Trwa ładowanie...

Idole nastolatków

Avatar placeholder
24.06.2019 13:48
Idole nastolatków
Idole nastolatków (123rf)

Każdy z nas będąc nastolatkiem miał swojego idola. Był nim sławny aktor, muzyk, gwiazda muzyki, modelka bądź sportowiec. Często idole nastolatków stają się wzorem do naśladowania, choć nie zawsze ich zachowanie służy za dobry przykład dla młodego człowieka. Nastolatki szukają wzorca do naśladowania, który będzie swego rodzaju przewodnikiem wskazującym jak powinni postępować, jak się ubierać i czym się kierować w życiu. Dojrzewanie to niewątpliwie trudny okres zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Wyróżnić można trzy różne etapy dojrzewania: wczesny, środkowy i późny. Wszystkie trzy są doświadczane przez większość dzieci, ale wiek, w którym każdy etap zostanie osiągnięty zależy od konkretnego dziecka. Te różne etapy dojrzewania są połączone z rozwojem fizycznym i równowagą hormonalną, której dziecko nie może kontrolować. Z tego powodu każdy nastolatek powinien być traktowany jako jednostka.

spis treści

1. Bohaterowie z dzieciństwa

Wychowywanie dzieci jest często wyzwaniem dla dorosłych, bowiem nadal potrzebują pomocy w nauce i dobrych przykładów, aby dokonać wyboru między dobrem, a złem. Dawanie dobrego przykładu dzieciom to doskonały sposób pomocny we wpajaniu im dobrych wartości i nauczaniu na tym etapie. Poczucie własnej męskości lub kobiecości jest ważną częścią tego etapu rozwoju.

Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta potrzebują czasu, którego większość spędzają z dziećmi tej samej płci. Harcerstwo, zajęcia sportowe i grupy kościelne to tylko niektóre sposoby na spotkania wspomagające rozwój twojego dziecka przez wskazanie pewnego wzoru. Nastolatki potrzebują bohatera, idola, na którym mogą się wzorować w tym wieku. Osoby spoza rodziny oraz krewni mogą być pomocni.

2. Idol i zainteresowanie seksem

W nastolatkach zaczynają powstawać nowe uczucia, które są skupione wokół własnego ciała, a później także nastawione na rozwój stosunków seksualnych z płcią przeciwną. Dokładne informacje muszą być im udostępniane w odpowiedniej formie i odpowiednim czasie. Przedstawienie właściwych wzorców i przykładów może odnieść lepszy efekt niż wiele rozmów na ten temat.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Sportowe, artystyczne, akademickie lub muzyczne talenty dzieci mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Rodzice zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy nastolatek jest podatny na różnego rodzaju wpływy z zewnątrz (niekoniecznie dobre), powinni zachęcać i wspierać w miarę możliwości zainteresowania z lat wcześniejszych. Możemy to osiągnąć podsuwając coraz to nowsze przykłady i wzory do naśladowania. W ten sposób nakierujemy dziecko na właściwe, według rodziców, zachowania i pomożemy rozwinąć dobrą samoocenę i pewność siebie.

Nastolatki mają silną potrzebę miłości i akceptacji przez rodziców i rówieśników, ale mogą ukrywać tego rodzaju potrzeby, starając się stwarzać wrażenie starszych.

3. Nastolatek czy już dorosły?

Dojrzały wygląd i zachowanie nastolatka może być mylące. Martwisz się, czy jest gotowy stawić czoła dorosłości? Większość młodych ludzi pod koniec etapu dojrzewania eksperymentuje z narkotykami i alkoholem, a rodzice mają niewielkie możliwości, aby zapobiec powstawaniu nadużyć w tej materii. Rodzice powinni szczerze porozmawiać o zagrożeniach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i mieszaniem alkoholu i / lub leków zwłaszcza podczas jazdy samochodem. Powiedz dziecku, że będzie miał zapewniamy transport i że absolutnie nie ma zgody na jazdę z kierowcą, który pił alkohol lub zażywał narkotyki. We współczesnym świecie trudno znaleźć przykłady na pozytywne zachowania w tym aspekcie dojrzewania. Rozmawiając z dzieckiem należy kierować się przede wszystkim jego dobrem i zdać sobie sprawę, że nie na wszystkie rzeczy mamy wpływ, gdy nastolatek ma już 18-19 lat i może lepiej, gdy nasze poglądy na pewne kwestie będą choć trochę ze sobą zbliżone. Dążenie do otwartej komunikacji jest idealnym celem. Spróbuj znaleźć czas, aby spędzić go razem z nastolatkiem. Wspólne wykonywanie nawet codziennych czynności poprawia komunikację i buduje relacje.

Wskazanie dorastającemu, młodemu człowiekowi wzorca do naśladowania pomoże przebrnąć przez ten trudny okres. Często nastolatkowie nie słuchają rad rodziców i sami szukają dla siebie idoli wśród ludzi świata muzyki i telewizji. Idole nastolatków stają się kimś ważniejszym niż rodzice. Uważają ich za wzór do naśladowania, ubierają się tak jak oni, słuchają tej samej muzyki, wzorują się na ich zachowaniu. Nie należy sprzeciwiać się, a tym bardziej zabraniać młodym ludziom mieć idoli, gdyż to oni wpływają na zachowania oraz poglądy dorastającego człowieka, który musi odkryć co jest dla niego ważne w życiu i nauczyć się podejmowania właściwych wyborów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze