Trwa ładowanie...

Edukacyjne gry planszowe dla dziecka do 5 lat - przegląd

Gry planszowe to jedne z najchętniej kupowanych prezentów dla dzieci w różnym wieku. Nie tylko bawią, ale także uczą. Pozwalają na spędzenie czasu z bliskimi i emocjonującą zabawę. Planszówek jest na polskim rynku wiele. Ciężko wybrać jedną najciekawszą, stąd też warto zagrać, między innymi, w poniższe gry:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
spis treści

1. Dzieci z Carcassonne

Jest jedną z ulubionych gier dla kilkulatków. Przyjemna kolorystyka, ale także niedługi czas gdy (do pół godziny na jedną rozgrywkę) sprawia, że chętnie zabierana jest w podróże, jak również w odwiedziny do przyjaciół.

Zabawa polega na budowaniu dróg, po których iść będą dzieci (pionki). Tym razem nie jest ważna ilość pionków, ale fakt wykorzystania ich wszystkich na ułożonej drodze. Dzieci tworzą ścieżki przy pomocy dużych kartoników z nadrukiem scenerii. W zestawie znajdziemy także 34 figurki w 4 kolorach, po kolorze dla gracza. Prosta instrukcja i przyjemne tło sprawia, że gra szybko zyskuje sobie miłośników i jest sprawdzonym pomysłem na prezent dla przedszkolaka.

2. Zatoka Pelikanów

Pomimo, że gra powstała z myślą o niewiele starszych dzieciach, w mojej ocenie bez problemu zabawi także młodszych kilkulatków. Zasady są bardzo proste - gracze tworzą zatokę dla ptaków, pelikanów. Każde urozmaicenie zatoki do punkt dla gracza. Krajobraz można urozmaicić dzięki jeziorom, lasom a nawet plażom. Każda sceneria daje określone punkty. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.

Choć gra już od kilku lat jest na rynku, coraz częściej jest wyciągana do zabawy i pojawia się wśród polecanych gier. Bawiąc się dziecko odkrywa nie tylko przyrodę i jej mieszkańców, ale także może uczestniczyć w tworzeniu własnego krajobrazu, przez co rozwija swoją wyobraźnię i myślenie przestrzenne.

Gry planszowe dla dziecka
Gry planszowe dla dziecka

Różnego rodzaju gry to nie tylko bezmyślna rozrywka, która nie przynosi żadnych korzyści grającemu dziecku.

zobacz galerię

3. Wesoła Lokomotywa

Dla początkujących małych graczy, Wesoła Lokomotywa spełni rolę nie tylko ciekawej gry, ale także pomoże w nauce kolorów, liczenia oraz podejmowania strategicznych decyzji. Zabawa polega na doczepianiu wagoników do lokomotywy. Aby tak się stało, dzieci po kolei rzucają czterema kostkami. Kolor oczek na kostkach odpowiada kolorowi wagonika, jednak wybrać może tylko jeden z nich. Zabawa trwa tak długo, jak długo pozostają wolne karty z wagonikami.

4. Pędzące Żółwie

Tej gry nie sposób pominąć w zestawieniu najciekawszych gier planszowych dla najmłodszych. Uwielbiają ją zarówno maluchy, jak i starszaki. Zasady są proste i łatwe do zapamiętania. Dzieci przy pomocy swoich figurek żółwi muszą dostać się do mety, którą jest sałata. Żółwie pokonują drogę na różne sposoby, nawet na grzbiecie swoich rywali.

W pudełku znajdziemy 5 figurek żółwi i 5 płytek oraz 52 karty i planszę do gry. Zabawa przeznaczona jest od 2 do 5 graczy. Przeciętny czas rozgrywki wynosi do 30 minut.

5. Kotobirynt

Zabawna gra będzie strzałem w dziesiątkę dla wszystkich wielbicieli kotów. Zadaniem kotków jest pomoc w dotarciu przez nich do domu. Zwierzaki muszą przemierzać labirynt kanałów, aby udało im się dotrzeć w wyznaczone miejsce. Rozkład planszy jest losowy, przez co gra za każdym razem może przybrać inny obrót i ciężko jest ustalić najlepszego gracza. W pudełku znajdziemy 26 kart kanałów,15 kart kotków i dwie karty opiekunów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.