Trwa ładowanie...

Smartfony przyciągają kleszcze? Polsko-słowacka grupa naukowców twierdzi, że tak

Avatar placeholder
22.04.2020 16:04
Kleszcze mogą przenosić boreliozę
Kleszcze mogą przenosić boreliozę (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Polski i Słowacji pokazały, że promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwość 900 MHz może przyciągać niektóre pajęczaki. Może to oznaczać, że osoby, które mają przy sobie w lesie telefon komórkowy, mogą skuteczniej przyciągać do siebie kleszcze.

1. Co przyciąga kleszcze?

W badaniach brali udział naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ze strony słowackiej w badaniach uczestniczyli naukowcy z Uniwersytetu Szafarika, a także Uniwersytetu Technicznego i Weterynaryjnego w Koszycach.

Dzięki badniu wiemy jak zabezpieczyć się przed kleszczami (Getty Images)
Dzięki badniu wiemy jak zabezpieczyć się przed kleszczami (Getty Images)

Naukowcy ustalili, że pole elektromagnetyczne może przyciągać kleszcze. Co więcej, częściej na pole reagowały kleszcze zarażone niebezpiecznymi bakteriami. Opracowanie badań zostało opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie "Ticks and Tick-borne Diseases".

2. Smartfon a kleszcze

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przedmiotem badań naukowców był kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), którego możemy spotkać naturalnie w przyrodzie. Jest on również odpowiedzialny za przenoszenie wielu chorób m.in. boreliozy i riketsjozy. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy pole elektromagnetyczne emitowane przez nasze telefony może wpływać jakoś na zachowanie owadów.

Okazało się, że promieniowanie o częstotliwości 900 MHz sprawia, że kleszcze podążają w jego kierunku. A właśnie ta długość fali jest wykorzystywana w naszych smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Naukowcy przypuszczają, że kleszcze mogą reagować ze względu na ich wyczulenie na zmienność pola geomagnetycznego. Sztucznie generowane promieniowanie elektromagnetyczne może zaburzać to wyczulenie. Stąd kleszcze podążają w tym kierunku.

3. Jak uchronić się przed kleszczami?

W badaniu naukowcy podsumowują, że jest to kolejny dowód na to, że dla pełnego wypoczynku lepiej zostawić telefon w domu.Tak można skuteczniej chronić przed kleszczmi. Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą pozostawić telefonu w domu, muszą ratować się specjalnymi preparatami, które odstraszają te pajęczaki (jednak one chronią maksymalnie przez kilka godzin).

Istnieje również szczepionka, której zadaniem jest zapobieganie chorobom powodowanym przez kleszcze. Szczególnie przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Żeby odporność na choroby powodowane przez kleszcze wzrosła należy przyjąć dwie dawki szczepionki przed okresem nasilonego występowania pajęczaków. Po roku można przyjąć trzecią dawkę utrwalającą.

Żródło: Ticks and Tick-borne Diseases

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze