Czym różni się nerwica od depresji?
Nerwica i depresja to zaburzenia podobne do siebie. Pomimo że obydwa rzutują na nasze życie psychiczne, możemy wyszczególnić istotne różnice.
1. Depresja a nerwica
Depresja to przede wszystkim stan permanentnego przygnębienia. Owszem, pojawiają się okresy zadowolenia, jednak trwają dosyć krótko. Efektem nieleczonej depresji są myśli samobójcze. Świat wokół widzimy w ciemnych odcieniach. Nerwicy towarzyszy przede wszystkim lęk, który pojawia się w różnej formie. Może być wolnopłynący, umiarkowany lub napadowy. Stan niepokoju może mieć działanie pobudzające. Choć istnieją różnice, bardzo trudno jest postawić trafną diagnozę.
2. Depresja lękowa i lęk w nerwicy
Lęk może pojawić się w depresji, nerwicy zaś towarzyszy również smutek. Odczuwanie tych emocji nie może być do końca kryterium diagnozującym. Depresja lękowa zmusza nas do ogólnego pobudzenia i odczuwania pogłębionego lęku. Konsekwencją nieleczonej nerwicy bywa smutek. Dzisiaj mówi się głównie o zaburzeniach lękowo-depresyjnych. Depresja może istnieć bez lęku. Jeśli chodzi o nerwicę, to po jakimś czasie zawsze towarzyszą nam symptomy depresyjne.
3. Części wspólne
Lęk jest cechą wspólną łączącą nerwicę z lękiem. Może się on pojawić w postaci fobii lub natręctw. Jednocześnie towarzyszy nam napięcie nerwowe, które może zaowocować zaburzeniami snu (to też charakterystyczny objaw dla obu tych schorzeń).
To musisz wiedzieć:
4. Właściwa diagnoza
Tak jak wspomniano we wstępie, trudno jest zdiagnozować nerwicę w oderwaniu od depresji. Jest to jednak niezbędne, by przeprowadzić skuteczną terapię. Psychoterapia najczęściej połączona jest z zażywaniem leków farmakologicznych. Warto wiedzieć, że depresja jest chorobą niezwykle groźną. W 15 proc. kończy się targnięciem na życie. Psychoterapia pozwala wyeliminować niektóre nieprawidłowości. W przypadku nerwicy stosuje się głównie leczenie farmakologiczne. Depresja może przybierać przeróżne formy: od niezdrowego pobudzenia po brak jakiejkolwiek aktywności. Duży problem stwarza lekarzom depresja maskowana. Jej główny objaw to odczucia fizjologiczne – zmęczenie i bóle. Depresja może być przyczyną fobii i lęku panicznego. Cały czas prowadzone są badania, których celem jest jednoznaczna charakterystyka.