Trwa ładowanie...

Dziwne zmiany w popularnych książkach. "Absurdalna cenzura"

 Kamil S. Sikora
22.02.2023 20:47
Zmiany w popularnych książkach
Zmiany w popularnych książkach (Getty Images / Facebook)

Bohaterowie popularnych książek autorstwa Roalda Dahla zostali ocenzurowani. Usunięto z nich niektóre opisy związane z wyglądem zewnętrznym bohaterów. "Daily Telegraph" opublikował listę wszystkich wykrytych poprawek. Dlaczego wydawnictwo zdecydowało się na zmianę poprzedniej edycji książek?

spis treści

1. Popularni bohaterowie ocenzurowani

Ta decyzja wywołała ogromne kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Wydawnictwo Puffin wydało komunikat, w którym oświadczyło, że dokonało przeglądu języka, który w swoich książkach używał Roald Dahl.

Wszystko po to, aby opowieści o popularnych bohaterach "mogły nadal dziś cieszyć wszystkich", a język stał się bardziej inkluzywny.

Zmiany w książkach Roalda Dahla
Zmiany w książkach Roalda Dahla (Getty Images)

Roald Dahl Story Company – przedsiębiorstwo zajmujące się dziedzictwem literackim pisarza skomentowało, że zmiany są "starannie przemyślane i niewielkie". Nie wszyscy się jednak z tym zgadzają.

2. Jakie zmiany z książkach Roalda Dahla wprowadzono?

W nowych edycjach popularnych książek nie tylko usunięto wiele odniesień do wyglądu fizycznego bohaterów.

Część z nich stało się również neutralnych płciowo. Augustus Gloop, jeden z bohaterów książki "Charlie i fabryka czekolady" jest teraz "ogromny’", gdyż z książek usunięto słowo "gruby".

Zobacz film: "Papcio Chmiel na nagraniu syna"

Trzej synowie z książki "Fantastycznego Pana Lisa" są teraz córkami, a pani Twit z "The Twits" nie jest już "przerażająco brzydka". Ze wszystkich książek wymazano też takie słowa jak "szalony" i "zwariowany". Zmian jest znacznie więcej, a "Daily Telegraph" opublikował listę wszystkich wykrytych poprawek.

Co ciekawe, nowe edycje popularnych książek nie spodobały się m.in. premierowi Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który w dzieciństwie bardzo lubił książki Roalda Dahla.

"Ważne jest, aby dzieła literackie, dzieła literatury pięknej, były zachowane, a nie wymazywane. Zawsze broniliśmy prawa do wolności słowa i ekspresji" – skomentował rzecznik prasowy premiera.

Potępił je też słynny brytyjski pisarz Salman Rushdie.

"Roald Dahl nie był aniołem, ale to absurdalna cenzura" - napisał na Twitterze.

Zmiany dotknęły takiego klasyka jak "Charlie i fabryka czekolady"
Zmiany dotknęły takiego klasyka jak "Charlie i fabryka czekolady" (Getty Images / Facebook)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze