Trwa ładowanie...

Emolienty w pielęgnacji skóry noworodka

 Agnieszka Gotówka
14.01.2024 19:39
Emolienty w pielęgnacji skóry noworodka
Emolienty w pielęgnacji skóry noworodka (123rf)

Podstawą pielęgnacji ciała małego dziecka są preparaty natłuszczające. Skóra noworodka z czasem łuszczy się i staje się sucha. Konieczne jest zatem jej nawilżenie.

spis treści

Kosmetyków dedykowanych niemowlętom jest na rynku całe mnóstwo. Niestety, nie zawsze ich skład jest właściwy dla niedojrzałej jeszcze skóry. Często zawierają bowiem substancje zapachowe, barwniki i konserwanty. Dlatego też coraz większe grono rodziców decyduje się na stosowanie bezpiecznych i dermatologicznie przebadanych emolientów już od pierwszego dnia życia dziecka.

Tego rodzaju dermokosmetyki kojarzą się przede wszystkim z leczeniem problemów skórnych (atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy). I słusznie, bo w przebiegu tych chorób stanowią one podstawę codziennej pielęgnacji. Emolienty doskonale sprawdzają się również w codziennej pielęgnacji skóry suchej i ze skłonnością do przesuszania.

Zaletą emolientów jest ich uniwersalność. Zawarte w ich składzie substancje regulują procesy odnowy naskórka, zmniejszając jego łuszczenie. Zapewniają ponadto optymalne nawilżenie, natłuszczenie i wygładzenie. Dzięki ich działaniu skóra staje się miękka, delikatna i prawidłowo odżywiona.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Emolienty zostawiają ponadto lipidową warstwę ochronną, która zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych (alergenów, zanieczyszczeń).

Dla noworodków warto wybierać preparaty z dodatkiem naturalnych składników, np. olejem konopnym lub olejem Canola. Stymulują one proces regeneracji mikrouszkodzeń naskórka i wzmacniają jego naturalną barierę hydrolipidową.

Kosmetyki te warto stosować zwłaszcza u niemowląt, w rodzinie których zdiagnozowane są choroby atopowe (astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek). W ich przypadku bowiem ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry jest wyższe.

1. Jak stosować emolienty?

Preparaty te powinny być nakładane codziennie, najlepiej tuż po wieczornej kąpieli. Jeśli skóra dziecka jest bardzo sucha, wówczas stosować je można nawet dwa lub trzy razy dziennie.

Maksymalny efekt działania tego rodzaju dermokosmetyku występuje w ciągu godziny od aplikacji, utrzymując się przez 4–6 godzin.

Oliwka, tak często stosowana w pielęgnacji noworodków, nie zawsze jest odpowiednia. Może bowiem zawierać w swoim składzie oleje mineralne, konserwanty oraz substancje zapachowe. Dlatego warto zamienić ją na bezpieczne balsamy emolientowe.

2. Jak wybrać najlepszy emolient?

Rosnący problem chorób skóry i alergii u dzieci sprawił, że na rynku pojawiło się wiele emolientów. Ich wybór nie jest zatem taki prosty. Na co powinno zwracać się szczególną uwagę?

Emolient musi być dobrany indywidualnie do pacjenta. Skład preparatu musi być bezpieczny, bez dodatku konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Ważne, by posiadał odpowiednie rekomendacje niezależnej placówki opiniotwórczej (np. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego) oraz badania kliniczne przeprowadzone pod nadzorem dermatologów dziecięcych.

Skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest delikatna i jeszcze nie w pełni dojrzała, stąd konieczne jest jej wzmocnienie odpowiednimi preparatami. Ich wybór nigdy nie powinien być przypadkowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze