Trwa ładowanie...

Chmury - warstwowe, pierzaste i kłębiaste

Avatar placeholder
Dagmara Miętek 15.06.2021 16:14
Chmury - warstwowe, pierzaste i kłębiaste
Chmury - warstwowe, pierzaste i kłębiaste (GettyImages)

Chmury to skupiska mikroskopijnych cząstek cieczy - przede wszystkim wody, rzadziej lodu. Powstają w efekcie kondensacji pary wodnej (przejście pary wodnej znajdującej się w powietrzu ze stanu gazowego w ciekły), albo w wyniku resublimacji (przejście pary wodnej w stan stały skupienia (lód). Jakie są rodzaje chmur i czym się od siebie różnią?

spis treści

1. Chmury - rodzaje

Chmury można podzielić ze względu na wysokość, na jakiej występują. Wtedy podział obejmuje: chmury niskie, chmury średnie i wysokie. Chmury niskie najczęściej występują poniżej wysokości 2.000 metrów.

Składają się z kropli wody, ale zdarza się, że zimne powietrze może spowodować pojawienie się śniegu, a nawet kryształków lodu. Zalicza się do nich chmury Stratus, Stratocumulus i Nimbostratus, oraz raczej mało wypiętrzone chmury Cumulus.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Chmury średnie, występujące na wysokości od 2.000 do 7.000 metrów składają się z wody w sezonie letnim i mokrego śniegu podczas chłodnych, zimowych miesięcy. Chmury z tego piętra noszą nazwy Altocumulus i Altostratus.

Chmury wysokie, występujące powyżej 6.000 metrów, są złożone z kryształków lodu. Wyglądem przypominają cienkie kosmyki. W tej grupie są chmury Cirrus, Cirrocumulus i Cirrostratus.

Poza podziałem uwzględniającym wysokość, chmury dzieli się z powodu wyglądu. Wówczas wyróżnia się chmury warstwowe (stratus), pierzaste (cirrus) i kłębiaste (cumulus).

Chmury - warstwowe, pierzaste i kłębiaste
Chmury - warstwowe, pierzaste i kłębiaste

Chmury to skupiska mikroskopijnych cząstek cieczy - przede wszystkim wody, rzadziej lodu. Powstają w

przeczytaj artykuł

2. Chmury warstwowe

Chmury warstwowe – stratus – to zazwyczaj jednolite warstwy chmur o jasnej lub szarawej barwie, które pokrywają całe lub prawie całe niebo. Tworzą się, gdy słabe prądy zaczynają unosić powietrze na tyle wysoko, że dochodzi do kondensacji.

Czasami chmury tej odmiany zamieniają się w mgłę. Bardzo rzadko mogą wystąpić w postaci dużych opadów, ale mogą zdarzyć się mżawki czy przelotne opady śniegu.

Wśród chmur warstwowych wymienia się: chmury pierzasto-warstwowe (cirrostratus), chmury warstwowo-deszczowe (nimbostartus), chmury warstwowe średnie (altostratus) oraz chmury kłębiasto-warstwowe (stratocumulus).

Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)
Co powinno zaniepokoić w rozwoju dziecka w wieku szkolnym? (WIDEO)

Gdy nasze dziecko idzie do szkoły mamy wiele obaw. Wiele wątpliwości ma również nasz pierwszoklasista.

przeczytaj artykuł

3. Chmury pierzaste

Chmury pierzaste - cirrus - rzadko zajmują całe niebo - w zdecydowanej większości można je zobaczyć, jako odosobnione kłęby, zbudowane z kryształków lodu. Występują na dużych wysokościach i właśnie tam powstają, nie powodując opadów.

Chcąc opisać ich wygląd, warto podkreślić charakterystyczne cechy - małe i cienkie paski, szare bądź białe, z jedwabistym połyskiem. Do tego rodzaju chmur zaliczają się chmury pierzasto-warstwowe (cirrostratus) i chmury pierzasto-kłębiaste, baranki (cirrocumulus).

4. Chmury kłębiaste

Chmury kłębiaste - cumulus - najczęściej można spotkać w czasie ładnej pogody. Z wyglądu są to białawe lub lekko szarawe (zazwyczaj o podstawie o nieco ciemniejszym odcieniu), rozbudowane kłęby. Zdaniem niektórych przypominają barany.

Zbudowane są z kropel wody i tylko w bardzo nielicznych przypadkach mogą powstać z nich jakiekolwiek opady. Do tego typu chmur zalicza się chmury kłębiaste średnie (altocumulus), mammatus, kłębiasto-warstwowe (stratocumulus) i kłębiasto-deszczowe (cumulonimbus).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze