Trwa ładowanie...

Ekologiczne rozwiązania dla młodych rodziców w Krakowie

Artykuł sponsorowany
(Materiał Partnera)

Wybór miejsca do zamieszkania z rodziną poprzedzony jest zwykle długotrwałymi poszukiwaniami idealnego lokum. Pod uwagę brana jest nie tylko lokalizacja nieruchomości, ale także aspekty związane z wygodą życia w danym mieście. Dla wielu rodziców ważna jest także kwestia ekologii. Jakie rozwiązania będące w zgodzie ze środowiskiem czekają na młodych rodziców w Krakowie?

Zielone miejsca do spacerów z dzieckiem

Młodzi rodzice powinni zwrócić uwagę na ilość parków i terenów zielonych na mapie miasta. W Krakowie znajdują się m.in. Park Strzelecki czy Park Dębnicki, gdzie można spędzić czas wolny z rodziną. Aleje zlokalizowane w parkach przystosowane są do spacerów z wózkiem, dzięki czemu nawet najmniejsze dzieci mogą obcować z naturą. Ekologia widoczna jest także na placach zabaw – niektóre z krakowskich terenów rekreacyjnych powstają z materiałów bliskich środowisku. Przykładem może być drewniany plac zabaw w Parku im. Henryka Jordana, gdzie większość z atrakcji dla najmłodszych wykonana została z surowców naturalnych. Na mapie miasta nie brakuje także ekologicznych bawialni, w których dzieci mogą ćwiczyć kreatywność i zacieśniać więzi społeczne w otoczeniu zabawek z naturalnych materiałów.

Co z ekologią na rynku mieszkań?

Przejdźmy jednak do ekologicznych rozwiązań powstających bezpośrednio z myślą o rodzicach. Te widoczne są przede wszystkim na rynku nieruchomości, który przystosowuje swoją specyfikę do nurtu troski o środowisko. Przeglądając nowe mieszkania w Krakowie, można dostrzec trend polegający na powstawaniu nieruchomości w sąsiedztwie terenów zielonych i zgodnie z ideą ekoarchitektury krajobrazu. Osiedla otoczone są trawnikami i roślinnością, a pomiędzy terenami zielonymi powstają place zabaw dla dzieci i miejsca do integracji sąsiedzkiej. Niekiedy tworzy się także ogródki na dachach, gdzie swój czas wolny można spędzać wraz z dziećmi. Co więcej, mieszkania budowane są na obrzeżach miast, a więc z dala od głównych ulic pełnych spalin samochodowych. Wszystko to zachęcać ma młodych rodziców do wybierania krakowskich nieruchomości, położonych w spokojnych, zielonych dzielnicach.

Oszczędzanie energii i ekomobilność

Krakowskie osiedla tworzy się również z myślą o oszczędzaniu energii. Większość z budynków posiada zainstalowane światła z czujnikami ruchu, które ograniczać mają zużycie prądu. Niektórzy z deweloperów decydują się na montowanie niewielkich paneli słonecznych, które przetwarzają energię ze słońca na prąd potrzebny do oświetlenia chodników wewnątrz osiedla. Innym z ekologicznych rozwiązań jest ustawianie ogólnodostępnych kontenerów do segregacji śmieci. Rodzice wraz z dziećmi mogą korzystać z nich na co dzień, co pomaga wypracować dobre nawyki już od wczesnych lat życia. Na uwagę zasługuje również zachęcanie mieszkańców do ekomobilności. Wśród rozwiązań bliskich środowisku należy bowiem wymienić obecność stacji rowerowych w pobliżu osiedli mieszkalnych. Dzięki temu wraz ze starszym dzieckiem można zrezygnować z samochodu na rzecz ekologicznego jednośladu.

Komunikacja miejska zamiast podróży samochodem

Rozwiązania dla rodziców czekają również w krakowskich środkach transportu publicznego. Aby zachęcić rodziny do rzadszego podróżowania samochodem i nieprzyczyniania się do emisji spalin, większość z autobusów i tramwajów przystosowana jest do przewozu najmłodszych pasażerów. Mowa między innymi o specjalnych miejscach, w których ustawić można spacerówkę lub wózek z dzieckiem. Dzięki temu przemieszczanie się po mieście jest prostsze i nie wymaga angażowania prywatnego samochodu. Co więcej, dzieci do 7. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami transportu. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą z kolei korzystać z przejazdów ulgowych. To dodatkowo powinno zachęcić rodziny z dziećmi do rezygnacji z podróży własnym samochodem, na rzecz przemieszczania się autobusami i tramwajami komunikacji miejskiej.

Rodzice chcący wychować swoje dzieci w Krakowie w duchu ekologii mogą liczyć na spore udogodnienia. Poza licznymi terenami zielonymi do spacerów i zabawy, miasto przygotowało szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. To między innymi zachęcanie mieszkańców do poruszania się komunikacją miejską lub jednośladami, co ma ograniczyć podróż samochodami i emisję spalin. Ekologiczne rozwiązania znaleźć można także na rynku nieruchomości. Deweloperzy proponują młodym rodzicom zamieszkanie wśród terenów zielonych, placów zabaw i osiedli przystosowanych do świadomej troski o środowisko.

Artykuł sponsorowany
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza