Trwa ładowanie...

Imię nosił chrześcijański męczennik. Dziś w Polsce źle się kojarzy

Avatar placeholder
25.07.2024 17:27
Choć stało się memem, to imię o bogatej historii
Choć stało się memem, to imię o bogatej historii (Adobe Stock )

Wiele osób uważa, że imię odzwierciedla osobowość i cechy charakteru. Właśnie dlatego niektórzy rodzice do nazwania dziecka podchodzą z ogromną ostrożnością i unikają imion, które mogą się źle kojarzyć.

spis treści

1. Imię Sebastian

Pewne imiona biją rekordy popularności w rankingach, a inne szturmem zdobyły internet, ale z nieco humorystycznych względów. Jeszcze kilka lat temu przecież nikt nie śmiał się z Janusza i Grażyny.

Także imię Sebastian w ciągu ostatnich lat stało się obiektem drwin i synonimem wielu negatywnych cech młodych Polaków. Jakiś czas temu zamiast "Seba" lub "Sebix" mówiło się "dres".

Imię Sebastian w Polsce stało się obiektem stereotypów i żartów z różnych powodów społeczno-kulturowych. W latach 90. i na początku XXI wieku popularność tego imienia bardzo wzrosła. Po roku 2010 pojawiły się memy i dowcipy, które zaczęły przedstawiać Sebastiana jako osobę o ograniczonych zainteresowaniach i aspiracjach. Dodatkowo, imię to często bywało kojarzone z subkulturami dresów i blokersów, co jeszcze bardziej utrwaliło negatywne skojarzenia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Te stereotypy mogą wpływać na postrzeganie osób noszących to imię, mimo że są one nieuzasadnione i krzywdzące.

2. Znaczenie imienia Sebastian

Obecnie w Polsce 185914 mężczyzn nosi imię Sebastian, które wywodzi się od greckiego słowa "sebastos". Znaczenie jest dość podniosłe - "czcigodny", "mądry", "dostojny" oraz "wysoko postawiony".

Jeszcze kilka lat temu imię cieszyło się sporym zainteresowaniem, w 2000 roku nazwano tak 3559 chłopców. Popularność jednak dramatycznie spadła, a w ubiegłym roku nadano je zaledwie 325 noworodkom.

Imieniny Sebastiana przypadają na 20 stycznia, 30 stycznia, 8 lutego, 10 września, 16 września, 16 grudnia i 31 grudnia, z czego najpopularniejszą datą jest ta pierwsza - 20 stycznia. Chrześcijańskim patronem jest męczennik rzymski św. Sebastian.

3. Cechy charakteru

Imię Sebastian ma długą i bogatą historię, która sięga czasów starożytnych. Jest popularne w wielu krajach na całym świecie. W Polsce imię to znano już w średniowieczu, za sprawą kultu św. Sebastiana.

Wbrew stereotypom, mówi się, że osoby o imieniu Sebastian są odważne i gotowe stawić czoła trudnościom, na wzór swojego patrona. Są jednocześnie lojalne, empatyczne i cechuje je spora kreatywność.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze