Trwa ładowanie...

Cyfrowa rodzina. Proste sposoby na codzienne wyzwania

(Unsplash)

Podział domowych obowiązków, zdalna nauka, wspólny budżet… Komputery wykorzystujemy nie tylko w pracy. Dzięki odpowiednim narzędziom codzienne wyzwania stają się łatwiejsze. Cała rodzina może spędzić więcej czasu ze sobą, a nie przed monitorem.

Materiał powstał przy współpracy z Also Polska

Dziś bez komputera i telefonu ani rusz – i w pracy, i w domu. Coraz chętniej korzystamy z różnych aplikacji, aby ułatwić sobie życie. Mamy ich mnóstwo, ale zwykle każdą z innej bajki i bez żadnych szans na kompatybilność.

Z pomocą przychodzi nowa usługa subskrypcyjna – Microsoft 365 Family. Adresowana do rodzin z dziećmi, w mig pomoże ogarnąć wszystkie ważne sprawy.

Co otrzymujemy? Spektrum narzędzi: od kontroli rodzicielskiej, poprzez możliwość korzystania z aplikacji na wielu urządzeniach jednocześnie, aż po programy znane z usługi Office – PowerPoint, Word, Excel, Outlook, OneNote i OneDrive. A to wszystko dla 6 osób, czyli np. rodziców i czwórki dzieci.

Zobacz film: "Odkryj możliwości Microsoft 365"

A jak konkretnie może je wykorzystać cała rodzina?

Nigdy więcej byle jakich tekstów

Każdy domownik pisze maile, wysyła pisma albo wykonuje prace domowe czy redaguje wypracowania. Nie każdy jednak potrafi poradzić sobie z błędami i stylistyką – bez względu na to, czy jest rodzicem, czy dzieckiem.

Funkcja Redaktor w programie Word może to ułatwić. Analizuje tekst pod względem gramatycznym, ortograficznym – to akurat nie do końca nowość – ale też stylistycznym. Sugeruje ulepszenia i zmianę słownictwa, a także pozwala uniknąć powtórzeń.

Z Redaktorem powinni też zaprzyjaźnić się starsi uczniowie i studenci. Wszystko dzięki narzędziu do sprawdzania plagiatów. W ten sposób łatwo skontrolować liczbę zapożyczeń.

Word to nie wszystko, Redaktora można też podłączyć do przeglądarek Chrome i Edge. Wtedy sprawdza nawet poprawność treści wrzucanych do sieci – niezależnie, czy to post na Facebooku, czy komentarz pod tym artykułem.

Kilka minut i prezentacja gotowa

W dobie zdalnej edukacji, nauczyciele często proponują wykonanie prezentacji, kwalifikując ją jako dodatkową aktywność.

Jak ją przygotować, żeby nie była infantylna i chaotyczna? Najlepiej z pomocą nowej funkcji - Premium Creative Content w PowerPoincie. Wystarczy kilka minut.

W aplikacji wystarczy wpisać słowo będące tematem przewodnim prezentacji – np. "recykling". Od razu pojawiają się szablony tła, grafiki do wyboru (a jest ich aż 8 tys.), zdjęcia stockowe (10 tys.), animacje (200 propozycji) czy modele 3D. Dzięki subskrypcji każdy element możemy legalnie wykorzystywać w swoich dokumentach – Microsoft gwarantuje odpowiednie uprawnienia.

Wybieramy więc to, co nam potrzebne, uzupełniamy slajd o treść, a program sam przygotowuje kilkanaście projektów, sugerując ustawienie elementów i napisów.

Zobacz film: "Nowe możliwości w PowerPoincie - piękną prezentację stworzysz w 5 minut"

Mówi Dawid Konieczny z Wrocławia, informatyk i programista, ojciec dwóch synów:

– To tak jak z nowoczesnymi wielofunkcyjnymi urządzeniami w kuchni. Wrzucasz kilka składników i czekasz na efekt. I co najważniejsze nie szukasz, nie próbujesz, nie tracisz czasu.

Nie ma jak bezpieczna chmura

Ważne dokumenty rodzinne warto zabezpieczyć. Mamy ich przecież mnóstwo: badania lekarskie, zeznania podatkowe, świadectwa szkolne…

Microsoft 365 to także dostęp do usługi OneDrive – każdy użytkownik dostaje 1 TB przestrzeni w chmurze do dowolnego wykorzystania. A Personal Vault, czyli Magazyn Osobisty, to bezpieczeństwo gwarantowane przez podwójną weryfikację – możemy być spokojni, że do umieszczonych tam plików nie dostanie się nikt niepożądany. Dodatkowo utrzymujemy porządek: nie trzeba za każdym razem szukać dokumentów i kopiować, a dostęp do plików mamy z każdego miejsca na świecie.

Aneta Żarczyńska, miłośniczka podróży, mama bliźniaczek:

– Wyobraźmy sobie, że podczas wakacji ktoś kradnie nam paszporty. Nie musimy czekać na potwierdzenie naszych danych w polskim urzędzie, po prostu odpowiednie dokumenty ściągamy z chmury. W ten sposób oszczędzamy kilka stresujących dni.

Warto zwrócić uwagę, że w pakiecie Microsoft 365 Family 1 TB przestrzeni otrzymuje każdy z 6 użytkowników.

Blokuje i usuwa to co złe

Jeśli zaś chodzi o skrzynki pocztowe, to nic tak nie drażni, jak codziennie atakujące spamy i fałszywe maile próbujące wyłudzić dane. Młodsi użytkownicy z reguły nie potrafią odróżnić takich wiadomości od prawdziwych. Otwierają więc wszystkie maile i klikają w linki. I problem gotowy.

Z pomocą przychodzi Outlook – skrzynka znajdująca się w subskrypcji Microsoft 365 Family. Oferuje zabezpieczenie antyspamowe oraz antyphishingowe. Dzięki szyfrowaniu wiadomości rozpoznaje, blokuje i usuwa złośliwe oprogramowanie oraz niebezpieczne załączniki.

Za jej pomocą możemy także połączyć pocztę z kalendarzem w innej aplikacji. Dzięki temu notatki, informacje o ważnych spotkaniach czy zadania do wykonania na dziś cała rodzina będzie mieć pod ręką.

I co ważne – skrzynka ma możliwość magazynowania wiadomości aż do 50 GB.

Co robi i gdzie jest moje dziecko

Jako rodzice chcemy wiedzieć, co dokładnie robią nasze dzieci, wychodząc z domu, czy są już w szkole, a także o której skończyły lekcje. Aplikacja dostępna w Microsoft 365 Family lokalizuje pociechę i dzięki temu na bieżąco możemy sprawdzić, gdzie się znajduje.

Dzięki niej będziemy także mogli ograniczyć dzieciom korzystanie z sieci oraz gier, ustawiając na przykład tylko 2 godziny dziennie na taką rozrywkę. I to na wszystkich urządzeniach – komputerze, smartfonie i konsoli Xbox. Wszystko za pomocą jednej aplikacji.

Jeśli więc dziecko wykorzysta na laptopie 1,5 godziny, to na telefonie pozostanie mu tylko pół. Rodzic o każdym logowaniu i wylogowaniu będzie wiedział, bo dostanie o tym informację. Aplikacja dostępna będzie latem.

Face to face na odległość

Od kilku tygodni coraz większą część naszego życia stanowi komunikacja na odległość – czaty i wideorozmowy. Zarówno w pracy, jak i w szkole czy na uczelni.

Microsoft w opisywanej subskrypcji rozszerza funkcję aplikacji Teams. Na razie znana jest głównie firmom, ale jesienią pojawi się także wersja dla użytkowników indywidualnych.

Dzięki niej porozmawiamy na wideokonferencji z dziadkami, rodzinami mieszkającymi za granicą, kolegami z klasy albo zjemy kolację w towarzystwie przyjaciół. Ustalimy plan dnia z pracownikami, a nasze starsze dziecko zda egzamin przed komisją.

Wykresy wcale nie są nudne

Jak zaplanować domowy budżet, by wszyscy wiedzieli, na co możemy sobie pozwolić w danym miesiącu? Jak przygotować wspólną listę zakupów, by nie powielać sprawunków i nie musieć jej ciągle uaktualniać?

To proste. Wystarczy skorzystać z Excela i wykonać odpowiednią tabelę, z której będą mogli korzystać wszyscy domownicy. Brzmi jak zadanie, które zleca ci szef w pracy, a nie coś, co robisz z własnej woli? Spokojnie – teraz to proste.

Excel została wzbogacony o szablony, które pozwalają na proste tworzenie tabel dotyczących najpopularniejszych tematów – choćby takich jak domowy budżet czy spożywane kalorie. Nie trzeba znać żadnych zaawansowanych funkcji. Szybko, łatwo i przyjemnie.

A o to przecież chodzi w codziennym życiu.

Więcej informacji o Microsoft 365 można znaleźć na akademiamicrosoft365.pl.

A ile to kosztuje? W tym momencie opłacalny jest zakup u jednego z oficjalnych partnerów Microsoftu (to m.in. sklepy Media Markt, Media Expert, x-kom). Oszczędzamy 100 zł i za rok płacimy 299 zł. Po przeliczeniu – ok. 25 zł miesięcznie.

Do 19 maja trwa również promocja na x-kom.pl, w ramach której można otrzymać Microsoft 365 w prezencie razem z ultramobilnym, dysponującym obracanym ekranem laptopem Acer Swift 3.

Materiał powstał przy współpracy z Also Polska

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.