Trwa ładowanie...

Imię Jezus dla chłopca? Ksiądz zabrał głos

Avatar placeholder
Katarzyna Łukijaniuk 15.12.2023 13:33
Imię Jezus na chłopca? Ksiądz zabrał głos
Imię Jezus na chłopca? Ksiądz zabrał głos (Getty Images)

Kiedy rodzice wybierają imię dla swojego dziecka biorą pod uwagę różne czynniki, m.in. tradycję, modę, religię lub miłe skojarzenia. Czasem chcą, aby maluch wyróżniał się na tle innych i nadają mu nietypowe imię, które musi być jednak zaakceptowane przez Urząd Stanu Cywilnego. Niektórzy zastanawiają się, czy w Polsce istnieje możliwość nazwania dziecka imieniem Jezus.

spis treści

1. Imiona odrzucane przez urzędników

Choć w Polsce nie ma oficjalnej listy zakazanych imion, to niektóre z nich mogą zostać odrzucone przez urzędników. Dzieje się tak, gdy imię wybrane przez rodziców jest obraźliwe, ma negatywne skojarzenia i może ośmieszać dziecko. Nieakceptowalne są również imiona pochodzące od nazw pospolitych lub geograficznych, imiona z błędami ortograficznymi, zdrobnienia oraz wulgaryzmy.

Jakie przykładowe imiona zostały odrzucone przez Urzędy Stanu Cywilnego w naszym kraju? Joint, Pipa, Sosnowiec, Rambo, Nirvana czy Toshiba. Pracownicy urzędów uznali, że imiona te mogłyby ośmieszać dzieci i być przyczyną docinków ze strony otoczenia. Trzeba przyznać, że wiele w tym prawdy.

Zobacz film: "Poważny wirus atakuje małych chłopców"
Imię dla chłopca
Imię dla chłopca (Pixabay )

2. Czy można dać dziecku na imię Jezus?

Imię Jezus jest ściśle kojarzone z religią. W chrześcijaństwie Jezus uznawany jest za mesjasza i wcielenie samego Boga, w islamie za proroka.

W niektórych krajach nazywanie w ten sposób dzieci cieszy się ogromną popularnością. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej, takich jak: Kolumbia, Argentyna, Wenezuela, ale także w Meksyku czy Hiszpanii. Jego arabska wersja "Issa" jest natomiast powszechna w krajach muzułmańskich.

Polacy mają jednak opory, by nazwać tak dziecko. Być może obawiają się reakcji społeczeństwa, bądź z góry zakładają, że urzędnicy nie wyrażą na to zgody.

Tymczasem Rada Języka Polskiego nie zakazuje, ale i nie poleca wyboru tego imienia.

"Można sobie z łatwością wyobrazić negatywne reakcje osób wierzących, które zetknąwszy się z kimś posługującym się takim imieniem poczują się dotknięte, zdezorientowane, a nie można wykluczyć, że również obrażone" - pisze polski filolog i językoznawca prof. dr hab. Mariusz Rutkowski, cytowany na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Mimo to prawo nie zabrania nadawania imienia Jezus chłopcom i nawet był jeden taki przypadek w Polsce w latach 70. A co na to Kościół rzymskokatolicki?

3. Stanowisko Kościoła ws. imienia Jezus

W tej sprawie wypowiedział się ks. Marek Dziewiecki, który udzielał odpowiedzi na pytania czytelników w czasopiśmie "Dobry Tydzień".

- Rodzice chrześcijańscy nazywają tak dziecko z szacunku do Pana Jezusa. A ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne i być dobrym świadkiem Zbawiciela - mówi ks. Dziewiecki.

Jezus nie jest w Polsce zakazane i rodzice - także katoliccy - mogą nazywać tak swoje dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze