Hymn Unii Europejskiej [ciekawostki]
Hymn Unii Europejskiej, tekst którego tu przywołamy, został ustanowiony w 1993 r. Jest nim „Oda do radości” pochodząca z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. A czy wiesz, dlaczego "Oda do radości" stała się hymnem europejskim?
1. Hymn Unii Europejskiej – "Oda do radości"
Utwór został skomponowany w 1823 r. przez Ludwiga van Beethovena do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 r. Kompozytorowi bliska była idealistyczna wizja braterstwa całej rasy ludzkiej, którą w swoim dziele przedstawił niemiecki poeta.
"Oda do radości" wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności. Ich nośnikiem w tym przypadku jest muzyka stanowiąca uniwersalny język wszystkich narodów.
Oficjalnie hymn posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana.
2. Hymn Unii Europejskiej po polsku
Przekładu pierwszych stof "Ody do radości" dokonał Konstanty Ildefons Gałczyński, który jednak nie trzymał się ściśle oryginału. Nigdy też nie przełożył poematu w całości.
2.1. "Oda do radości" – tekst
O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los. Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos.
Patrz, patrz, wielkie słońce światem biegnie, sypiąc złote skry. Jak zwycięzca i bohater biegnij, bracie tak i ty. Radość tryska z piersi Ziemi, radość pije cały świat. Dziś wchodzimy, wstępujemy na radości złoty ślad.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk, z niej najlichszy robak czerpie, z niej najwyższy niebios krąg. Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam: na gwiaździstym firmamencie bliska radość błyszczy nam.
3. "Oda do radości" (hymn Unii Europejskiej). Co warto wiedzieć?
Hymn jest grany na ważnych uroczystościach europejskich. Rada Europy zamówiła jego różne interpretacje u francuskiego kompozytora Christopha Guyarda. „Rapsodia na temat Hymnu Europejskiego", bo tak zostały zatytuowane te utwory, są wykorzystywane m.in. w filmach dokumentalnych o wspólnocie europejskiej.
Przesłuchajcie razem z dzieckiem wykonanie hymnu przez orkiestrę symfoniczną. Przeczytajcie również tekst i spróbujcie powiedzieć, o czym jest "Oda do radości" i czy utwór jest dzisiaj aktualny.
Powtórzcie też najważniejsze informacje na temat europejskiego hymnu. Warto wiedzieć:
- jak nazywa się hymn Unii Europejskiej,
- kto skomponował hymn Unii Europejskiej,
- kto napisał "Odę do radości".