Chore gardło u dziecka – co robić?
Partnerem treści jest USP Zdrowie
Zapalenie gardła bardzo często dotyka dzieci szczególnie w tzw. okresie przeziębieniowym, przypadającym na późną jesień i zimę oraz wiosnę. Jednym z objawów, szczególnie dokuczliwym, jest ostry ból gardła, który może utrudniać spożywanie pokarmów i płynów. Sprawdź, jak postępować w tym czasie, aby złagodzić ból i jak poprawić samopoczucie dziecka.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
W przypadku chorego gardła nawadnianie jest szczególnie ważne – wysuszona śluzówka jest bardziej podatna na patogeny, a jednocześnie wzmaga dolegliwości bólowe.
Podawaj zatem dziecku ciepłe i chłodne napoje (nie bardzo zimne!). Może być to zarówno woda, jak i różnego typu napary oraz herbatki (u starszych dzieci). Dzienne zapotrzebowanie na płyny, określane jako wystarczające spożycie, to 1250 ml dla dzieci w wieku 1–3 lat, a u 4–6-latków to 1600 ml [A]. Objętości te uwzględniają zarówno wodę w napojach, jak i płyny z pokarmów.
Ból gardła powodujący niechęć do spożywania jakichkolwiek płynów i pokarmów może utrudniać realizację nawet tego minimum, więc trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jednocześnie w tym okresie warto dołożyć dodatkowe porcje płynów, a ułatwi to odpowiednia modyfikacja diety.
Stosuj dietę, która nie podrażnia gardła
Ostry ból, który towarzyszy zapaleniu gardła, zwykle znacząco ogranicza apetyt dziecka i powoduje niechęć do spożywania pokarmów. Nic dziwnego – wiele produktów potrafi dodatkowo podrażniać już i tak bolące gardło.
W tym czasie najlepiej przygotowywać posiłki miksowane, w temperaturze pokojowej lub chłodne, które jest łatwiej spożyć. Świetnie sprawdzą się wszelakie zupy krem, koktajle, musy, zmiksowane warzywa oraz owoce, jogurty i inne przetwory mleczne w formie płynnej i półpłynnej. W ten sposób łatwo zwiększysz spożycie płynów.
Zdecydowanie za to należy unikać potraw pikantnych, bardzo gorących i kwaśnych – będą one dodatkowo wzmagały dolegliwości bólowe. Trzeba też uważać na różnego typu przekąski, które miewają ostre krawędzie, np. herbatniki.
Preparaty łagodzące zapalenie
W łagodzeniu dolegliwości bólowych i zmniejszania dyskomfortu związanego np. z zapaleniem gardła pomogą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są także sprzymierzeńcem w walce z gorączką, często towarzyszącą takim stanom. Ibuprom® dla dzieci Forte to lek 3w1, który działa na gorączkę, ból i stan zapalny. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia (u dzieci poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem) i ma wysokie stężenie ibuprofenu, dzięki czemu jednorazowo podaje się niewielką ilość preparatu. Dawkowanie zależy od masy ciała dziecka. W celu obliczenia ilości do jednorazowego podania należy zapoznać się z dołączoną do preparatu ulotką. Można skorzystać również z kalkulatora leku Ibuprom dla dzieci Forte [dostępnego na stronie internetowej hellomama.pl. W łagodzeniu dolegliwości bólowych i zmniejszania dyskomfortu związanego np. z zapaleniem gardła pomogą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są także sprzymierzeńcem w walce z gorączką, często towarzyszącą takim stanom. Ibuprom® dla dzieci Forte to lek 3w1, który działa na gorączkę, ból i stan zapalny. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia (u dzieci poniżej 6. miesiąca życia tylko po konsultacji z lekarzem) i ma wysokie stężenie ibuprofenu, dzięki czemu jednorazowo podaje się niewielką ilość preparatu. Dawkowanie zależy od masy ciała dziecka. W celu obliczenia ilości do jednorazowego podania należy zapoznać się z dołączoną do preparatu ulotką. Można skorzystać również z kalkulatora leku Ibuprom dla dzieci Forte dostępnego na stronie internetowej hellomama.pl.
Ibuprom® dla dzieci Forte ma truskawkowy smak, który odpowiada dzieciom [B]. Można stosować go na czczo (u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem), co ułatwia podanie leku np. w nocy. Dodatkowo na boku kartonikowego opakowania producent przygotował specjalne białe pole, na którym należy zapisać datę pierwszego otwarcia butelki z lekiem (umożliwia to kontrolę okresu ważności, który wynosi 6 miesięcy po pierwszym otwarciu preparatu).
Zastosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może poprawiać komfort spożywania pokarmów i płynów, co ułatwia realizację zaleceń pozytywnie wpływających na stan małego pacjenta. Ważne! W okresie choroby należy stosować się do wszystkich wskazówek lekarza prowadzącego oraz podawać przepisane przez niego leki i środki, zgodnie z ustalonym dawkowaniem.
Partnerem treści jest USP Zdrowie
Ibuprom® dla dzieci Forte: ibuprofen 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania: gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów: z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA); przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych); w III trymestrze ciąży; ze skazą krwotoczną. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.