Czym jest nerwica wegetatywna?

Kiedy w wyniku problemów psychicznych pojawiają się dolegliwości fizyczne, można mówić o nerwicy wegetatywnej. Może to być nerwica żołądka, biegunka nerwicowa, nerwica serca. Wszystkie te schorzenia nazywane są właśnie nerwicą wegetatywną. Trzeba wiedzieć, że chory, szukając pomocy, powinien zgłosić się do specjalisty, a nie zaglądać na niesprawdzony internetowy czat. Depresja, która pojawia się czasem wraz z nerwicą wegetatywną, także powinna być leczona. Warto poznać objawy tego typu nerwicy i wiedzieć, w jaki sposób przebiega.

spis treści

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

1. Fizyczne objawy nerwicy wegetatywnej

W wyniku tej dolegliwości u chorego może pojawić się m.in.: uczucie ściskania w gardle, połączone z suchością w ustach, częstomocz, intensywna potliwość (mogą to być poty zimne lub gorące), uczucie bólu, przygnębienie, które może przerodzić się w depresję, rozdrażnienie, kłopoty ze snem, problemy z koncentracją. Wszystko to wpływa na to, że chory jest przekonany, iż jego organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Pacjent obawia się o swoje zdrowie, gdyż skłaniają go do tego odczuwalne fizyczne objawy, których źródło tkwi w mózgu. Nie bez znaczenia jest też męczące cierpienie psychiczne. Chory szuka pomocy, czasem na specjalistycznych czatach. Depresja, która może pojawić się w wyniku nerwicy wegetatywnej, także musi być leczona.

W nerwicy wegetatywnej pojawiają się dolegliwości fizyczne
W nerwicy wegetatywnej pojawiają się dolegliwości fizyczne

2. Skąd biorą się nerwice wegetatywne?

Nerwice wegetatywne mogą występować u każdego człowieka. Powstają one w wyniku działania układu nerwowego. Za ich pojawianie się odpowiedzialność ponosi najczęściej mózg, który odpowiada za to jak: myślimy, czyli jak analizujemy i poznajemy rzeczywistość, poruszamy się w świecie i jakie podejmujemy działania, * odczuwamy i przeżywamy emocje.

5 oznak, że masz toksycznego rodzica
5 oznak, że masz toksycznego rodzica [8 zdjęć]

Kontrolowanie prywatnej korespondencji, grona znajomych, wyjść. Wyzywanie od egoistów i niewdzięczników....

zobacz galerię

3. Rola mózgu w nerwicy wegetatywnej

To właśnie mózg odpowiada za łączenie emocji z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. On kontroluje przemianę materii i gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie wewnętrzne. Warto wiedzieć, że element układu nerwowego odpowiedzialny za łączenie emocji z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych jest w sporej części niezależny od naszej woli i jest pod kontrolą mózgu. Ten element jest znany pod nazwą układu wegetatywnego lub autonomicznego. To właśnie ten układ wpływa na to, jak organizm reaguje na emocje. Odpowiada on za: przyspieszenie lub zwolnienie rytmu serca, częstotliwość oddechu, pracę jelit, pracę pęcherza moczowego, pracę żołądka, wydzielanie łez, wydzielanie śliny, wydzielanie potu.

To musisz wiedzieć:

Kiedy organizm jest w stanie gotowości, to właśnie układ wegetatywny odpowiada za przygotowanie do obrony. Jeśli jednak układ autonomiczny otrzymuje niejednoznaczne sygnały, wtedy zaczyna pracować nieprawidłowo i wymyka się spod kontroli mózgu. Dzieje się tak również wtedy, kiedy na organizm niejednoznaczne sygnały działają bardzo długo. W takim przypadku organizm zostaje rozregulowany i nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego też pojawiają się wszelkie objawy nerwic wegetatywnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.