Trwa ładowanie...

Geranium - zapach, który odstrasza kleszcze

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 23.04.2021 14:07
Mikstura na bazie olejku z geranium odstraszy kleszcze
Mikstura na bazie olejku z geranium odstraszy kleszcze (123rf.com)

Kleszcze z roku na rok pojawiają się coraz wcześniej. Wystarczy kilka ciepłych dni i wygłodniałe samice budzą się z zimowego snu. Chronić się przed kleszczami możemy na różne sposoby. Jednym z nich jest... zapach.

spis treści

1. Odstraszanie kleszczy

Każdy, kto dziś wybiera się na spacer do lasu, na łąkę czy nawet do pobliskiego parku, powinien chronić się przed kleszczami. To nieprawda, że spotkać możemy je tylko w lesie i tylko na terenach wiejskich. Miejskie kleszcze mają się równie dobrze i mogą przysporzyć nam nie lada kłopotów.

W sklepach dostępne są preparaty odstraszające kleszcze, ale w większości przypadków w ich skład wchodzi DEET. To niebezpieczny związek chemiczny, który może wywoływać podrażnienia i alergie u ludzi.

Zobacz film: "Jak wygląda ukąszenie kleszcza?"

Innymi skutkami ubocznymi są bóle głowy, zaburzenia pamięci, trudności w oddychaniu, uczucie zmęczenia. Odstraszacze z tą substancją w składzie nie mogą być używane przez dzieci i kobiety w ciąży.

Zamiast sięgać po chemiczne środki ochrony przed kleszczami, lepiej wyposażyć się w naturalne preparaty, które są równie skuteczne. Jak działają?

2. Geranium na kleszcze

Kleszcze mają bardzo czuły węch. Przyciąga je zapach naszego potu. W walce z nimi możemy więc wykorzystać zapachy. Do sporządzenia mikstury idealnie sprawdzi się olejek z geranium.

Otrzymuje się go przez destylację kwiatów pelargonii. Ma bardzo przyjemny kwiatowo-ziołowy zapach. Kleszczom na pewno się on nie spodoba.

Jak przygotować odstraszacz na kleszcze? Możesz zrobić wersję na bazie wody lub oleju roślinnego.

Przygotuj 20 ml wódki lub octu jabłkowego, 20 ml wody, 30 kropelek olejku geraniowego. Zmieszaj ze sobą te składniki i przelej do buteleczki z atomizerem. Spryskaj ubranie przed wyjściem na dwór. Zanim spryskasz skórę, zrób test uczuleniowy. Niektóre olejki mogą podrażniać skórę.

Jeśli chcesz przygotować miksturę na bazie oleju, przygotuj ok. 50 ml oleju roślinnego (rzepakowego, lnianego, słonecznikowego lub innego) i wymieszaj z 5-10 kroplami olejku geraniowego. Tak przygotowanym preparatem smaruj odsłonięte części ciała. Przedtem wykonaj jednak test uczuleniowy.

Niezależnie od tego, czy przed spacerem użyjesz odstraszaczy czy nie, pamiętaj, żeby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze lubią wczepiać się w skórę pod kolanami, pod piersiami, w pachwinach i za uchem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie