Przejdź na WP

Ekspozycja taty na ftalany w tworzywach sztucznych może wpływać na rozwój embrionalny dziecka

Nowe badania prowadzone przez Richarda Pilsnera  z Uniwersytetu Massachusetts było jeden z pierwszych, które miało zbadać, czy ekspozycję mężczyzn na ftalany ma wpływ na sukces reprodukcyjny oraz jakość zarodka. Okazało się, że styczność z tym materiałem powoduje "wyraźny spadek jakości blastocysty" na wczesnym etapie rozwoju zarodka.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

1. Ftalany negatywnie wpływają na jakość blastocysty

Ftalany są związkami występującymi w tworzywach sztucznych i produktach do pielęgnacji ciała. Autorzy badania stworzyli  pierwszy program, mający na celu ocenę zależności pomiędzy ekspozycją na ftalany i jakością zarodków w stadium blastocysty.

Szczegóły pojawią się w najnowszym wydaniu czasopisma „Human Reproduction z Oxford University Press”.

Dzieci mężczyzn, którzy unikali ekspozycji na ftalany, mogą być zdrowsze
Dzieci mężczyzn, którzy unikali ekspozycji na ftalany, mogą być zdrowsze (Shutterstock)

Pilsner i jego współpracownicy podają, że ich badanie objęło 761 oocytów lub niedojrzałych jaj, od 50 par przechodzących zapłodnienie in vitro. Zmierzyli ekspozycję na ftalany na podstawie składu moczu mężczyzn i kobiet w tym samym dniu, w którym pobierano próbki nasienia i komórek jajowych. Później oceniono jakość zarodków w okresie rozszczepienia (dzień 3) i blastocysty (dzień 5).

Od 50 par pobrano 761 komórek jajowych, z których 423 rozwijały się do etapu rozszczepienia, 261 było wysokiej jakości do etapu rozszczepienia, 137 było słabej jakości na etapie blastocysty i 47 było wysokiej jakości na etapie blastocysty.

Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka
Niezwykłe zdjęcia embrionu - etapy rozwoju człowieka [7 zdjęć]

Lennart Nilsson to specjalista od artystycznej fotografii medycznej urodzony w 1922 roku w szwedzkim...

zobacz galerię

Naukowcy określili ilościowo stężenie 17 metabolitów w moczu ojców za pomocą chromatografii cieczowej ze spektrometrem masowym, zawartość ftalanów i alternatyw ftalanów w moczu i porównali te dane z tym, jak rozwijały się zarodki.

Na etapie cięcia, nie było żadnych znaczących ogólnych zmian. W późniejszym etapie, wyższe stężenie ftalanów i alternatyw ftalanów w moczu było związane z niższą jakością blastocysty.

2. Niezbędne są dalsze badania

"Pomimo że nasze wyniki nie wykazują zmienionego rozwoju zarodka związanego z nietrzymaniem metabolitów w dniu 3, możliwe jest, że zmiany molekularne związane z ftalanami i alternatywami tych związków są zbyt słabe, aby wykryć je morfologicznie w tych wczesnych etapach rozwoju i że takie wczesne zmiany molekularne będą oczywiste na poziomie morfologicznym podczas późniejszych etapach rozwoju " - twierdzą autorzy.

Zobacz także

"Nasza próba objęła tylko 50 par korzystających z in vitro. Ponadto pozostaje problemem ze względu na  krótki okres półtrwania ftalanów. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki potwierdzają teorię, że to, w jakim środowisku przebywają ojcowie i z jakimi związkami się stykają, może przyczynić się do ich potencjału reprodukcyjnego."

Naukowcy dodają, że "konieczne są dalsze badania w celu zbadania długoterminowych skutków zmienionego rozwoju zarodka" oraz zidentyfikowanie mechanizmu, dzięki któremu ekspozycja ojca do ftalany może wpływać na rozwój zarodka.

"Jeżeli nasze wyniki znajdą potwierdzenie w innych badaniach, takie ustalenia będą miały wpływ na zdrowie publiczne i kliniczne znaczenie, zarówno dla ogólnej populacji, jak i dla osób korzystających z in vitro."

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.