Trwa ładowanie...

Długofalowo, czyli skutecznie

Avatar placeholder
03.01.2024 16:35
Materiał sponsorowany przez Fundacja Bread of Life
Długofalowo, czyli skutecznie
Długofalowo, czyli skutecznie (materiały partnera)

Fundacja Bread of Life przy współpracy z Domem Dziecka w Kórniku wystartowała z wieloletnim programem mentoringowym „Pod Skrzydłami”. Jego celem jest efektywne wsparcie i rozwój wychowanków przed wyruszeniem w dorosłość, a nie jednorazowa pomoc. Fundacja szuka środków i wolontariuszy, by rozpocząć współpracę z kolejnymi ośrodkami. Projektowi towarzyszy kampania promocyjna realizowana pro publico bono przez content house Resort Studio.

Historia powołania „Pod Skrzydłami” ma swoje źródło we wcześniejszych projektach prowadzonych przez Fundację Bread of Life w domach dziecka. Jednakże skupiały się one na potrzebach bieżących. - Po rozmowach zarówno z dziećmi, jak i dyrekcją czy wychowawcami doszliśmy do wniosku, że doraźna pomoc to za mało. Trzeba działać holistycznie, długofalowo i kompleksowo – mówi Paulina Czapowska, jedna z pomysłodawczyń projektu „Pod Skrzydłami” i jego koordynatorka.

Wszystkie dzieci, a szczególnie dzieci z domu dziecka, w dorosłym życiu najbardziej potrzebują poczucia własnej wartości. A poczucie własnej wartości buduje się w relacji 1 na 1 z osobą dorosłą. Kiedy dziecko ma kogoś tylko dla siebie. Kogoś, kto zachęca i motywuje. Wówczas czuje się ważne i doceniane. Na ogół taką rolę pełnią rodzice. A co, gdy ich brakuje?

System, a potrzeby dzieci

Czy dzieci w domu dziecka są w stanie nawiązać taką samą, rodzicielską relację ze swoimi wychowawcami? Paulina Czapowska podkreśla, że jest to niezwykle trudne z czysto systemowych i praktycznych powodów. Wychowawca ma pod opieką kilkanaście osób, a z punktu widzenia dziecka jest on po prostu pracownikiem. Mentor poświęca swój czas bezpłatnie i dziecko ma go tylko dla siebie. Dla wychowanka to różnica.

Tak skonstruowany jest po prostu system pieczy zastępczej w domach dziecka i w tym momencie nie sposób go zmienić, choćby wszystkie zainteresowane strony tego chciały. Można jednak wypełnić tę lukę dzięki mentorom-wolontariuszom. Wymaga to jednak czasu, otwartości i zaufania. Pani Magdalena Krupa, dyrektorka Domu Dziecka w Kórniku, dzięki naszemu wcześniejszemu doświadczeniu takim zaufaniem nas obdarzyła – mówi Paulina Czapowska.

Współpraca między dziećmi, a mentorami z Bread of Life rozwijała się stopniowo. Najpierw zorganizowano niezobowiązujące spotkanie mentorów i dzieci. Relacje zaczęły nawiązywać się naturalnie. Niektóre dzieci same wybrały z kim chcą współpracować. Pozostałe pary zostały dobrane na zasadzie zbieżności charakterów czy zainteresowań. I tak na przykład jedna z dziewcząt uzdolniona muzycznie otrzymała mentorkę, która jest nauczycielem muzyki w szkole.

Założenia programu i praktyka

Pierwsze założenie to dobry kontakt: mentor i dziecko spotykają się ze sobą raz w tygodniu. Ale w praktyce mają ze sobą kontakt także telefoniczny, czy przez różne komunikatory i kontakt nie jest ograniczony w żaden sposób. Drugie założenie – fundacja zaczyna pracę z wyprzedzeniem, czyli dziećmi w wieku 16 lat, czyli na 2 lata przed opuszczeniem domu dziecka, w którym – o ile pójdą na studia lub podejmą inną formę edukacji – mogą przebywać nawet po ukończeniu 18 roku. Każde z dzieci to zupełnie osobna historia i osobowość. Fundacja bierze to pod uwagę, więc nie działa według schematu. Każde z wychowanków potrzebuje innych środków i zasobów. Osoby, które zdecydują się na studia również będą wspierane – zarówno materialnie, jak i poprzez wsparcie edukacyjne czy mieszkaniowe.

Jak zostać mentorem i jak pomóc?

Dziś projekt „Pod Skrzydłami” to grupa 20 osób, ale Bread of Life cały czas poszukuje nowych wolontariuszy, bo chce rozpocząć współpracę z innymi domami dziecka na terenie Wielkopolski. Obecni mentorzy to najczęściej osoby działające przy wcześniejszych projektach fundacji bądź osoby z polecenia. Są wśród nich osoby z wykształceniem pedagogicznym czy psychologicznym ale także informatycy czy inżynierowie. Każdy mentor będzie opiekował się swoim podopiecznym przez 3 lata.

Dlatego te osoby, których nie znaliśmy wcześniej, a które chcą nam pomóc muszą mieć tego świadomość. Warunkiem jest też oczywiście zaświadczenie o niekaralności i gotowość do spotkań raz w tygodniu i wsparcia. Ale nie trzeba być pedagogiem czy psychologiem. Mamy w naszym gronie też ludzi, którzy są po prostu zawodowo i życiowo spełnieni, mają czas i chcą się podzielić dobrem, które dostali od życia - mówi Paulina Czapowska.

Dla wielu mentorów główną motywacją jest to, że chcą pomagać dzieciom, których rodzice zawiedli. Kryterium wieku też nie jest istotne. W gronie mentorów Fundacji znalazł się zarówno Michał: 26-letni psycholog biznesu, jak i Pani Katarzyna – dyrektorka zespołu w banku z wieloletnim stażem.

Ale stały kontakt z mentorem to nie wszystko. Fundacja organizuje podopiecznym różnego rodzaju warsztaty czy testy kompetencji zawodowych, na przykład „Kompas kariery”. Dzieci brały udział także w warsztatach z budowania relacji, zarządzania domowym budżetem, zdrowej diety, a program uzupełnią także warsztaty artystyczne. Jedne z nich będzie prowadził m.in. Rafał Nowak, współautor Fontanny Wolności, na Placu Wolności w Poznaniu i autor Fontanny Marsa na Starym Rynku w tym mieście. Ruszą także drzwi otwarte w wielkopolskich firmach. Jedno z nich już miało miejsce: - młodzież odwiedziła Boekestijn Transport Service.

„Pod Skrzydłami” to wieloetapowy, złożony i kosztochłonny projekt. Jeden z nielicznych tak wieloetapowych działań w kraju. Zarówno ze względu na czas mentorów, jak i środki finansowe przeznaczone na działania i pomoc edukacyjną czy materialną. Fundacja chce go rozszerzyć i działać z innymi placówkami. W tym celu poszukuje nowych mentorów i finansowania. Pomóc ma w tym również spot realizowany pro publico bono przez Resort Studio. Ty również możesz pomóc poprzez wpłatę lub osobiste zaangażowanie w pracę z dziećmi.

Serdecznie do tego zachęcamy i zapraszamy.

Odwiedź stronę projektu i wesprzyj go: https://breadoflife.pl/projekty/pod-skrzydlami/

Zobacz spot promujący projekt „Pod Skrzydłami” na Youtube i udostępnij go.

Zobacz film: ""Pod Skrzydłami""

Premiera spotu miała miejsce 8.12.2023 na dużym ekranie podczas uroczystego koncertu Fundacji Bread of Life, a elementy outdoorowego ekwipunku widoczne w filmie zostały wylicytowane na cele projektu.

Informacje o spocie reklamowym projektu Bread of Life: Kreacja i realizacja spotu: Resort Studio, resortstudio.pl Wystąpili: Antonina Róża Korytowska, Kamil Koska, Mikołaj Fajfer Casting support: Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu Typografia: Beata Kurek (LoveLetters Studio) Lektorka: Izabela Budzinowska Make up: Paulina Tokarek

Materiał sponsorowany przez Fundacja Bread of Life
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze