Czy Ice Bucket Challenge odniósł sukces?

W 2014 roku Ice Bucket Challenge, czyli wyzwanie polegające na oblewaniu się wodą opanowało wszystkie media społecznościowe. Jego celem była zbiórka środków, które miały pomóc osobom chorym na ASL. Udało się jednak zrobić coś więcej.

Ice Bucket Challenge

Ice Bucket Challenge to akcja społeczna, która podbiła serca ludzi na całym świecie. Podjęte wyzwanie musiało zostać nagrane i umieszczone np. na Facebooku. Udział w niej brali wszyscy: celebryci, aktorzy, piosenkarze, a także zwykli użytkownicy mediów społecznościowych.

Polecane wideo:

Akcja miała jeden główny cel – zbiórkę pieniędzy na fundację zajmującą się osobami cierpiącymi na ASL, czyli stwardnienie zanikowe boczne.

Odniosła sukces. Dzięki Ice Bucket Challenge zebrano ponad 100 milionów dolarów, które przeznaczono na programy naukowe dot. ASL oraz pomoc chorym.

Odkrycie genu powiązanego z ASL

Efektem jednego ze sfinansowanych badań, nazwanego "Project MinE" jest zidentyfikowanie genu powiązanego z tą chorobą. Problemem zajęło się 80 naukowców z 11 różnych krajów, w tym John Landers z University of Massachusetts Medical School czy Jan Veldink z University Medical Center Utrecht. Do projektu zaproszono 15 tys. chorych osób.

Odkryty gen to NEK1 – występuje on w różnych odmianach w 3 proc. przypadków. Wyniki przeprowadzonych testów pozwolą na lepsze zrozumienie procesu choroby. Eksperci uważają, że szansa na skuteczne leczenie ASL będzie wyższa. Obecnie trwają kolejne badania nad NEK1. Naukowcy są pełni nadziei, bo takiego przełomu w badaniach jak ten, jeszcze nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć.

ASL, czyli co?

ASL, czyli stwardnienie zanikowe boczne jest chorobą nieuleczalną, która stopniowo niszczy cały układ nerwowy. U pacjentów pogarsza się sprawność ruchowa, co prowadzi do paraliżu. W związku z zatrzymaniem pracy mięśni oddechowych może dojść nawet do śmierci. Szacuje się, że na ASL w Polsce cierpi nawet 60 tys. osób.

Komentarze

dyskusje na forum

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post 4 miesiące temu

9
Artykuły Gry i zabawy
Gry i zabawy

Dobble

Dobble

Gra od Rebel Dobble to gra, które są świetne nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Spostrzegawczość, szybkość i refleks to najważniejsze umiejętności, które pomaga rozwijać.

Gry i zabawy

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem

4 pomysły dla taty na kreatywną zabawę z dzieckiem

Opieka taty nad dzieckiem Coraz częściej zdarza się, że tata pracuje do późnych godzin i wracając do domu, nie ma już siły na zabawę z dzieckiem (...) dzieckiem. Oto kilka pomysłów na twórcze i kreatywne zabawy z najmłodszymi! Zabawa...

Gry i zabawy

Konkurs "Minka Miesiąca" WP parenting

Konkurs "Minka Miesiąca" WP parenting

, którego widzimy na zdjęciu. Minka Miesiąca - Czerwiec 2013 Czerwcowa minka, czyli minka z zabawy na dworze została przesłana przez aga398. Minka Miesiąca (...) - Lipiec 2013 Prawda, że słodka? Tematem lipcowego konkursu była minka...

Gry i zabawy

Kronkiwongi - dziecięca kreatywność nie zna granic

Kronkiwongi - dziecięca kreatywność nie zna granic

do zabawy Kronkiwongi, której celem jest celebracja kreatywności. LEGO stawia sobie za cel rozwijać w dzieciach kreatywność i wyobraźnię. Aby pokazać (...) , aby przyłączyły się do zabawy i zbudowały własne Kronkiwongi,...

Gry i zabawy

Wakacyjne pomysły na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

Wakacyjne pomysły na spędzenie wolnego czasu z dziećmi

wysłuchiwać narzekań, weźmy sprawy w swoje ręce i sami zaproponujmy dziecku zabawy. Przeskakujemy strumień Na płaskiej powierzchni (np. placu przed domem (...) . Zabawa w przeskakiwanie rzeczki to doskonałe ćwiczenie...