Dzieci lubią się ścigać!

Obok platformówek i gier zręcznościowych jest jeszcze jeden gatunek, który dzieci uwielbiają. Gry wyścigowe, bo to o nich mowa, może i są zasadniczo przeznaczone dla dorosłych, ale młodzież nie sposób od nich odpędzić. I to nawet od najtrudniejszych symulatorów!

Samochodzik

Do gier samochodowych z oczywistych względów od najmłodszych lat ciągnie chłopców. Nic dziwnego, sami kupujemy im matchboxy, sami bawimy się z nimi w wyścigi samochodowe i sami opowiadamy im o aucie, którym jeździmy w rzeczywistości. Dlatego też nawet zupełnie mały chłopczyk nie ma wyjścia i grami samochodowymi interesować się musi.

Polecane wideo:

Mój niegdyś pięciolatek z fascynacją patrzył na to, jak rozbijam kolejne auta w Colin McRae DIRT, aż wreszcie poprosił sam o pada - i zaczął grać zupełnie po swojemu. Ja ścigałem się z czasem, dla niego ta koncepcja była zupełnie niezrozumiała. On wolał jeździć sobie powolutku po okolicy i ćwiczyć parkowanie wzdłuż płotu tak, żeby nie obetrzeć lakieru. Niezgodnie z założeniami gry? Może i tak, ale jaką miał frajdę!

Wypadki

Dzieci lubią robić rzeczy niedozwolone, nawet jeśli nie spotka się to z gniewem rodziców (bo rodzice nie wiedzą) i nawet jeśli te niedozwolone rzeczy są tylko wirtualne. Dlatego też moje dzieciaki spędziły masę godzin w Burnout Paradise, grze, której esencją są jak najbardziej widowiskowe wypadki samochodowe.

Oczywiście nie ma żadnego okrucieństwa ani krwi, jest tylko gięta blacha i odpadające koła, ale dla mojego syna, zderzającego matchboxy na podłodze w przedpokoju, możliwość wypchnięcia wirtualnego samochodu z autostrady i oglądania w zwolnionym tempie, jak robi się z niego blaszany placek, było spełnieniem marzeń.

Z czasem oczywiście przychodzi większe zrozumienie mechanizmów wyścigowych. Maluch zaczyna rozumieć, że celem gry o samochodach jest dojechanie na metę nie dość, że w jednym kawałku, to jeszcze na pierwszym miejscu. Wtedy właśnie dobrze pokazać mu jakąś grę symulacyjną, ale nie od razu coś, gdzie jeden zły zakręt decyduje o sukcesie lub porażce, ale tytuł, który adresowany jest nie tylko do mistrzów kierownicy.

Forza!

Forza Horizon

Ściganie się po bezdrożach - to zachwyci nie tylko dzieci.

Taką grą jest wydana niedawno Forza Horizon. Ta spadkobierczyni znakomitej serii symulatorów Forza Motorsport przyjmuje nieco łagodniejsze podejście, przez co większość najbardziej oddanych fanów odsądza ją od czci i wiary - ale przecież nie należą do nich nasze dzieci, dlatego też zachęcam do zapoznania młodzieży z tym tytułem. Główny jego atut to porzucenie okowów prawdziwych torów wyścigowych i przeniesienie akcji w piękne, kalifornijskie plenery - a dzieciaki uwielbiają wirtualne zwiedzanie.

Dzieci w Forzę grają oczywiście po swojemu, głównie zwiedzając okolicę (młodzież młodsza plus dziewczynki) lub godzinami oglądając kolejne dostępne fury (starsi chłopcy). Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy potrafią spędzić przy Forzie Horizon dłuższe chwile, a adresowanie gry do dorosłych czyni rozrywkę jeszcze bardziej atrakcyjną. Przy pierwszym spotkaniu z tytułem niezbędna jest oczywiście pomoc rodzica, bo w gąszczu opcji łatwo się zgubić. Ale gdy pierwsze ścieżki zostaną już przetarte, dzieciaki same zaczynają się doskonale bawić.

Zwłaszcza że autorzy gry doskonale wiedzieli, jak do zabawy zachęcić. Poza klasycznymi wyścigami od punktu A do B czy kręceniem kolejnych kółek jest tu też masa pomysłów, które się moim młodziakom strasznie podobały - jak choćby ściganie się z wyczynowym samolotem do robienia akrobacji albo śmigłowcem! Niby mała rzecz, a cieszy niesamowicie.

Wyścigi dziecięce

Na rynku jest cała masa gier wyścigowych przeznaczonych wprost dla dzieci, z infantylną otoczką, wyrazistymi postaciami i nieodzowną eksplozją kolorów. Można zacząć przygodę dzieci z samochodami od takich gier jak legendarne Mario Kart (najnowsza, siódma część serii wyszła na Nintendo DS) czy całkiem niedawno wydane Sonic All-Stars Racing Transformed, w którym występuje masa słynnych postaci z gier firmy Sega, z niebieskim jeżykiem Sonikiem na czele.

Może się jednak okazać (a tak się okazało przy moich dzieciakach), że nieznajomość bohaterów z dawnych lat przeszkadza w dobrej rozrywce. Okej, jest ten Sonic, są inne postacie, ale moje dzieci żyją w świecie Aut Pixara, dlatego też dość prędko poprosiły o zmianę gry na Auta 2. Tu jest Zygzak, tu jest Złomek, tu są wszyscy czterokołowi bohaterowie, których dzieciaki znają i lubią. Przyznaję, film kinowy nie był zbyt udany, ale wersja konsolowa jest znacznie lepsza i mimo dość sporej dawki przemocy (auta mają tu i karabiny maszynowe, i wyrzutnie rakiet czy min), gra się w nią kapitalnie, zwłaszcza razem z rodzicem.

Lubię grać z dziećmi w gry wyścigowe, nawet jeśli muszę czasami celowo odpuścić gaz, bo widzę, że wygrałem o jeden raz za dużo. Ta elektroniczna odmiana matchboxów niesie ze sobą szereg fajnych konsekwencji. Najważniejsza to to, iż dzieci zaczynają rozpoznawać marki i modele aut (o ile oczywiście gramy w tytuł z licencjonowanymi egzemplarzami, jak Forza Horizon na przykład). Poza tym uczy też sensu i mechanizmów rywalizacji. W dzisiejszym świecie gier nastawionych na współpracę dobrze czasami dziecku uświadomić, że nie zawsze działa się w kooperacji, choćby na przykładzie wirtualnych samochodów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 2 tygodnie temu

9
Artykuły Cyber Parenting
Cyber Parenting

Just Dance 2014

Just Dance 2014

Just Dance 2014 na konsolę Xbox 360 Dla wszystkich wielbicieli tańca i ruchu. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Tablety i smartfony niszczą neurony u małych dzieci

Jak wynika z badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje ponad 40 proc. dzieci, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat, korzysta ze smartfonów i tabletów. Zbyt wczesne korzystanie z tego typu urządzeń może być szkodliwe dla...

Cyber Parenting

Kamera EyeOn™ Baby

Kamera EyeOn™ Baby

Przód kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby to prosty i profesjonalny wygląd oraz niezawodna jakość. Bok kamery EyeOn™ Baby Kamera EyeOn™ Baby ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Tył kamery EyeOn™ Baby Kamera...

Cyber Parenting

Kinect Gwiezdne Wojny

Kinect Gwiezdne Wojny

Gratka dla miłośników Gwiezdnych Wojen Twoje dziecko pokocha tę grę. Wróć do artykułu Rodzinna zabawa z grami Kinect.

Cyber Parenting

Jak wybrać laptop dla dziecka?

Artykuł sponsorowany Rok szkolny właśnie się rozpoczął. Czas kompletowania szkolnej wyprawki właściwie już dobiega końca. Dlatego - jeśli nie masz pomysłu, jaki laptop kupić dla dziecka - skorzystaj z naszej pomocy. Laptop jest dziś jednym z obowiązkowych...

Cyber Parenting

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?

Zapraszamy do obejrzenia historii nastolatki, która doświadczyła cyberprzemocy ze strony swojej dawnej przyjaciółki. O tym, w jaki sposób dzieci może dotknąć przemoc internetowa opowiada także aktorka Dominika Ostałowska, przypominając sytuację, jaka...

Cyber Parenting

Gry komputerowe dla dzieci

Gry komputerowe dla dzieci

Gry komputerowe dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Już dwulatki mogą korzystać z wielu programów i gier dla najmłodszych. Jeszcze kilka lat temu można było usłyszeć poglądy, że gry komputerowe niekorzystnie wpływają na rozwój dziecka,...

Cyber Parenting

Top 8 gier, w które grają twoje dzieci... a nie powinny

Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej, nawet jeśli rodzice nie mają pojęcia, jak się nazywa i dlaczego nie powinno się go jeść. Dlatego też dziś przedstawiam osiem gier, w które dzieci w wieku podstawówkowym grają razem z kolegami i o których rozmawiają...

Cyber Parenting

Smartfon - multimedialne centrum rozrywki w rękach dziecka

Smartfon - multimedialne centrum rozrywki w rękach dziecka

Na samym początku musicie wiedzieć jedno - dziecko zainteresuje się smartfonem niezależnie od tego, ile ma lat, jak jest wychowywane i ile czasu poświęcają mu rodzice. Podobnie jak my nie mogliśmy oderwać wzroku od świecących niczym księżyc w pełni telewizorów,...