Trwa ładowanie...

Emigracja a depresja

Avatar placeholder
04.06.2019 10:51
Emigracja a depresja
Emigracja a depresja (123rf)

Wyjeżdżamy za granicę dla lepszej pracy, lepszego życia i lepszej przyszłości dla siebie, a niekiedy także dla rodziny. Wydawałoby się, że nic nie może pójść źle, bo przecież wszystko musi być lepsze. Otwierają się przed nami nowe horyzonty. Wszystko jest nowe i daje tyle możliwości. Skąd więc na emigracji depresja? Oczywiście depresja u osób, które emigrują do innych krajów to nie wyznacznik, który dotyka wszystkich. Jednak może się zdarzyć. Warto być na to przygotowanym i umieć sobie w takiej sytuacji poradzić.

spis treści

1. Depresja na emigracji – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami depresji na emigracji mogą być: Zaburzenia nastroju spowodowane wyjazdem z dala od domu. Rodzaj wykonywanej pracy. Rozłąka z rodziną. Samotność. * Bariery językowe.

2. Życie na emigracji

Wyjazd do pracy za granicą stwarza pewne wyobrażenie o niebotycznych zarobkach i lepszej przyszłości. Zanim jednak to wszystko osiągniemy, jesteśmy obcym w danym kraju. Nie zawsze wyjeżdżamy od razu z rodziną. Najczęściej wyjeżdża jedna osoba, sprawdza warunki, zaczyna pracę i dopiero wówczas z czasem ściąga najbliższych. Nowa praca i wyjazd z dala od domu mogą budzić stres. Jeżeli do tego wszystkiego dorzucimy nieznajomość języków obcych, może być nam jeszcze trudniej przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Często również praca za granicą nie od razu jest tą wymarzoną. Niekiedy pracujemy poniżej własnych kompetencji i ambicji. To również wpływa na naszą samoocenę.

Rozłąka, brak pracy, bariera językowa i samotność to główne przyczyny depresji na emigracji
Rozłąka, brak pracy, bariera językowa i samotność to główne przyczyny depresji na emigracji

3. Wsparcie

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wyjeżdżając samemu do obcego kraju często nie znamy nikogo kto mógłby nam doradzić i pomóc w ciężkich chwilach. Jesteśmy zdani na siebie i nie mamy wsparcia od innych osób. Nie mamy z kim porozmawiać i po prostu podzielić się wątpliwościami oraz problemami. Kłopoty się nawarstwiają, złe samopoczucie wciąż się pogłębia. Stąd bardzo łatwo o zaburzenia psychiczne w tym o depresję.

Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób
Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób [6 zdjęć]

Rodzicielstwo i wychowywanie dziecka to nie bułka z masłem. To raczej jazda bez trzymanki na karuzeli.

zobacz galerię

4. Jak sobie radzić z depresją na emigracji?

Kiedy pojawia się zaburzenie nastroju i nic nie idzie po naszej myśli warto: Przemyśleć raz jeszcze swój wybór. Utrzymywać stały kontakt z najbliższymi w kraju. Nie poddawać się. Szukać grupy wsparcia w obym kraju.

To musisz wiedzieć:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze