Trwa ładowanie...

Idź z dzieckiem do kina. Dlaczego warto?

 Agnieszka Gotówka
25.09.2020 09:37
Płatna współpraca z marką 7. MFF Kino Dzieci
Idź z dzieckiem do kina. Dlaczego warto?
Idź z dzieckiem do kina. Dlaczego warto?

Dzieci dzisiaj wychowują się w świecie ekranów. Bajki mają na wyciągnięcie ręki. Oglądają je w zaciszu domowym, nierzadko we własnym pokoju. Warto jednak zabrać je… do kina. Tam emocje podczas oglądania są o wiele większe, a to z kolei pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych.

Z jednej strony demonizuje się ekrany w życiu dziecka. Obarcza się je winą za brak koncentracji, problemy emocjonalne. Z drugiej jednak strony zauważa się, że bajki i programy przeznaczone dla najmłodszych mogą być bardzo wartościowe i nieść ze sobą walor edukacyjny. Trudno zresztą dzisiaj wyobrazić sobie życie bez mediów. Odizolowanie od nich w dłuższej perspektywie może okazać się błędem.

1. Kino? Wybierz się z dzieckiem!

Jeszcze kilka lat temu wyjście do kina było dla dziecka długo oczekiwanym wydarzeniem. Dziś nieco to spowszedniało. Rodzice nie mają też czasu na wyjścia, zresztą po co, skoro wystarczy uruchomić internet, by móc obejrzeć niedawno odtwarzane na wielkim ekranie premiery. Sęk w tym, że to nie to samo.

Kino to swego rodzaju sztuka. Prezentuje bogatą ofertę kulturalną, stanowi doskonałe źródło wiedzy o świecie. Filmy nierzadko traktują też o uniwersalnych problemach, jakich doświadczają młodzi ludzie:, odrzuceniu przez grupę rówieśniczą, chorobie, rywalizacji, przemocy, niepełnosprawności, ale też tolerancji, ekologii i przyjaźni. Pokazują prawdziwe emocje i oswajają strach, np. przed pierwszym dzwonkiem. Mogą stanowić punkt wyjścia do rozmowy o trudnych sytuacjach, których prędzej czy później doświadczy każdy z nas. Seans filmowy to ponadto sposób na budowanie międzypokoleniowych mostów. Dzieci i dorośli w odmienny sposób widzą świat, a co za tym idzie – inaczej interpretują produkcje kinowe. Zadaniem rodzica jest ukierunkowanie dziecka na właściwe tory rozumienia filmu. Trzeba jednak pozwolić mu też na swobodną interpretację. Dać szansę na odczuwanie własnych emocji.

Wspólne oglądanie produkcji kinowych to jednak przede wszystkim czas bycia razem – bez pośpiechu, z wyłączonym telefonem.
Doskonałą okazją do zainteresowania dziecka kinematografią jest organizowany już po raz siódmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci, który rozpocznie się 26 września i potrwa do 4 października. To wydarzenie kulturalne, które po raz pierwszy, ze względu pandemię, odbędzie się również on-line. Seansom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmów, warsztaty kreatywne oraz wykłady o wychowaniu, które wygłoszą m.in prof. Bogdan de Barbaro, jeden z najbardziej znanych psychoterapeutów w Polsce, oraz Alicja Kost, autorka bloga Mataja.

2. Święto kina dla dzieci

Program Festiwalu jest niezwykle bogaty. Będzie można wybierać z ponad 150 tytułów prezentowanych w 10 sekcjach. - Od wiosny mieliśmy świadomość, że pandemia wpłynie na kształt i organizację Kina Dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie edycji hybrydowej. Oprócz 21 festiwalowych kin program dostępny będzie również online na przygotowanej przez nas platformie video. Od pierwszej edycji Kina Dzieci naszym celem było budowanie wydarzenia wykraczającego poza jedno miasto. Od sześciu lat graliśmy nie tylko w Warszawie i we Wrocławiu, ale gościmy również z Konkursem Głównym w kilkunastu innych miastach. Teraz, dzięki formule łączącej seanse kinowe i online, naprawdę możemy mówić o Kinie Dzieci jako o wydarzeniu ogólnopolskim – mówi Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

3. Festiwal dla całej rodziny

By kino było właściwą rozrywką dla najmłodszych, dziecko nie może zostać pozostawione samo sobie. Rodzic powinien być przewodnikiem dla młodego kinomana. Towarzyszyć mu w oglądaniu i pomóc zrozumieć przesłanie filmu. To bowiem dorośli w pewnym stopniu decydują, jaką lekcję czy wartości dziecko ma wynieść z filmu. Jak to właściwie zrobić, podpowiedzą eksperci, którzy w ramach Festiwalu wygłoszą pełne ważnych treści wykłady. Dla dorosłych przygotowano trzy dokumenty inspirujące do rozmów o wychowywaniu i edukacji młodych ludzi. Po seansie omówią je m.in. Iza Rutkowska, artystka zajmująca się projektowaniem przestrzeni wraz z jej użytkownikami, oraz Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to nie tylko seanse filmowe. To również ciekawe wydarzenia, w którym mogą wziąć udział całe rodziny. To dobry sposób na wspólne spędzenie czasu i punkt wyjścia do rozmów na trudne tematy, ale też możliwość zdobycia nowych doświadczeń. I tak na przykład pokazowi filmu „Boriya” towarzyszyć będzie spotkanie z uważnością, które poprowadzi Aurelia Szokal-Egierd, certyfikowana nauczycielka uważności dla dzieci i młodzieży. Niezwykle interesująco zapowiada się również webinar Przemka Staronia o tym, jak uczyć, zarazić innych pasją i kreatywnym myśleniem.

Kino to nieszablonowa rozrywka dla całej rodziny. Filmy na wielkim ekranie wzbudzają emocje, zmuszają do refleksji i pokazują, jak piękny jest różnorodny świat. A zatem, idź z dzieckiem do kina. Warto!

Program filmowy, informacje o kinach oraz biletach i karnetach online dostępne są na stronie www.kinodzieci.pl.

Płatna współpraca z marką 7. MFF Kino Dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze