Trwa ładowanie...

Duża rodzina to dużo prasowania. Wybieramy żelazka parowe do 300 złotych

Avatar placeholder
30.11.2018 11:42
Żelazkiem parowym będziemy mogli wyprasować trudno dostępne miejsca na koszulkach i spodniach dzieci
Żelazkiem parowym będziemy mogli wyprasować trudno dostępne miejsca na koszulkach i spodniach dzieci (123rf.com/Andriy Popov)

Prasowanie jest jednym z domowych obowiązków, którego nie da się uniknąć, można za to ułatwić sobie jego wykonywanie. Producenci, znając problemy domowników, którzy żelazko traktują jak zło konieczne, wprowadzili na rynek żelazka parowe oraz generatory ułatwiające codzienną pracę. Jakie najlepiej wybrać?

spis treści

1. Żelazko parowe – jak działa?

Żelazko parowe jest alternatywą dla tradycyjnego żelazka, w którym nagrzewała się jedynie stopa. Przy tym drugim łatwiej o przypalenie trudno dostępnego miejsca, kołnierzyka, mankietu czy przestrzeni między guzikami. Stanowią także potencjalne zagrożenie dla dzieci. Żelazka parowe pomagają rozwiązać te problemy.

Działanie żelazka parowego jest proste. Urządzenie wykorzystuje strumień gorącego powietrza tak, aby rozprostować nawet największe zagniecenia znajdujące się w trudno dostępnych miejscach. Para jest wytwarzana po wlaniu do specjalnego pojemnika wody z kranu lub wody destylowanej, którą zmieszamy z kranówką. Klasycznym żelazkiem parowym możemy prasować także na sucho.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

A jak czyścić żelazko parowe? Zimne i odłączone od prądu urządzenie możemy umyć octem, a otwory parowe dokładnie oczyścić patyczkami do uszu. Jeśli chcemy pozbyć się wosku, prasujmy rozgrzanym żelazkiem gazetę, aż cały nagromadzony brud znajdzie się na papierze.

2. Żelazko parowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejszym parametrem jest moc żelazka parowego. Do codziennego prasowania będziemy potrzebowali mocy powyżej 2000 W. Zazwyczaj temperaturę w żelazkach parowych regulujemy za pomocą pokrętła, na którym są oznaczenia dotyczące określonych rodzajów materiałów. Możemy się spotkać także z żelazkiem parowym, które ma wyświetlacz bądź diody LED, jednak ich cena może być stosunkowo wyższa.

Wybierając urządzenie przeznaczone do prasowania, sprawdźmy również, jakim materiałem jest powlekana aluminiowa stopa żelazka. Najlepszy będzie sprzęt ze stopą ceramiczną, która nie tylko ma lepszy poślizg, ale również jest odporniejsza na zarysowania niż stopa stalowa czy teflonowa.

W przypadku żelazek parowych istotnym czynnikiem będzie ilość pary, która jest jednorazowo wyrzucana. 40-50 g/min to standardowa wydajność, jednak producenci proponują wyższe wartości np. 200 g, co zdecydowanie ułatwia prasowanie tkanin o grubych splotach. Pojemnik na wodę powinien być na tyle duży, aby za jednym razem wygładzić jak największą powierzchnię. Niektóre stacje parowe mają naczynia o pojemności nawet 1,5 litra, więc jeśli macie dużą rodzinę, możecie rozważyć taki zakup.

Dobre żelazko parowe powinno być wyposażone także w system antywapienny, blokadę kapania oraz funkcję samooczyszczania, polegającą na wydobyciu się dużego strumienia pary razem z nagromadzonymi w pojemniku zanieczyszczeniami.

Warto zwrócić uwagę także na poziom ciągłego wytwarzania pary tak, aby jak najszybciej wygładzić zagniecenia pojawiające się na ubraniach. Dużej rodzinie może się także przydać żelazko bezprzewodowe lub z długim kablem, który umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury przez cały czas.

3. Żelazko z generatorem pary – najważniejsze parametry

Żelazko z generatorem pary jest również nazywane po prostu generatorem pary. Podczas pracy wykorzystuje zarówno stopę, jak i wyrzut pary, jednak najważniejsza jest właśnie para. Poza żelazkiem w zestawie znajduje się pojemnik na wodę. Całość wyglądem przypomina miniodkurzacz.

Takie urządzenie przyda nam się, jeśli dziecko jest alergikiem. Tym bardziej że w przypadku astmatyka często musimy prać, a następnie prasować nie tylko ubrania, ale również pościel i firanki. Główną zaletą żelazka ze stacją pary jest możliwość wygładzania tkanin, na których znajdują się doczepiane elementy – na ubraniach dzieci często są guziki, naszywki, cekiny czy drobne koraliki. Tkanina po wyprasowaniu jest miękka.

Nie zdążyliście wyprasować ubrań dla maluchów, a wymagają odświeżenia przed założeniem? A może chcecie wygładzić zawieszone na oknie firanki? W tym wypadku sprawdzi się funkcja prasowania w pionie. Pionowe żelazka to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z kręgosłupem, ponieważ nie trzeba się cały czas nachylać nad deską do prasowania.

Polecane dla Ciebie