Co robić z dzieckiem w domu? 10 sposobów na konstruktywne spędzenie czasu z dzieckiem!
Wielu rodziców zostając z dziećmi w domu na dłużej niż weekend, zastanawia się, jak może spędzić z nimi czas w sposób wartościowy i pożyteczny. Temat ten zwykle pojawia się w wakacje, ferie, lub w momencie gdy dziecko choruje. Gdy jednak szkoły są zamknięte, to pytanie wraca. Oto 10 sposobów na kreatywne i pożyteczne spędzenie czasu z dziećmi w domowym zaciszu!
Artykuł sponsorowany
1. Gotowanie lub pieczenie z dzieckiem
W ten sposób oferujemy dziecku dobrą zabawę. Jednocześnie nabywa ono cennych umiejętności, uczy się podążania za przepisem lub instrukcjami rodzica, zachowania ostrożności, ale również, co w kuchni bardzo ważne – intuicji kulinarnej, pokory i zupełnie nowych rzeczy. Na początek wybierzmy jednak niezbyt skomplikowaną potrawę lub wypiek, które dziecko lubi. Przygotujmy je wspólnie od samego początku. W ten sposób młoda osoba zakoduje sobie, że nie wszystko przychodzi łatwo, a kreacja pewnych rzeczy stanowi pracochłonny i czasochłonny proces. Pozwólmy jednak na to, by dzieci się pobrudziły, nie zabraniajmy wykonywania czynności, jeśli te są dla nich bezpieczne. Przyozdabianie babeczek lub ciasta, to tylko zwieńczenie całej ceremonii. Sprawmy więc, by dziecko uczestniczyło w zabawie przez cały czas. A jeśli nie czujemy się mistrzami zasługującymi sobie na złotą patelnię, warto zabawić się choćby w robienie kolorowych kanapek lub koreczków.
2. Planszówki
W dobie internetu warto sięgnąć po nieco inny rodzaj wspólnej rozrywki. Mogą nią być stare, dobre planszówki. Jeśli jakieś zachowały się nam z dawnych czasów, mamy wręcz obowiązek pokazać naszych pociechom, w co bawiliśmy się kiedy nie było powszechnie dostępnych rozrywek online. Choć trzeba przyznać, że rynek tych gier całkowicie nowych jest także bardzo imponujący. Konkretny tytuł należy dobrać do wieku i zainteresowań dziecka. Ze starszymi doskonałą zabawą mogą okazać się tradycyjne Scrabble lub Monopoly oraz gry strategiczne. Z młodszymi można wejść w świat zabawek, ale wskazane będą również gry zręcznościowe, np. Jenga. Dodatkowym atutem niektórych rozgrywek może okazać się ćwiczenie zdolności manualnych. Można również pomyśleć o bardziej dorosłych formach, jakimi są gry RPG. Wymagają one od graczy użycia ogromnych pokładów wyobraźni, zaangażowania, ale bywają na tyle atrakcyjne, że urządzenia elektroniczne szybko idą w odstawkę.
3. DYI z dzieckiem
W internecie znajdziemy mnóstwo tutoriali, jak można samodzielnie z przedmiotów dostępnych na wyciągnięcie ręki stworzyć coś zupełnie nowego. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do informacji jest niebywały i nieprzebrany. Trzeba tylko umieć korzystać z tych dobrodziejstw. Możemy wspólnie zrobić zabawki lub gadżety. Na przykład domek dla lalek z kartonu, mebelki z pudełek, a ubranka z dawno nieużywanych tkanin, które zalegają w naszym domu. Możemy zrobić porządek w narzędziach, ale także przygotować małą skrzyneczkę na pierwszy własny dziecięcy zestaw niezbędnych elementów warsztatowych. Oczywiście dopilnujmy by był on bezpieczny.
Możemy również wykonać ozdoby do pokoju dziecka, wzbogacając lub przygotowując od zera elementy jego wyposażenia, choćby ciekawe oświetlenie, które da się dziś pozyskać bardzo niewielkich nakładem sił i tanim kosztem. Dobrym pomysłem może okazać się również samodzielnie wykonane instrumentów muzycznych, by później wspólnie urządzić koncert, lub skomponować prostą piosenkę. To również świetna okazja. by przygotować dla kogoś własnoręcznie zrobiony prezent na zbliżającą się okazję.
4. Nauka prawidłowego mycia zębów
To doskonała okazja, by młodsze dzieci nauczyć prawidłowych nawyków higienicznych, w tym higieny jamy ustnej. W ten sposób wykorzystamy wspólny czas nie tylko na zabawę, ale również na zakorzenienie pożytecznych rzeczy, które zostaną z dorastającym człowiekiem na całe życie. Nie zapominajmy jednak, że nauka właściwego mycia zębów może okazać się również bardzo atrakcyjną zabawą. W jaki sposób? Choćby przy użyciu aplikacji Oral-B Disney Timer. która przyznaje, po właściwym szczotkowaniu, wirtualne nagrody. Dzieje się to na ekranie telefonu komórkowego. Warunkiem jest, by przy odpowiednio długim szczotkowaniu odsłonić ukryty na wyświetlaczu obrazek. Jednocześnie należy zwracać uwagę, czy dziecko prawidłowo szczotkuje, zgodnie z naszymi instrukcjami i na bieżąco korygować jego błędy. Aplikacja jest za darmo oraz kompatybilna z produktami z serii Oral-B Kids. Należy jednak pamiętać, że nie o samą zabawę tu chodzi i zadbać o wszystkie aspekty związane z nauką prawidłowego mycia zębów.
5. Wspólne ćwiczenia lub taniec
Kolejnym bardzo istotnym elementem dbania o siebie jest kultura fizyczna. Ważne jest to, by w okresie, który spędzamy w domu, jeśli nasze dziecko akurat nie jest chore, zaproponować mu wspólny taniec lub domowy fitness. Już od małego powinniśmy wpajać wartości związane z dbaniem o swoją kondycję i zdrowie. Na każdym kroku powinniśmy podkreślać walory aktywnego stylu życia i trzymać go ideologicznie daleko od sfery przykrego obowiązku. W przypadku mniejszych dzieci doskonale sprawdzi się taniec. Nikt nie mówi o morderczych treningach, ale o wspólnej zabawie, która również zaangażuje przy okazji nasze ciało. Jakie korzyści z tego płyną, prócz lepszego humoru? Endorfiny, dobre samopoczucie, zdrowy rozwój i…głębszy sen dziecka. Za co na pewno podziękujemy sobie wieczorową porą.
6. Kolorowanie, wycinanie, lepienie
Mózg powinniśmy kształcić w bardzo różnych kierunkach. Nie należy zakładać, że jeśli wydaje nam się, iż do czegoś nie jesteśmy stworzeni, to powinniśmy trzymać się od danej sfery jak najdalej. Wręcz przeciwnie. Stymulujmy siebie, a także nasze dziecko pod różnymi względami. Nie tylko taniec, ruch, dbanie o higienę, rozrywka i gotowanie. Warto jest pomyśleć także o pracach plastycznych. Rozwijają one myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię i zdolności manualne. A bierny kontakt ze sztuką, kształtuje gust i poszerza horyzonty. Dlatego jeśli posiadamy jakieś albumy z wartościowym, klasycznym malarstwem, warto jest czasem przejrzeć je z dzieckiem. Możemy zabawić się w kopiowanie i reprodukowanie znanych dzieł. Nawet jeśli nie wyjdzie z tego nic atrakcyjnego, często dostarczy nam to mnóstwo zabawy. A jeśli nie mamy aż takiej inwencji, możemy liczyć na różne kolorowanki. Od prostych do skomplikowanych wielkich obrazów, kolorowanki antystresowe dla różnych grup wiekowych. Możemy też proponować dziecku tematu rysunku, zorganizować konkurs plastyczny oparty o tworzenie w konkretnym stylu lub tematu. A dla miłośników prac jeszcze bardziej manualnych można polecić lepienie z ciastoliny lub samodzielne wykonanie masy solnej.
7. Quiz wiedzy z nagrodami
To nie tylko doskonały sposób na powtórzenie materiału ze szkoły. Można zorganizować także quiz wiedzy ogólnej, przypominający ten telewizyjny: przygotować stanowisko, zaangażować innych członków rodziny. Ułożyć pytania, które będą łączyć wiedzę zdobytą w szkole z popkulturą, bajkami, postaciami filmowymi. System punktacji możemy oprzeć o ten ze znanego tam konkursu. Warto też ustalić stosowną nagrodę, która nie musi być materialna, a stanowić może konkretny przywilej. Np. ten kto wygra przez 3 dni nie sprząta po sobie.
8. Kalambury
To doskonały sposób na poznanie polskich przysłów, rozwinięcie umiejętności rysowania i pokazywania. To wspaniała zabawa dla całej rodziny. W końcu stanowi idealną okazję do poznania się i spojrzenia z nieco innej strony. Jedyne, co będzie nam potrzebne do tej zabawy, to tablica, po której można rysować lub duże arkusze papieru i…dobre nastawienie.
9. Wspólne majsterkowanie
To świetny sposób na spędzenie czasu zarówno z chłopcami jak i z dziewczynkami. W punkcie trzecim była mowa o stworzeniu pierwszego zestawu z narzędziami. Teraz czas na naukę, do czego owe narzędzia mogą się przydać. A co możemy robić? Rozkręcać zepsute rzeczy, zabawki, sprzęty. Czasem może się okazać, że powód awarii był banalny i dany przedmiot może łatwo zyskać nowe życie. Zachowajmy jednak przy tym ostrożność i pamiętajmy, że w ten sposób nauczymy też młodą osobę przestrzegania przepisów BHP. Wspólne naprawianie to także nauka odpowiedzialności za rzeczy. Wspólne konstruowanie czegoś prostego to nauka cierpliwości, planowania i realizowania.
10. Filmowy klub dyskusyjny
Wspólne oglądanie bajek lub filmów również może być pożyteczne. Nie czyńmy tego jednak w sposób całkowicie bierny. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, co się dzieje w oglądanych filmie lub bajce, tłumacząc to, czego nie rozumie. Dyskutujmy też o decyzjach bohaterów, rozprawiając o różnych wariantach, dylematach moralnych i rozważając inne możliwości. Tego typu domowy klub dyskusyjny może stanowić bardzo efektywne pole do nauki wyrażania emocji, odczuć, przemyśleń, ale także poszerzać wyobraźnię, erudycję i elokwencję.
Artykuł sponsorowany