Trwa ładowanie...

Czy w Szczecinie rodzą się ostatnei dzieci z programu in vitro? Arłukowicz:"Jedną z pierwszych decyzji jaką podejmiemy po wygranych wyborach będzie przywrócenie ludziom programu in vitro"

Czy to będzie koniec marzeń o własnym dziecku? Na temat wygaszania finansowania programu in vitro głośno było już na początku roku. Zdaje się, że pomysł powoli zostaje realizowany. Wczoraj były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zamieścił tweet o narodzinach ostatniego dziecka finansowanego z programu in vitro w Szczecinie.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

"Właśnie dzwonili szczęśliwi! Urodził się Mikołaj! Ostatnie dziecko z programu in vitro w Szczecinie! Rodzice szczęśliwi!:) A PROGRAM WRÓCI!” - napisał na Twitterze i Facebooku Bartosz Arłukowicz, poseł PO, lekarz i były minister zdrowia. (Zachowana pisownia oryginalna przyp.red.)

- Decyzja o likwidacji dofinansowania programu in vitro jest ideologiczna. W sposób jednoznaczny pokazuje, że ideologia rządzących ma realny wpływ na codzienne życie obywateli. Uniemożliwiono Polakom dostęp do programu, zakończono go, mimo że cały świat wie o tym, że in vitro jest nowoczesną metodą leczenia niepłodności. Na całym świecie rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro, rządy państw go współfinansują, a w Polsce program został zakończony - mówi były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

1. "Program powróci”

Tak zakończył swój tweet poseł Bartosz Arułkowicz. Co to oznacza?

- Jedną z pierwszych decyzji jaką podejmiemy po wygranych wyborach będzie przywrócenie ludziom programu in vitro. To mogę zadeklarować. Dlatego, że normalność i nowoczesna medycyna jest ludziom potrzebna. Państwo nie może być przesiąknięte ideologią. Jeśli będę miał taką możliwość, pierwszą decyzję jaką podejmę będzie przywrócenie programu in vitro - zapowiedział Arłukowicz.

Program leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego był realizowany od 1 lipca 2013 roku. Został wprowadzony przez rząd PO-PSL. Projektem kierował resort zdrowia na czele z Bartoszem Arłukowiczem. Do programu in vitro mogły przystąpić pary, które udokumentowały roczne leczenie bezpłodności. Zakończenie programu było przewidziane na koniec roku 2016. Jednak wraz z końcem kadencji rządów PO-PSL rząd program został do 2019 roku. Na ten cel zostały również przygotowane środki fiannsowe. Obecny Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł we wrześniu 2016r. oświadczył, że dofinansowanie do programu in vitro zostanie zlikwidowane. Według wstępnych zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, trwają prace nad stworzeniem narodowego programu prokreacyjnego, który będzie finansowany ze środków publicznych.

Czy w Szczcinie urodziło się ostatnie dziecko z programu in vitro dofinansowanego przez środki publiczne? Wciąż czekamy na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia. Rodzice urodzonego chłopca nie chcą udzielać komentarza w tej sprawie. Przyznali, że "boją się stygmatyzacji".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.