Trwa ładowanie...

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni (recenzja)

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni (recenzja)
Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni (recenzja) (123rf)

Jest to bardzo ambitne i szczegółowo przeanalizowane opracowanie poświęcone baśni. Autor w akademicki wręcz sposób rozważa znaczenie baśni, podkreślając jej cechy charakterystyczne, odróżniające ją od mitu. Obrazuje on swoje teorie konkretnymi przykładami mitów, zaznaczając że posiadają różnorakie wersje.

spis treści
Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni
Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Jakie atuty ma baśń i co wnosi w rozwój.

zobacz galerię

1. Baśniowe dzieciństwo

Podkreśla, że właśnie baśń wywodząca się z folkloru daje dziecku więcej satysfakcji niż jakaś inna forma artystycznego przekazu. Zwraca uwagę na wielkie atuty baśni jako dzieła sztuki, które wnosi pozytywny wkład w wewnętrzny rozwój małego człowieka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Baśń jako gatunek jest bliska dzieciom, bo baśniowe ujęcie świata jest zgodne z odbiorem rzeczywistości przez najmłodszych. Ot, chociażby odbieranie całego otaczającego je świata - zarówno ożywionego jak i nieożywionego - jako jednej całości.

Autor książki „Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni” jest krytycznie nastawiony do ilustrowania książek. Uważa on, że ilustracja w baśni - aczkolwiek chętnie widziana przez dziecko - ogranicza znacznie jego wyobraźnię i rozprasza je, zamiast koncentrować na fabule.

2. Baśniowe symbole

W książce odnajdziemy także analizę niektórych symboli pojawiających się zarówno w baśniach, jak i w mitach. Szeroko omówiono np. jabłko - symbol pojawiający się w baśni „Królewna Śnieżka”. Autor podkreśla również kwestię popadania w głęboki sen przez bohaterów baśni, którzy w ten sposób przekonują czytelnika o potrzebie odradzania się poprzez długotrwałe przebudzanie się.

Bardzo ciekawa jest interpretacja baśni „Kopciuszek”. Autor przypomina bardzo stare jej początki - sięgające IX w. p.n.e. Pierwsza wersja opowieści pojawiła się… w Chinach. I stąd tyle w baśni odwołań do stóp. Wszak w Chinach kobietom bandażowano je od dzieciństwa. Wiele wieków później Perrault nadał tej baśni postać, w jakiej jest znana do dzisiejszych czasów.

Warto znaleźć czas na lekturę „Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”. Jest pozycją bardzo ambitną i niezwykle wnikliwie odkrywa przed nami tajniki gatunku. Może właśnie w świąteczny czas warto znaleźć drogocenną chwilę i dowiedzieć się, jak to właściwie było dawno, dawno temu i jak to na nas wpływa w naszym zabieganym życiu…

_B. Bettelheim

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Wydawnictwo W.A.B.

Warszawa 2010_

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze