Dni Doświadczania Świata w Warszawie

W dniach 15-18 listopada 2012 roku w Pałacu Kultury i Nauki po raz pierwszy odbędą się Dni Doświadczania Świata. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Rosa. W ramach Dni Doświadczania Świata każdy uczestnik będzie mógł odwiedzić wzorcowy pokój terapeutyczny i przekonać się na własne oczy, jak dzieci niepełnosprawne poznają otaczający je świat. Na odwiedzających czeka tor świetlno-dźwiękowy, wodospad światłowodów oraz przybory terapeutyczne, które służą do stymulacji różnych zmysłów. Podczas spotkania inaugurującego Dni Doświadczania Świata gościem specjalnym będzie Dominika Ostałowska - aktorka, która została ambasadorką Fundacji Rosa.

Dni Doświadczania Świata

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata!

Pokoje terapeutyczne

Od początku ubiegłego roku Fundacja Rosa prowadzi projekt, w ramach którego urządza pokoje terapeutyczne dla dzieci w placówkach opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi i z deficytami rozwojowymi. Szkoły i ośrodki specjalne często nie dysponują wystarczającymi środkami na wyposażenie sal w sprzęt do rehabilitacji, dlatego Fundacja Rosa wspiera je, remontując i wyposażając pokoje terapeutyczne. Dotychczas urządzono 21 takich sal. Są to Sale Doświadczania Świata z urządzeniami do stymulacji słuchu, wzroku i dotyku, a także specjalne pokoje do integracji sensorycznej. Pokoje terapeutyczne pomagają osobom niepełnosprawnym ruchowo lub intelektualnie korzystać w sposób optymalny z zajęć rehabilitacyjnych.

Terapia stosowana w Salach Doświadczania Świata ma na celu pobudzanie ciekawości i rozwijanie procesów poznawczych oraz integracji sensorycznej poprzez wykorzystanie barw, dźwięku i ruchu, oraz stymulację dotyku, słuchu i wzroku. Praca z dzieckiem niepełnosprawnym w kolorowym pomieszczeniu wyposażonym w tory świetlno-dźwiękowe, podwieszane huśtawki, kabiny i tunele z luster lub kurtyny-wodospady światłowodów przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, redukcji poziomu lęku i poprawy chęci do kontaktowania się z otoczeniem.

Przykładowy pokój terapeutyczny będzie można za darmo odwiedzić podczas Warszawskich Dni Doświadczania Świata. Pokój będzie znajdował się na parterze Pałacu Kultury i Nauki, w holu. Zapraszamy w godzinach 10-18.

Działalność Fundacji Rosa

Fundacja Rosa - Wytwórnia dziecięcej radości rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku. Jest to organizacja pożytku publicznego, która od września 2011 roku działa w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Fundacja Rosa prowadzi wiele różnych akcji. Są to:

  • akcja "Twoja Szkoła" - polega na wspieraniu placówek edukacyjnych;
  • program "Pokój Uśmiechu" - przyczynia się do powstania pomieszczeń do zabawy i poczekalni dla małych pacjentów oraz ich rodzin;
  • projekt "Kartka ze szpitala" - warsztaty plastyczne dla dzieci przebywających na szpitalnych oddziałach dziecięcych;
  • program "Doświadczanie Świata" - wyposażanie pokojów terapeutycznych w szkołach integracyjnych oraz innych placówkach oświatowych.

Fundacja Rosa działa dzięki 1% z podatków, darowiznom i dotacjom.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią..." od Wydawnictwa Zielona Sowa

"Gram z Sówką Zuzią. Kolory" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Owoce" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Warzywa" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Zwierzęta" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką Zuzią. Pojazdy" Zestaw edukacyjny "Gram z Sówką...

Patronaty

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

Wiersze twórcy Kubusia Puchatka

"Kiedy byliśmy bardzo młodzi" A. A. Milne Piękne i pełne optymizmu wiersze twórcy Kubusia Puchatka sprawiają, że każda chwila dziecka z książką staje się przyjemnością.

Patronaty

"Don Kichot" - Bajki Baletowe

"Don Kichot" - Bajki Baletowe

Kolejny tom z serii Bajki Baletowe Studio Blok wydało VI tom z serii Bajki Baletowe. Tym razem to "Don Kichot".

Patronaty

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Arka Zwierzaków - gra planszowa

Gra dla dzieci i ich rodziców Chcesz pomóc Noemu uratować zwierzęta przed zagładą? Zagraj! 84 żetony zwierzaków Układaj zwierzaki i pilnuj ich bezpieczeństwa. Słoń Ogromny słoń musi mieć odpowiednie dla siebie lokum. Kameleon Nakarm kameleona, aby w czasie...