Trwa ładowanie...

Dzieci są bardziej skłonne do przyznania się do popełnionych występków, jeśli myślą, że rodzice zareagują pozytywnie

Avatar placeholder
30.05.2019 08:20
Dzieci są bardziej skłonne do przyznania się do popełnionych występków, jeśli myślą, że rodzice zareagują pozytywnie
Dzieci są bardziej skłonne do przyznania się do popełnionych występków, jeśli myślą, że rodzice zareagują pozytywnie (123rf)

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan wykazały, że dzieci w każdym wieku są bardziej skłonne do przyznania się do popełnionych występków zamiast ukrywania prawdy w przypadku, gdy spodziewają się, że rodzic będzie czuł się szczęśliwy z tego, że dziecko przyznało do błędu, nawet jeśli mogą być wówczas ukarane za popełniony występek.

Bardziej prawdopodobne okazało się, że starsze dzieci lepiej wiedzą, co jest dobre i że powinny przyznać się do błędu, ponieważ to jest słuszne zachowanie.

Celem przeprowadzonego badania było zbadanie emocji, których dzieci doświadczają w przypadku kłamstwa i zatajenia prawdy oraz wyznania prawdy. W badaniu sprawdzono również, czy te emocje, o których opowiadały dzieci miały swoje odzwierciedlenie w sytuacjach rzeczywistych.

Główny autor badania Craig Smith i jego kolega Michael Rizzo z Uniwersytetu w Maryland zapytali niewielką grupę dzieci od 4 do 9-lat o szereg hipotetycznych sytuacji, w których dzieci popełniają występki, a następnie o to czy skłamaliby czy przyznaliby się rodzicom. Następnie pytano dzieci, jakie emocje kojarzą im się z tego typu doświadczeniami.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Dzieci chętniej przyznają się do winy, jeśli wiedzą, że rodzic nie będzie zły
Dzieci chętniej przyznają się do winy, jeśli wiedzą, że rodzic nie będzie zły

Badania wykazały, że 4- i 5-latki były bardziej skłonne do łączenia pozytywnych emocji z postawą zatajenia prawdy, natomiast negatywne emocje bardziej kojarzyły im się z przyznaniem się do prawdy, jak twierdzą autorzy badania.

Młodsze dzieci często koncentrują się na korzyściach związanych z daną sytuacją i zachowaniem. Dzieci w wieku od 7 do 9 lat częściej wiążą pozytywne emocje z wyznaniem prawdy. Były bardziej skłonne mówić o tym, co nabroiły i wiedziały o słuszności takiego zachowania.

ZOBACZ TAKŻE

Metody wychowywania dzieci

To nie znaczy, że małe dzieci nie odczuwają winy i nie rozumieją tego, że kłamstwo jest złe. Jedynym pewnym sposobem na to, aby zagwarantować, że dziecko nie przyzna się do winy jest natychmiastowe „suszenie głowy dziecku” -jak twierdzą naukowcy.

"To idzie w parze z szerokim obrazem tego, jest przystępny jako rodzic i jaka jest jego reakcja na zachowanie się dziecka" – powiedział Smith.

1. Więc, co rodzic zrobić, aby dziecko mówiło prawdę?

"Najważniejsze, co można zrobić to wysłuchanie dziecka bez wpadania w złość od razu. Jako rodzic, nie można być zadowolonym z tego, co zrobiło dziecko, ale jeśli chcesz zachować otwartą komunikację z dzieckiem, można spróbować pokazać dziecku, że jesteś szczęśliwy z tego, że dziecko samo przyznało się do blędu” – powiedział Smith.

Otwarta komunikacja staje się jeszcze bardziej istotna, gdy dziecko jest nastolatkiem i wkraczając w okres dojrzewania musi borykać się z wieloma problemami dorosłych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze