mitologicznej Penelopie.
Bohaterka "Odysei" Homera do dziś uważana jest za symbol wierności i oddania.
2. Popularność imienia
W naszym kraju imię Penelopa nie cieszy się szczególną popularnością. Obecnie nosi je 21 kobiet, a od 2000 roku nie otrzymała go ani jedna dziewczynka. To jedno z najrzadszych imion w Polsce.
Natomiast w wielu krajach, jak choćby Stany Zjednoczone czy Włochy, Penelopa zalicza się do grona najpopularniejszych imion dla kobiet.
Posiadaczki tego imienia mają okazję do obchodzenia imienin 5 maja. Wśród znanych osób możemy wymienić aktorkę Penélope Cruz, czy Penelopę Flamel, żonę francuskiego alchemika, Nicolasa.
Również w literaturze nie brakuje odniesień do imienia Penelopa. Postaci o tym imieniu znajdziemy choćby w cyklu o Harrym Potterze czy też powieściach Pierdomenico Baccalario o Ulyssesie Moore.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl