Trwa ładowanie...

Fotelik dla przedszkolaka i ucznia

Avatar placeholder
23.08.2022 10:03
Fotelik dla przedszkolaka i ucznia
Fotelik dla przedszkolaka i ucznia (123rf)

Fotelik samochodowy powinien być dobrany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Jeśli wierzchołek głowy malucha przekracza wysokość fotelika, czas na wymianę na kolejną kategorię wagową, czyli 15-36 kg. Kiedy trzy-,czterolatek przesiądzie się do nowego modelu, będzie z niego korzystać nawet do 12 roku życia. Jeśli rodzice już wcześniej zdecydowali się na fotelik w grupach pośrednich, tj. 9-36 kg czy 0-25 kg, to wybrany model może im służyć dłużej (choć czasami dany model się niszczy i trzeba kupić kolejny). W modelach dla najstarszych dziecko siedzi na siedzeniu podwyższającym z wysokim oparciem. Jest zapinane już nie za pomocą uprzęży, ale samochodowych pasów bezpieczeństwa biegnących przy zagłówku.

spis treści

1. Jaki fotelik samochodowy wybrać dla przedszkolaka lub ucznia?

Wybierając fotelik samochodowy dla przedszkolaka lub ucznia, należy zwrócić uwagę na:

1.1. Bezpieczeństwo

To najważniejsza kategoria w wyborze fotelika.

  • Musi on mieć certyfikat bezpieczeństwa – homologację ECE R44-03 lub ECE R44-04.
  • To, że jakiś fotelik ma homologację i został dopuszczony do sprzedaży, nie znaczy, że jest dobry. Należy więc przyjrzeć się, jak sprawdził się podczas testów zderzeniowych przeprowadzanych przez np. ADAC, ANWB, NHTSA, OEAMTC. Foteliki oceniane są w skali od 1 do 5. Specjaliści przestrzegają, żeby nie wybierać modeli, które mają notę mniejszą niż 3.
  • Kupując fotelik, warto zwrócić uwagę, czy producenci zastosowali dodatkowe systemy ochrony, np. boczny system ochrony, który chroni głowę i ramiona dziecka w razie zderzenia bocznego.
  • Lepiej wybrać model z bardziej masywnymi bokami.

1.2. Montaż

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

Powinien odbywać się w miarę szybko i sprawnie.

Przed zakupem należy sprawdzić, jak sprawuje się fotelik w danym samochodzie. Fotelik powinien być stabilny, nie może się chwiać czy przesuwać. Na katalog.parenting.pl hannka ocenia swój model: „Dobry fotelik, nie jest toporny, łatwo się go montuje w samochodzie, nie przesuwa się podczas jazdy, nie niszczy siedzenia samochodowego. Synek lubi w nim jeździć, mamy ten model od roku i jest ok (…)”.

Należy zwrócić uwagę, czy nie ma problemu z prawidłowym prowadzeniem pasa, czy są dobre szczeliny w zagłówku, czy oznaczone są prowadnice pasa bezpieczeństwa, które umożliwiają prawidłowe zapięcie dziecka itp.

1.3. Tapicerka:

Materiał nie powinien odparzać skóry dziecka, powinien być oddychający, miły w dotyku. Tapicerka powinna być łatwo zdejmowana do prania, a także dawać się łatwo wyczyścić. Rodzice raczej odradzają wybór jasnych kolorów, bo widać na nich plamy. Na katalog.parenting.pl aneczka.kp pisze o wybranym foteliku: „(…) model polecam szczerze, ale tego koloru nie, bo jest strasznie niepraktyczny, jasny... wzięłam, bo w sklepie został tylko ten... niestety musiałam się śpieszyć z zakupieniem fotelika, miałam pilny wyjazd na wakacje. Zanim zdążyłam położyć na niego jakiś pokrowiec, już się poplamił i mimo niemal natychmiastowego prania, plama została... do tego koloru trzeba mieć koniecznie jakiś pokrowiec”.

1.4. Zagłówek:

  • Powinien być regulowany i pozwalać na wygodne ułożenie głowy dziecka odpowiednio do jego wzrostu.
  • Można znaleźć foteliki z dodatkowymi zabezpieczeniami – „poduszkami powietrznymi” po bokach zagłówka oraz Safe Side – systemem ochrony bocznej, chroniącym dziecko zwłaszcza w przypadku uderzenia bocznego.

1.5. Oparcie

Powinno być regulowane i pozwalać dziecku na drzemkę w czasie jazdy. Warto sprawdzić, czy łatwo i cicho można zmienić kąt oparcia.

1.6. Podłokietniki

Powinny być wygodne dla dziecka i chronić go z boków. Dobrze, jeśli można regulować ich wysokość.

1.7. Komfort

Dobrze, jeśli w wyborze fotelika bierze udział dziecko. Może ono przetestować różne modele i zwrócić uwagę na to, w którym czuje się najlepiej, a w którym jest mu ciasno, niewygodnie, zbyt twardo czy też zbyt miękko. To uchroni rodziców przed nietrafionym zakupem. Internautka kuna.m6 pisze o jednym z modeli: „Dobry fotelik, spełnia normy bezpieczeństwa, bierze udział w crash testach i ogólnie to ma dobre rozwiązania techniczne. Jednak wydaje mi się, że jest mało komfortowy dla dziecka, jest jakiś wąski, albo ja mam za duże dziecko he he. Nam nie pasował, mierzyłam do niego synka i mimo opcji regulacji, okazało się, że ten fotelik na niego nie pasuje, musiałam kupić z szerszym siedziskiem”.

1.8. Waga

Jeśli rodziców czeka przenoszenie fotelika, nieco częstszy montaż i demontaż, to warto sprawdzić, czy dany model nie jest za ciężki.

1.9. Siedzisko

Powinno być odpowiednio szerokie. Przy czym należy pamiętać o tym, że ten fotelik będzie dziecku służyć najdłużej. Dziecko będzie rosło, będzie również podróżować w ubraniach różnej grubości. Dobrze, jeśli fotelik posiada regulację szerokości siedziska.

1.10. Dodatki

W takich fotelikach przydaje się m.in.:

  • Pokrowiec frotté – wchłania pot, poza tym chroni fotelik przed zabrudzeniem.
  • Półeczka montowana do fotelika – dobre rozwiązanie na dłuższe trasy. Dziecko może ją wykorzystać do ułożenia zabawek.
  • Uchwyt na drobiazgi czy kubki.

2. Podstawki samochodowe

  • Cześć rodziców decyduje się na przewożenie starszych dzieci, z przedziału wagowego 15-36 kg, na podstawkach. Takie siedzisko jest montowane na siedzeniu samochodowym za pomocą standardowego pasa bezpieczeństwa. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by pas bezpieczeństwa przebiegał na wysokości ramienia, a nie szyi dziecka.
  • Zaletą podstawek jest ich waga, niewielkie wymiary, łatwość przenoszenia i montażu.
  • Dzięki podwyższeniu rodzic może prawidłowo przeprowadzić pasy.
  • Jeśli podstawka jest dobrze wyprofilowana, dodatkowo ma podłokietniki, a materiał ją pokrywający jest dobrej jakości, niepowodujący podrażnień, dziecko podróżuje komfortowo.
  • Jednak eksperci twierdzą, że lepiej i bezpieczniej jest korzystać z pełnego fotelika niż jedynie z podstawki. Podstawki nie chronią bowiem dziecka przed bocznym uderzeniem w czasie wypadku.

Rodzice, którzy korzystają z tego rozwiązania raczej go chwalą. be-A-ta pisze o wybranej podstawce: „(…) jest rewelacyjna, dziecko bez problemu zapina się w pasy, a regulacja dodatkowym paskiem dociąga pas, że dziecko niższe wzrostem nie ma pasa na twarzy. Jak w zimie jest gruba kurtka nie ma problemu zapiąć dziecko, co niestety w fotelikach pełnych zawsze jest męczące. Jedyny minus jest dla dziecka młodszego, które zaśnie w czasie jazdy i nie ma komfortu ułożenia się jak przy pełnych fotelikach”.

Fotelik w kategorii wagowej 15-36 kg może być już ostatnim tego typu zakupem dla pociechy. Oczywiście, jeśli będzie to trafiony zakup. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór fotelika. Po ustaleniu, ile rodzice są skłonni wydać, warto zacząć przeglądać różne dostępne modele i wybrać kilka najlepszych. Później koniecznie należy zwrócić uwagę, czy dane foteliki zapewniają bezpieczeństwo, czyli jak wypadły w testach zderzeniowych. Po tych wszystkich przygotowaniach zostaje wizyta w sklepie. Warto na nią zabrać dziecko, które będzie testować foteliki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze