Co się dzieje, kiedy dziecko połknie baterię? Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy rodzić
Prosty eksperyment, który przeprowadziła matka i pielęgniarka uświadamia, jak bardzo trzeba uważać przy małych dzieciach. Połknięcie jednej małej baterii może doprowadzić do fatalnych skutków.
1. Połknięta bateria przez dziecko
W australijskich mediach zawrzało po tym, jak małe dziecko połknęło 32 kulki magnesowe. Lekarze ledwie odratowali malucha i zaczęli bić na alarm, że podobnych przypadków podczas kwarantanny jest coraz więcej.
Sarah Hunstead, szefowa organizacji CPR Kids postanowiła pokazać, co zwykła bateria jest w stanie zrobić z wnętrznościami dziecka.
Aby zademonstrować, jak niebezpieczne są baterie guzikowe, Sarah umieściła je w filecie z kurczaka. Po czterech godzinach zajrzała ponownie. Widok był przerażający, bo bateria dosłownie wypaliła dziurę w mięsie.
Jeśli dziecko połknie baterię, może dojść do podobnych uszkodzeń. Ślina może wyzwalać prąd elektryczny, który z kolei powoduje reakcję chemiczną. W zaledwie kilka godzin może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.
"Dlatego jest to absolutnie nagły wypadek medyczny - podkreśla Hunstead. - Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko połknęło baterię guzikową, natychmiast zwróć się po pomoc do lekarza".
2. Przedmioty połykane przez dzieci
"Jako pielęgniarka widziałam dzieci, które połykały najdziwniejsze przedmioty. Były i takie, które wyrywały piankę z fotelika samochodowego, żeby włożyć ją do nosa" – opowiada Sarah Hunstead. Jak dodaje, najczęściej dzieci wkładają do buzi i nosa monety. Najbardziej trzeba uważać na dzieci w wieku od sześciu miesięcy do około trzech lat.
Jak mówi Sarah Hunstead, dobrą wiadomością jest to, że zdecydowana większość przedmiotów, które połykają dzieci, nie sprawia dużej szkody. Są one wydalane samoistnie.
Czasami jednak dochodzi do bardzo groźnych sytuacji. Tu największe zagrożenie stanowią płaskie baterie guzikowe. Są one małe i błyszczące, więc dzieciom wydają się szczególnie atrakcyjne. Z powodu połknięcia baterii w Australii co roku do szpitali trafia ponad 200 dzieci.
"Przedmiot może utknąć w przełyku i spowodować uszkodzenia" – zaznacza Hunstead.
3. Jak poznać, że dziecko połknęło baterię?
Sarah Hunstead radzi zwrócić szczególną uwagę, jeśli dziecko skarży się na ból w klatce piersiowej lub szyi, nie może jeść albo pić. "Jednym z największych objawów jest ślinotok" - podkreśla.
Charakterystycznym sygnałem może być obecność krwi w wymiocinach lub kupie. Możliwe jest wystąpienie gorączki, trudności z oddychaniem, dławienie się lub utrata przytomności.
W takim przypadku Hunstead radzi niezwłocznie dzwonić na pogotowie. "Nie dawaj dziecku nic do jedzenia lub picia, nie próbuj wywoływać wymiotów i postępuj zgodnie z poleceniami lekarzy" – radzi pielęgniarka.
4. Jak chronić dzieci?
Równie często dzieci wkładają sobie przedmioty do nosa. Jak poznać, że jest coś nie tak? Hunstead razi zwracać uwagę na krwawienie, nieświeży oddech lub śmierdzącą wydzielinę z nosa.
"Małe dzieci przyciągają ładne, błyszczące przedmioty" - mówi Hunstead i podkreśla, że ciężko jest chronić dzieci, zwłaszcza kiedy w domu jest starsze rodzeństwo, które może bawić się klockami lego lub innymi małymi przedmiotami. Dlatego pielęgniarka radzi uczyć dzieci sprzątania po każdej zabawie.
Według Hunstead lepiej w obecności dzieci nie zmieniać baterii w żadnych urządzeniach elektrycznych. "Dzieci mogą zobaczyć, jak umieszczasz baterie w pilotach lub zabawkach, będą wiedzieć, jak otworzyć urządzenie i mogą spróbować dostać się do baterii" - podkreśla Hunstead.
Zobacz także: Ojciec ostrzega – moja córka zmarła przez baterie!