Trwa ładowanie...

Co teściowie i synowe naprawdę myślą o sobie? Badania

 Maria Krasicka
19.11.2020 21:59
Teściowe i synowe
Teściowe i synowe (GettyImages)

Wszystkie relacje rodzinne stają się bardziej skomplikowane, gdy dochodzi do ślubu. Poza nowymi rolami małżeńskimi, pojawiają się również teściowie. Jednak to kobiety mają ze sobą większe starcia niż mężczyźni. Geoffrey Greif, profesor Uniwersytetu Maryland, ujawnia największe obawy, jakie kobiety mają względem siebie i radzi, jak poprawić ich relacje.

spis treści

1. Relacje z teściami

Badania dotyczące teściowych i synowych podkreśliły więź często przepełnioną ciepłem, ale także wahaniem. Autorzy stwierdzili, że są to relacje z dużą dawką niepokoju i traktowania siebie nawzajem jak przysłowiowego jajka, aby wszystko zadziałało.

Prof. Geoffrey Greif, autor książki "Relacje teściów: matki, córki, ojcowie i synowie" przeprowadził badania, które składały się z ankiet i wywiadów od ponad 1500 osób. Wyniki wykazały, że tylko około 15 proc. teściowych i synowych miało naprawdę trudne relacje. Ponad połowa była zadowolona ze swojej więzi, a reszta była neutralna.

Mimo to teściowe oceniają swój związek z synową, znacznie bardziej pozytywnie niż jest to oceniane w drugą stronę:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • 33 proc. teściowych zdecydowanie zgodziło się, że relacje były bliskie, w porównaniu z 18 proc. synowych.
  • 42 proc. teściowych zdecydowanie zgodziło się, że podziwia swoją synową, ale tylko 23 proc. młodszych kobiet ma takie samo zdanie na temat matki swojego męża.
  • 37 proc. teściowych zdecydowanie zgodziło się, że lubią spędzać czas w towarzystwie synowych, ale tylko 22 proc. podziela to zdanie.
  • 50 proc. teściowych zdecydowanie zgodziło się, że ufa swojej synowej, ale tylko 23 proc. młodszych kobiet ma takie samo zdanie na temat swojej teściowej.
Relacja z teściową
Relacja z teściową (GettyImages)

"Wiele z nich to pobożne życzenia ze strony teściowej - powiedział Greif. - Wchodzisz w tę relację, zakładając najlepsze, a nie zakładając najgorsze. Jest to forma pobożnego życzenia. Myślę, że to naprawdę dobra i pozytywna rzecz. Teściowe naprawdę chcą, aby to zadziałało".

W przypadku starszej kobiety stawka może być większa: większość teściowych i synowych opisywała ich relacje jako równie intensywne, ale kiedy tak nie było, obie zgodziły się, że synowa ma większą władzę jako "strażnik wnuka" i ktoś, kto może ograniczyć dostęp do swojego męża, zauważył Greif.

2. Przyjaźń z teściową

Głównym problemem synowych jest ingerencja w małżeństwo i wychowanie dziecka przez teściową. "Czułam, że próbuje przejąć władzę" - powiedziała autorowi jedna z badanych kobiet o matce swojego męża.

52 proc. synowych zdecydowanie nie zgodziła się, że wyznają tę samą filozofię wychowawczą, co ich teściowe. Kiedy pojawiają się obawy, celem jest znalezienie sposobu na pozostanie w kontakcie z teściową, przy jednoczesnym zachowaniu granicy. Mężczyzna, który łączy obie role: męża i syna, może pomóc w pojednaniu kobiet.

"Zasadniczo istnieje emocjonalna dojrzałość, z której zdaje sobie sprawę większość synowych: "Postaram się, aby to zadziałało dla dobra mojej rodziny"- zauważył Grief.

Z badań wynika, że kiedy synowa i teściowa są w stanie rozmawiać o rzeczach bezpośrednio, są to oznaki, że ich relacja jest lepsza. Autorzy radzili szukać wspólnych zainteresowań jako sposobu na wzmocnienie więzi. Jednak strategia polegała na tym, aby spojrzeć z perspektywy czasu, zamiast pozwolić, aby chwilowa czkawka zepsuła relację.

Głównym problemem teściowej jest brak pewności, jaką ma rolę w relacji ze swoją synową i nie chce robić niczego, co mogłoby zaburzyć delikatną równowagę.

Jedna na sześć teściowych stwierdziła, że "chodziła na palcach" przy synowych, ponieważ chciała mieć dostęp do swoich synów i wnuków. Jedna czwarta czuła się wykluczona przez syna i synową, a jedna piąta uważała, że ich kontakt z synem był utrudniony przez synową.

Kobiety były również świadome wizerunku teściowej jako ingerującej i starały się unikać udzielania porad parze, nawet gdy zostały o to poproszone. Wiedziały, że ich synowe zapamiętają każdą krytykę dotyczącą małżeństwa lub umiejętności rodzicielskich.

"To dobre podejście: para musi najpierw popracować nad swoim związkiem, więc teściowa powinna być wsparciem, radził Greif. Przekonanie synowej, że jest dobrym rodzicem, było jednym z czynników prognostycznych dobrych relacji między kobietami. Pomocne było uznanie różnych filozofii rodzicielskich i odpuszczenie wszelkich nieporozumień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze