Trwa ładowanie...

Czy kobiety karmiące piersią mogą się szczepić na koronawirusa?

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 03.01.2021 13:51
Czy karmiąc piersią mogę się zaszczepić na koronawirusa?
Czy karmiąc piersią mogę się zaszczepić na koronawirusa? (GettyImages)

Cały świat ucieszył się ze szczepionki. Jednak okazuje się, że nie szczepieniu nie mogą poddać się kobiety w ciąży. Wiele wątpliwości mają natomiast matki, które już urodziły i karmią piersią. Czy mogą się zaszczepić na koronawirusa? Czy szczepionka jest bezpieczna dla dziecka karmionego piersią?

spis treści

1. Karmienie piersią a szczepionka na koronawirusa

Karmienie piersią to bardzo ważny element budowania relacji między mamą a dzieckiem. Jest to również najlepszy i najbardziej naturalny sposób żywienia niemowląt. Wiele młodych mam stara się zaspokajać w ten sposób potrzeby dziecka.

Jednak kobiety karmiące nie są poddawane badaniom klinicznym szczepionek. Stąd też w badaniu prowadzonym przez producenta szczepionki na koronawirusa młode mamy karmiące piersią nie uczestniczyły. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, powiedział, że w związku z brakiem badań na temat wpływu szczepionki na młode matki, należy zachować ostrożność.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński: Możemy zabezpieczyć dzieci przed koronawirusem, jeśli sami się zaszczepimy"

- Jeśli chodzi o ciążę, planowanie ciąży, czy karmienie piersią, nie robiono na ten temat badań, więc nie jest zalecane, żeby takie szczepienia wykonywać – mówi dr Sutkowski. - Natomiast to nie oznacza, że szczepionka dla tych grup jest niebezpieczna. Wynika to z odpowiedzialności firmy, która w tym zakresie badań nie robiła.

Opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia Charakterystyka produktu leczniczego, jakim jest szczepionka Comirnaty firm Pfizer i BioNTech, nie klasyfikuje karmienia piersią jako przeciwwskazania do szczepienia. Zaznaczono jednak, że nie ma informacji, czy szczepionka może przeniknąć do pokarmu.

Karmienie piersią
Karmienie piersią (GettyImages)

Amerykańska Agencja Żywnosci i Leków (FDA) oraz Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) zostawiają decyzję o szczepieniu matce pod warunkiem, że zostanie szczegółowo poinformowana. Lekarz musi jej przedstawić dane na temat szczepionki i informacje o braku badań prowadzonych w kierunku wpływu szczepionki na karmienie piersią.

- Być może wkrótce się okaże, że takie kobiety też będą mogły się spokojnie szczepić. Natomiast na razie nie ma takiej rekomendacji – dodaje dr Sutkowski.

2. Szczepionka na koronawirusa

Młoda matka chcąca się zaszczepić na koronawirusa powinna wiedzieć, jakie są zagrożenia wynikające ze szczepienia i braku szczepienia. Naukowcy z Pregnancy Research Ethics for Vaccines, Epidemics and New Technologies (PREVENT) współpracujący z Johns Hopkins Univeristy również przeprowadzili badania na temat wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży, lub tuż po porodzie. Według nich dopiero na początku 2021 roku będzie wiadomo, czy wirus jest bardziej niebezpieczny dla młodych mam niż szczepionka.

"Jeśli wirus stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży, możliwe jest, że zostanie im zaproponowana wcześniejsza szczepionka" – powiedziała dr Ruth Faden.

Szczepionka mRNA zawiera jedynie informację o DNA wirusa. Eksperci apelują, by nie wierzyć, że w szczepionce jest zawarty wirus, który mógłby doprowadzić do rozwoju choroby. Ze względu na rodzaj szczepionki ryzyko działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią przez zaszczepioną matkę jest czysto teoretyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze