Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego
Ćwiczenia na kręgosłup warto znać. Okazuje się bowiem, że z jego bólem na jakimś etapie życia będzie musiał zmierzyć się niemal każdy z nas. Regularny trening to ponadto jeden z najlepszych sposobów zapobiegania dyskopatii i zwyrodnieniom kręgosłupa.
1. Ćwiczenia na kręgosłup, które wykonasz w domu
Nasz kręgosłup każdego dnia wykonuje tytaniczną pracę. Niestety, najczęściej odwdzięczamy się mu przygarbioną postawą i zbyt długim leżeniem przed telewizorem. Jeśli dołożymy do tego stres, brak ruchu i siedzący tryb życia, możemy być pewnym, że za jakiś czas będziemy musieli zmierzyć się z bólem pleców.
Pamiętaj, aby nie bagatelizować bólu kręgosłupa. Nawet lekki dyskomfort to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. I nie myśl, że tego rodzaju dolegliwości zarezerwowane są wyłącznie dla seniorów. Coraz więcej młodych ludzi (bez wglądu na płeć) zmaga się z bólem pleców. To z kolei wpływa na ich samopoczucie, obniża sprawność fizyczną, a w konsekwencji znacząco obniża jakość życia. Konieczne może sie okazać zwolnienie lekarskie, niekiedy długotrwałe, co z kolei przekłada się na sytuację finansową rodziny.
1.1. Ćwiczenie 1
Połóż się na plecach. Zegnij kolana. Stopy oprzyj na podłożu, ręce połóż wzdłuż ciała. Napnij mięśnie brzucha i unieś górną część tułowia. Patrz w sufit i pamiętaj, aby broda nie przylegała do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
1.2. Ćwiczenie 2
Połóż się na brzuchu. Dłonie ułóż pod brodą. Wyprostuj nogi na szerokości bioder. Unoś raz jedną, raz drugą nogę (odwrócone nóżce). Wytrzymaj ok. 15 sekund i rozluźnij mięśnie.
1.3. Ćwiczenie 3
Połóż się na brzuchu. Dłonie ułóż pod brodą. Wyprostuj nogi na szerokości bioder. Złap za kostki. Unieść górną część tułowia oraz nogi. Twoje ciało powinno przyjąć kształt kołyski. Wytrzymaj ok. 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Przeczytaj również:
2. Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
Najczęściej za ból kręgosłupa odpowiada siedzący tryb życia. Wielu z nas pracuje przed komputerem, spędzając kilka (niekiedy nawet kilkanaście) godzin dziennie przed komputerem. Kiedy wracamy do domu, odpoczywamy leżąc lub siedząc przed telewizorem.
Brakuje nam ruchu. Pandemia zamknęła przed nami drzwi siłowni, basenów i miejsc rekreacji, gdzie można było aktywnie spędzać czas. Wielu z nas odzwyczaiło się od odwiedzania tych miejsc. A to z kolei sprzyja bierności. Efekt? Pojawiają się kłopoty ze zdrowiem, m.in. ból pleców.
Każdego dnia w ramach swoich możliwości starajmy się znaleźć czas, by aktywnie spędzić czas. Jeśli mamy taką możliwość, warto jest pływać co najmniej raz w tygodniu. Taki trening w wodzie to świetny relaks. Możemy też spacerować lub biegać. Ważne, aby wybrać taką aktywność, która da nam satysfakcję.
Ktoś zapyta: skoro ruch jest niezbędny dla zdrowia kręgosłupa, dlaczego ból pleców pojawia się u osób pracujących fizycznie. Dzieje się tak dlatego, że nadmierne przeciążenie powoduje, że szybciej zużywają się kręgi oraz krążki międzykręgowe. Ucisk na te struktury wywołuje dyskomfort i ból. Dolegliwości tego rodzaju pojawiają się zwłaszcza u osób, których praca naraża kręgosłup na wstrząsy (np. kierowcy zawodowi, operatorzy koparek).
Przyczyną bólu kręgosłupa jest też nadmierny stres, a tego współcześnie nam nie brakuje. Zbyt duże napięcie mięśni, które może być wynikiem braku odpoczynku, zbyt dużego tempa życia, nadpobudliwości, w pewnym momencie może doprowadzić do bólu kręgosłupa. Stąd ćwiczenia relaksujące, a także aktywność fizyczną polecają swoim pacjentom nie tylko fizjoterapeuci, ale też psychologowie.
Ból kręgosłupa to też niekiedy pokłosie zbyt dużej masy ciała. Otyłość stanowi problem wielu z nas. A pamiętajmy, że nadmiar kilogramów to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Nadwagę należy wiązać z wieloma dolegliwościami, również z bólem pleców. Redukcja masy ciała powinna pomóc pokonać tę dolegliwość.