Dni Doświadczania Świata w Warszawie

W dniach 15-18 listopada 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy odbędą się Dni Doświadczania Świata. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Rosa. W ramach Dni Doświadczania Świata każdy uczestnik będzie mógł odwiedzić wzorcowy pokój terapeutyczny i przekonać się na własne oczy, jak dzieci niepełnosprawne poznają otaczający je świat. Na odwiedzających czeka tor świetlno-dźwiękowy, wodospad światłowodów oraz przybory terapeutyczne, które służą do stymulacji różnych zmysłów. Podczas spotkania inaugurującego Dni Doświadczania Świata gościem specjalnym będzie Dominika Ostałowska - aktorka, która została ambasadorką Fundacji Rosa.

Dni Doświadczania Świata

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata!

Pokoje terapeutyczne

Od początku ubiegłego roku Fundacja Rosa prowadzi projekt, w ramach którego urządza pokoje terapeutyczne dla dzieci w placówkach opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i z deficytami rozwojowymi. Szkoły i ośrodki specjalne często nie dysponują wystarczającymi środkami na wyposażenie sal w sprzęt do rehabilitacji, dlatego Fundacja Rosa wspiera je, remontując i wyposażając pokoje terapeutyczne. Dotychczas urządzono 21 takich sal. Są to Sale Doświadczania Świata z urządzeniami do stymulacji słuchu, wzroku i dotyku, a także specjalne pokoje do integracji sensorycznej. Pokoje terapeutyczne pomagają osobom niepełnosprawnym ruchowo lub intelektualnie korzystać w sposób optymalny z zajęć rehabilitacyjnych.

Terapia stosowana w Salach Doświadczania Świata ma na celu pobudzanie ciekawości i rozwijanie procesów poznawczych oraz integracji sensorycznej poprzez wykorzystanie barw, dźwięku i ruchu, oraz stymulację dotyku, słuchu i wzroku. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym w kolorowym pomieszczeniu wyposażonym w tory świetlno-dźwiękowe, podwieszane huśtawki, kabiny i tunele z luster lub kurtyny-wodospady światłowodów przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, redukcji poziomu lęku i poprawy chęci do kontaktowania się z otoczeniem.

Przykładowy pokój terapeutyczny będzie można za darmo odwiedzić podczas Warszawskich Dni Doświadczania Świata. Pokój będzie znajdował się na parterze Pałacu Kultury i Nauki, w holu. Zapraszamy w godzinach 10-18.

Działalność Fundacji Rosa

Fundacja Rosa - Wytwórnia dziecięcej radości rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku. Jest to organizacja pożytku publicznego, która od września 2011 roku działa w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Fundacja Rosa prowadzi wiele różnych akcji. Są to:

  • akcja "Twoja Szkoła" - polega na wspieraniu placówek edukacyjnych;
  • program "Pokój Uśmiechu" - przyczynia się do powstania pomieszczeń do zabawy i poczekalni dla małych pacjentów oraz ich rodzin;
  • projekt "Kartka ze szpitala" - warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych;
  • program "Doświadczanie Świata" - wyposażanie pokojów terapeutycznych w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych.

Fundacja Rosa działa dzięki 1% z podatków, darowiznom i dotacjom.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Do ucha malucha

Do ucha malucha

Płyta "Do ucha malucha" "Do ucha malucha" to wspaniały album z piosenkami dla dzieci.

Patronaty

Małgorzata Kożuchowska jako Clara

Małgorzata Kożuchowska jako Clara Odtwórz wideo

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai": Małgorzata Kożuchowska jako Clara Małgorzata Kożuchowska potrafi być zabójczo słodka. Podobnie jak Clara, szefowa mafijnej rodziny Biscottich. Jej przyjazd to gwarancja ostrej awantury w spokojnym szwedzkim miasteczku.

Patronaty

"Romeo i Julia"

"Romeo i Julia"

Przepięknie ilustrowana książka dla młodzieży zainteresowanej baletem.

Patronaty

"Pamiętajki"

"Pamiętajki"

Opowiadania i wiersze pomagają dzieciom rozwijać wyobraźnię i kształtować własny obraz otaczającego je świata.

Patronaty

Targi Kielce

Targi Kielce

Targi CZAS DZIECKA Targi Czas Dziecka w Kielcach to miesjce dla ludzi z branży, ale też dla rodziców i opiekunów. Targi kieleckie W czasie Targów Kieleckich producenci i konsumenci mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Targi CZAS DZIECKA w Kielcach...