Trwa ładowanie...

Choroba AFM. Pierwszy dorosły pacjent

Chociaż polio już od dawna nie stanowi dla nas zagrożenia, okazuje się, że istnieje choroba, która jest do niej podobna i równie groźna. AFM, znane jako ostre wiotkie zapalenie mięśni, dotyka coraz większą liczbę pacjentów w USA. Ostatnio media opisały historię jedynego chorego dorosłego, Adama Spoerii, który zachorował podczas swojej podróży podróżnej.

Zobacz film: "Choruje na polio. Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”"

1. AFM - co to za choroba

Niedawno media obiegła informacja o tajemniczej chorobie przypominającej polio, AFM, określaną także jako ostre wiotkie zapalenie mięśni. Okazuje się, że to schorzenie nie dotyka tylko dzieci, ale także dorosłych. Dziennik "Daily Mail" opisuje przypadek Adama Spoerii z Burnhan Park w stanie Wisconsin, który trafił do szpitala z objawami AFM podczas swojej podróży poślubnej.

Adam Spoerii zachorował podczas podróży poślubnej
Adam Spoerii zachorował podczas podróży poślubnej (www.dailymail.co.uk)

Według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, Adam jest obecnie jedynym dorosłym z AFM i 89 chorym z pośród 27 stanów, w których zaobserwowano tę chorobę. Jej objawy przypominają chorobę Heinego-Medina, powszechnie znaną jako polio. Pierwsze symptomy przypominają grypę. Chory jest osłabiony. Dokucza mu też katar i kaszel. Następnie atakowane są mięśnie. Pacjent ma problemy z poruszaniem się, a także z połykaniem i oddychaniem.

Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci
Choroba uznana za wymarłą znów atakuje najmłodsze dzieci [5 zdjęć]

Krztusiec, czyli groźna choroba zakaźna dróg oddechowych, znany jest od wieków. Jeszcze kilka dekad temu...

zobacz galerię

2. Dorosły pacjent z AFM

Obecnie Adam wciąż pozostaje pod opieką lekarzy. Został przewieziony do Acute Medical Specialty Hospital w Milwaukee, gdzie oddycha za pomocą respiratora. Niestety wciąż ma problemy z oddychaniem i mówieniem. Porozumiewa się z najbliższymi za pomocą notatnika. Rodzina Adama zbiera pieniądze na jego leczenie za pomocą platformy "GoFundMe". Jak dotąd zebrali ponad 8 tys. dolarów. Zbiórka jednak wciąż trwa. Koszty leczenia wycenione zostały na 20 tys. dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.