Chcesz, by twoje dziecko zarabiało więcej niż inni? Sprawdź, jakim jest przedszkolakiem!
Chcesz wiedzieć, ile będzie zarabiać twoje dziecko w przyszłości? Twórcy raportu opublikowanego na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Psychiatry twierdzą, że wcale nie trzeba iść do wróżki, by to wiedzieć! Okazuje się bowiem, że niektóre zachowania dzieci w przedszkolu powiązane są z wysokością zarobków w przyszłości.
1. Czym przedszkolak za młodu nasiąknie...
Badania, o których mowa, przeprowadzili przedstawiciele kilku ośrodków naukowych, w tym Universite de Montreal. Z raportu opublikowanego na łamach JAMA Psychiatry (Journal of American Medical Association) wynika, że przedszkolaki w wielu 5-6 lat, które są bardziej prospołeczne, troskliwe i pomagają innym, a także są chętne do udziału w różnego rodzaju edukacyjnych aktywnościach, mają szansę na wyższe zarobki niż te, które są bierne i rozkojarzone.
- W ciągu 25-letniej kariery różnice zarobków między tymi dwiema grupami mogą osiągnąć nawet 77 tys. dolarów – twierdzi profesor Sylvana Cote – autorka badania. – Co ciekawe, nie ma to nic wspólnego z inteligencją czy IQ – dodaje naukowiec, która specjalizuje się w badaniu rozwoju dzieci.
2. Chcesz odnieść sukces? Bądź prospołeczny!
Przygotowując raport, badacze uwzględnili sześć kategorii zachowania: nieuwagę (brak koncentracji, rozpraszanie się), nadaktywność (ciągłe poruszanie się i niepokój ruchowy), agresję fizyczną, opozycyjność (nieposłuszeństwo i obwinianie innych), niepokój (zamartwianie się i płaczliwość) oraz prospołeczność. Z badań, prowadzonych przez trzy dekady wynika, że grupą, która w przyszłości najprawdopodobniej będzie najmniej zarabiać, są dzieci nieuważne i aspołeczne. Autorzy raportu podejrzewają że dzieci, które mają problemy z koncentracją mogą mieć potem problemy w szkole, a co ostatecznie przekłada się na karierę zawodową.
Naukowcy odkryli też, że dzieci prospołeczne w dorosłym życiu radzą sobie lepiej ze względu na ich łatwość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.
3. Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu...
Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach JAMA Psychiatry, trwało trzy dekady i objęło ponad 3 tys. dzieci., które były przedszkolakami w 1985 roku. Dane do raportu zbierano przez trzy lata. Dziś są to dorośli już ludzie, a ich kariery są w szczytowych momentach.
- Nasze badanie to dowód na to, że brak koncentracji i społeczna bierność nawet w wieku przedszkolnym ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszych dzieci – mówi profesor Sylvana Cote, która uważa, że bardzo ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na dzieci bierne i mało aktywne.
– Wzmożona obserwacja i opieka nad dziećmi, które są aspołeczne, może skutkować długoterminowymi korzyściami społeczno-ekonomicznymi zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa - zauważa.
4. Dyskryminacja od narodzin?
W raportu wynika również, że dziewczynki – niezależnie czy były w grupie bardziej biernej czy aktywnej w dorosłym życiu zarabiają statystycznie o 30 proc. mniej od swoich kolegów.
- Ten wynik dowodzi, że początki nierówności płci zaczynają się już w dzieciństwie i są bardzo słabo zbadane, a zasługują na to – dodała naukowiec.
- Te dziewczyny z przedszkola mają dzisiaj po 35 do 40 lat – wspomina. – Są tak samo dobrze wykształcone, co chłopcy i mają podobne doświadczenia. Co sprawiło – wydarzenia z dzieciństwa czy z okresu dojrzewania, czynniki indywidualne, rodzinne czy szkolne – że jest taka różnica w ich dzisiejszych dochodach? – pyta, zapewniając, że to nie koniec badań i że planuje przyjrzeć się temu zjawisku w najbliższym czasie.
Żródło: Francis Vergunst et al. Association Between Childhood Behaviors and Adult Employment Earnings in Canada. JAMA Psychiatry, 2019 DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2019.1326