Trwa ładowanie...

Czym jest nerwica wegetatywna?

 Agnieszka Gotówka
07.03.2024 16:07
Czym jest nerwica wegetatywna?
Czym jest nerwica wegetatywna? (https://stock.adobe.com/)

Nerwica wegetatywna to jeden z rodzajów nerwicy. W jej przebiegu pojawiają się dolegliwości somatyczne, które mogą nasilać niepokój, zwłaszcza związany ze stanem naszego zdrowia. Sprawdzamy, jakie są przyczyny nerwicy wegetatywnej i jakie czynniki mogą ją nasilać.

spis treści

1. Co to jest nerwica wegetatywna i jakie są jej główne objawy?

Nerwica wegetatywna to zaburzenie nerwicowe, które objawia się dolegliwościami fizycznymi. Określa się ją jako zespół zaburzeń odnoszących się do czynności narządów i układów na tle nerwicowym.

1.1. Nerwica wegetatywna: objawy

  • zaburzenia perystaltyki żołądka i jelit
  • pojawiające się duszności
  • napięciowe bóle głowy, mięśni, stawów
  • kołatania serca, ból w klatce piersiowej
  • mdłości
  • zaburzenia perystaltyki żołądka i jelit
  • nawracające biegunki
  • nadmierne pocenie się
  • drżenie kończyn, szczególnie rąk
  • zaburzenia potencji i cyklu menstruacyjnego

Nerwica może współwystępować z depresją, zatem na objawy somatyczne nakładać się też mogą problemy takie jak zaburzenia snu czy spadek energii.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Nerwica wegetatywna (wszystkie objawy fizyczne, dotyczące układu żołądkowo-jelitowego, sercowo-naczyniowego, moczowo-płciowego, skóry lub uporczywego bólu, których nie można wyjaśnić występowaniem żadnej wykrywalnej choroby somatycznej) to zaburzenie, które wymaga szczególnej czujności. Potrzeba sprawdzenia, czy dolegliwości rzeczywiście mają podłoże psychiczne i nie są związane z żadną chorobą.

Bywa jednak i tak, że pacjent nie przyjmuje do wiadomości takiej diagnozy. Ma poczucie cierpienia i niezrozumienia. Ponawia więc konsultacje u kolejnych specjalistów, co może pogłębiać nerwicę. W przypadku nerwicy wegetatywnej przekonanie o trapiącej chorobie jest bowiem bardzo silne. Na jej objawach koncentruje się uwaga pacjenta.

2. Skąd biorą się nerwice wegetatywne?

Wiesz już, co to jest nerwica wegetatywna, a skąd się bierze? Podobnie jak inne typy nerwic, i ta stanowi nieświadomy sposób radzenia sobie z wewnętrznym napięciem i frustracją.

Somatyzacja (czyli przekształcenie problemów psychicznych w objawy somatyczne) jest co prawda nieefektywne i bardzo uciążliwe, ale pozwala zredukować wewnętrzne napięcie. To efekt niewydolności lub niedojrzałości posiadanych przez każdego człowieka mechanizmów obronnych.

3. Jak diagnozować nerwicę wegetatywną i jakie są dostępne metody leczenia?

Rola mózgu w nerwicy wegetatywnej jest kluczowa. To właśnie on odpowiada za łączenie emocji z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, co w sporej części jest niezależne od naszej woli.

Kiedy organizm jest w stanie gotowości, układ autonomiczny (wegetatywny) odpowiada za przygotowanie do obrony. Jeśli jednak otrzymuje niejednoznaczne sygnały, zaczyna pracować nieprawidłowo i wymyka się spod kontroli mózgu. Dzieje się tak również wtedy, gdy takie niejednoznaczne sygnały zdarzają się bardzo często i długo trwają. Wówczas organizm ulega rozregulowaniu i nie funkcjonuje prawidłowo.

## Czy nerwica wegetatywna może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych?

Nerwicy nie można bagatelizować. To problem, który jeśli nie jest odpowiednio leczony (niefarmakologicznie i farmakolgicznie) może prowadzić do nasilenia objawów. Stąd warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty: psychologa, psychoterapeuty i psychiatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze