Trwa ładowanie...

Dzień Niepodległości. Jak go obchodzić z dzieckiem?

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:02
Dzień Niepodległości. Jak go obchodzić z dzieckiem?
Dzień Niepodległości. Jak go obchodzić z dzieckiem? (gettyimages)

Dzień Niepodległości upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność. Jak świętuje się tego dnia?

spis treści

W Dzień Niepodległości odbywa się wiele oficjalnych uroczystości, m.in. defilady i koncerty. Te najważniejsze mają miejsce w Warszawie, ale w obchody związane z upamiętnieniem tego wydarzenia można się włączyć w całej Polsce. W ramach edukacji patriotycznej w niemal każdej szkole i przedszkolu przygotowywane są uroczyste apele, podczas których dzieci recytują wiersze i śpiewają piosenki.

Popularne w ostatnim czasie są biegi niepodległościowe. Jest to wydarzenie sportowe, w którym najczęściej wziąć może każdy – dzieci, młodzież, seniorzy. Nie trzeba być aktywnym biegaczem, wystarczy chcieć spróbować stanąć w szranki z innymi i wspólnie biec do mety. Bardzo często tego typu zawody połączone są z akcją charytatywną. Ich celem jest również promocja aktywnego trybu życia oraz zachęcenie rodzin do spędzenia czasu razem.

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem
4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem [5 zdjęć]

Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na

zobacz galerię

1. Co śpiewa się w Dzień Niepodległości?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Tego dnia najważniejszą pieśnią jest Mazurek Dąbrowskiego, czyli hymn polski. Uczą się go już przedszkolaki, zaś w szkole podstawowej wymagana jest znajomość wszystkich zwrotek. Hymn odśpiewywany jest na początku oficjalnych uroczystości. Towarzyszy mu odpowiednia postawa zebranych. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycie głowy, zaś poczty sztandarowe oddają honory poprzez pochylenie sztandaru. Zabronione jest wykonywanie hymnu ze zmienionym tekstem lub melodią.

10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle
10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle [10 zdjęć]

Zbierzcie się wszyscy w kółko i po kolei naśladujcie jakieś zwierzę – wykorzystujcie przy tym ruchy

zobacz galerię

2. Kiedy ustanowiono Dzień Niepodległości?

11 listopada, ustawowo wolny od pracy, został uznany oficjalnym świętem państwowym 23 kwietnia 1937 r. Władza komunistyczna zniosła je 22 lipca 1945 roku. Dzień Niepodległości na powrót zaczęto obchodzić, kiedy w Polsce zmienił się ustrój w 1989 r.

7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim wybierzesz imię dla dziecka. Praktyczne wskazówki
7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim wybierzesz imię dla dziecka. Praktyczne wskazówki [8 zdjęć]

Wybór imienia dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Docelowo wybieramy je dla pociechy raz w życiu.

zobacz galerię

3. Symbole narodowe na Dzień Niepodległości

Obchodom Dnia Niepodległości towarzyszy określona symbolika. Wśród nich są, obok hymnu państwowego, barwy narodowe, flaga oraz godło państwowe. Stąd tego dnia niemal na każdym kroku można spotkać biało-czerwone barwy. Ma je m.in. kotylion przypinany do piersi w czasie ważnych uroczystości państwowych. Stanowi on symbol patriotyzmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze