Groszka Piesek, który chciał mieć dziewczynkę (recenzja)

Nie ma dziecka, które nie chciałoby mieć własnego zwierzątka. O tym właśnie opowiada książka Sary Poltaniemi „Groszka Piesek, który chciał mieć dziewczynkę”. Czytając tytuł byłam przekonana, że to historia pieska, który poszukuje pana, bo chce być czyjś. I tu zaskoczenie! W tej książce role są odwrócone. Groszka to pies właściciel, zaś dziewczynka to zwierzątko. Rodzice Groszki ulegają jej prośbom i biorą do domu małą dziewczynkę. Od tej chwili, mimo odwróconych ról, wszystko dzieje się jak w świecie realnym.

Polecane wideo:

Groszka traktuje swoją dziewczynkę jak zabawkę, którą można się pochwalić. Nie rozumie jej, nie zdaje sobie sprawy z jej potrzeb, a w końcu je lekceważy. Oczywiście wynikają z tego różne kłopoty, a zaginięcie dziewczynki uświadamia Groszce, że nie była „najlepszym przyjacielem człowieka”. Z czasem jednak Groszka uczy się, jak postępować z dziewczynką. Uczy się odpowiedzialności za stworzenie powierzone jej opiece. Przekonuje się, że dziewczynka ma charakter i niezależną osobowość. Groszka i dziewczynka stają się prawdziwymi przyjaciółkami, respektującymi swoją odmienność.

Książka jest zabawna, przez zastosowaną zamianę ról, przy jednoczesnym pozostawieniu cech charakterystycznych i pieska i dziecka. Myślę, że można ją polecić wszystkim rodzicom, którzy są o krok od spełnienia marzeń dziecka o własnym zwierzątku. Gdy wspólnie z dzieckiem będą poznawać perypetie Groszki i jej dziewczynki, łatwiej im będzie rozmawiać o obowiązkach i odpowiedzialności za każde żywe stworzenie powierzone naszej opiece. Być, może wtedy będzie mniej zawiedzionych, rozczarowanych dzieci, mniej rodziców obciążonych dodatkowymi obowiązkami, a przede wszystkim mniej psich nieszczęść.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zakupy dla przedszkolaka
Zakupy dla przedszkolaka

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny. Dodatki z kolekcji morskiej marki Caramella nadają łóżeczku typowo chłopięcy charakter.

Zakupy dla przedszkolaka

Gra Pippo

Gra Pippo

Gra polegająca na myśleniu kogo brakuje.

Zakupy dla przedszkolaka

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcja pastelowa marki Caramella nadaje wnętrzu stonowany, elegancki wygląd. Pastelowe odcienie we wnętrzu sprawiają, że czują się w nim dobrze dzieci w każdym wieku. Kolekcja różowa marki Caramella to spełnienie marzeń każdej dziewczynki. Kolekcja...

Zakupy dla przedszkolaka

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO to wysoka jakość w niskiej cenie. Kwiatowy kapelusik niemowlęcy, dziewczęcy (7,99 PLN) to uroczy dodatek do letniego stroju. Komplet niemowlęcy, chłopięcy składający się z dwóch elementów: przewiewnej koszulki i granatowych spodenek...