Trwa ładowanie...

Choroba Parkinsona. Dzięki niej znaleźli miłość

Avatar placeholder
26.11.2018 14:34
Jason Batup i Martha Hollie poznali się na spotkaniu grupy wsparcia
Jason Batup i Martha Hollie poznali się na spotkaniu grupy wsparcia (www.dailymail.co.uk)

Czy ze złych wydarzeń może wyniknąć coś dobrego? Okazuje się, że tak. Przykładem na to jest para z Wielkiej Brytanii, która poznała się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób z chorobą Parkinsona. Oboje twierdzą, że gdyby nie diagnoza, nigdy by się nie poznali.

1. Choroba Parkinsona z miłosną historią w tle

Niedawno gazeta "Daily Mail" opisała niecodzienną historię miłosną. Jasona Batupa i Marthę Hollie połączyła bowiem wspólna choroba. Oboje mają parkinsona. Poznali się na spotkaniu organizowanym przez grupę wsparcia i tam zakochali się w sobie.

Jason Batup, mieszkający w Hampshire przedsiębiorca, choruje na parkinsona od 5 lat. Choroba ta nie tylko spowodowała pogorszenie jego zdrowia, ale także rozpad małżeństwa, utratę pracy i domu. Teraz jednak uważa, że diagnoza była najlepszą rzeczą, jaka go spotkała w życiu. "Gdybym nie zachorował, nigdy nie poznałbym Marthy" – mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Jason Batup i Martha Hollie wciąż są razem
Jason Batup i Martha Hollie wciąż są razem (www.dailymail.co.uk)

2. Choroba Parkinsona zmieniła ich życie

Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"

Diagnoza Jasona była zaskoczeniem zarówno dla niego, jak i jego najbliższych. Małżeństwo Jasona rozpadło się. Wyprowadził się do mieszkania w Wokingham mając nadzieję, że jego problemy z żoną są przejściowe. Tak się jednak nie stało. Przybity i zraniony wydarzeniami ostatnich miesięcy postanowił pomóc sobie i innym – zaczął więc chodzić na spotkania grupy wsparcia dla osób z chorobą Parkinsona. Na jednym z nich poznał Hollie.

Dla Marthy to spotkanie również było przełomowe. Chorobę Parkinsona zdiagnozowano u niej 2 lata wcześniej. "Muszę przyznać, że moje obecne życie jest dużo lepsze niż to sprzed diagnozy" – mówi kobieta.

Jason i Martha wciąż się spotykają. Oboje podkreślają, że parkinson odmienił ich życie. Pozytywnie patrzą w przyszłość i wspierają się każdego dnia. Rozumieją swojego problemy i lęki, które mogą ich spotkać podczas wciąż pogarszającego się stanu zdrowia. Nie tracą przy tym pogody ducha i radości, którą daje im ten związek.

Według raportu przygotowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, w Polsce jest ok. 98 tys. chorych na parkinsona, z czego 82 proc. to pacjenci powyżej 65 roku życia. Z kolei w Wielkiej Brytanii szacuje się, że jest tylko 1500 osób z chorobą Parkinsona poniżej 50 roku życia, co stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze