Trwa ładowanie...

Dodatkowe 500 plus. Rodzice tłumnie ruszyli po świadczenia

 Maria Krasicka
10.01.2022 17:09
Dodatkowe 500 plus. Rodzice tłumnie ruszyli po świadczenia
Dodatkowe 500 plus. Rodzice tłumnie ruszyli po świadczenia (GettyImages)

Jak poinformowała 10 stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, rodzice tłumnie ruszyli z wnioskami o rodzinny kapitał opiekuńczy. Jak się okazuje wnioski o tzw. dodatkowe 500 plus na każde drugie i kolejne dziecko, złożyło w całym kraju już ponad 300 tys. rodzin. - To mniej więcej połowa spodziewanych zgłoszeń. Jesteśmy pod wrażeniem sprawności ich składania – powiedziała Maląg.

spis treści

1. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy

Szefowa MRiPS Marlena Maląg, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Włodzimierz Owczarczyk, a także posłanka PiS Anna Miczanowska podczas spotkania z dziennikarzami w urzędzie wojewódzkim w Łodzi mówili głównie na temat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to rozwiązanie zaproponowane przez rządzących w programie Polski Ład. Jest nowym świadczeniem dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. miesięcy do 35. miesiąca życia. To sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, a pieniądze z RKO przysługuje bez względu na dochód rodziny.

- Rodzice decydują, czy te pieniądze będą pobierać przez rok po tysiąc złotych, czy przez dwa lata po pięćset złotych. Mogą raz zmienić decyzję – podkreśliła Maląg podczas konferencji prasowej. - W całym kraju złożono 312 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Jesteśmy na półmetku tego procesu, bo w sumie w tym roku spodziewamy się ponad 615 tysięcy wniosków. Ruszyliśmy z RKO razem z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych 1 stycznia. Jesteśmy pod wrażeniem sprawności składania wniosków – zaznaczyła.

2. Składanie wniosków o dodatkowe 500 plus

Zobacz film: "COVID-19 u dzieci. Jakie badania wykonać?"

Procedurą przyznawania nowego świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Czas złożenia elektronicznego wniosku to średnio 12 minut. W sieci dokument można złożyć całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które mają z tym problemy albo nie mogą elektronicznie wnioskować o świadczenie z RKO, mogą to zrobić w placówce ZUS w godzinach jej urzędowania – wyjaśnił wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Włodzimierz Owczarczyk.

- W regionie łódzkim spośród 35 tys. osób uprawnionych do nowego świadczenia opiekuńczego. Przez 10 pierwszych dni roku złożyło je 16 tys. osób – podał wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

- Cieszę się, że tak dużo wniosków zostało złożonych w Łódzkiem. Apelujemy o jeszcze większą liczbę zgłoszeń – podsumowała posłanka PiS Anna Milczanowska.

3. Reakcje internautów na dodatkowe 500 plus

Sprawdziliśmy jakie nastroje panują na forum portalu WP Parenting w związku z wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Niestety, mimo że po świadczenie już w pierwszym tygodniu roku zgłosiła się prawie połowa spodziewanych osób, to nie wszyscy są optymistycznie nastawieni do kolejnych zasiłków.

"Żadne pieniądze nie przekonają mnie do ponownego bycia matką w naszym kraju... W kraju, w którym chory płód ważniejszy jest od życia matki, w kraju, w którym kobieta traktowana jest jak inkubator bez praw. W kraju, w którym każda ciąża ma być rejestrowana nawet na wniosek starszej pani plociuch z trzeciego piętra. W kraju, w którym prokuratura ma rozliczać mnie z każdej "zygoty". W kraju, w którym brak jest dostępu do lekarza specjalisty, gdzie króluje teleporada. W kraju, w którym moje dziecko będące chore na raka musi organizować sobie zbiórki na leczenie za granicą lub na sprowadzenie kosztownego leku. W kraju, w którym zarabiamy ochłapy..." - napisała rozżalona kobieta.

Niektórzy wręcz zaznaczają, że świadczenia na dzieci to rozdawnictwo pieniędzy, które tylko napędza galopującą inflację (przypomnijmy - 8,6 proc. w grudniu 2020). Ponadto według internautów, beneficjentami zasiłków są osoby, które żyją tylko z nich, a dzieci w rzeczywistości nic nie mają z tych pieniędzy.

"Patologia baluje, dzieci będą na potęgę płodzić i ani myśleć o pracy, a potem na starość też emeryturka za friko" - dodał jeden z użytkowników.

Internauci zaznaczają, że pieniądze na świadczenia dla dzieci powinny być ograniczane lub przeznaczone na inne cele takie jak np. poprawa jakości systemu opieki zdrowia. A jakie są wasze odczucia?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze