Trwa ładowanie...

Chcesz, by twoje dziecko zarabiało więcej niż inni? Sprawdź, jakim jest przedszkolakiem!

Chcesz wiedzieć, ile będzie zarabiać twoje dziecko w przyszłości? Twórcy raportu opublikowanego na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Psychiatry twierdzą, że wcale nie trzeba iść do wróżki, by to wiedzieć! Okazuje się bowiem, że niektóre zachowania dzieci w przedszkolu powiązane są z wysokością zarobków w przyszłości.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

spis treści

1. Czym przedszkolak za młodu nasiąknie...

Badania, o których mowa, przeprowadzili przedstawiciele kilku ośrodków naukowych, w tym Universite de Montreal. Z raportu opublikowanego na łamach JAMA Psychiatry (Journal of American Medical Association) wynika, że przedszkolaki w wielu 5-6 lat, które są bardziej prospołeczne, troskliwe i pomagają innym, a także są chętne do udziału w różnego rodzaju edukacyjnych aktywnościach, mają szansę na wyższe zarobki niż te, które są bierne i rozkojarzone.

- W ciągu 25-letniej kariery różnice zarobków między tymi dwiema grupami mogą osiągnąć nawet 77 tys. dolarów – twierdzi profesor Sylvana Cote – autorka badania. – Co ciekawe, nie ma to nic wspólnego z inteligencją czy IQ – dodaje naukowiec, która specjalizuje się w badaniu rozwoju dzieci.

2. Chcesz odnieść sukces? Bądź prospołeczny!

Przygotowując raport, badacze uwzględnili sześć kategorii zachowania: nieuwagę (brak koncentracji, rozpraszanie się), nadaktywność (ciągłe poruszanie się i niepokój ruchowy), agresję fizyczną, opozycyjność (nieposłuszeństwo i obwinianie innych), niepokój (zamartwianie się i płaczliwość) oraz prospołeczność. Z badań, prowadzonych przez trzy dekady wynika, że grupą, która w przyszłości najprawdopodobniej będzie najmniej zarabiać, są dzieci nieuważne i aspołeczne. Autorzy raportu podejrzewają że dzieci, które mają problemy z koncentracją mogą mieć potem problemy w szkole, a co ostatecznie przekłada się na karierę zawodową.

Naukowcy odkryli też, że dzieci prospołeczne w dorosłym życiu radzą sobie lepiej ze względu na ich łatwość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

3. Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu...

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach JAMA Psychiatry, trwało trzy dekady i objęło ponad 3 tys. dzieci., które były przedszkolakami w 1985 roku. Dane do raportu zbierano przez trzy lata. Dziś są to dorośli już ludzie, a ich kariery są w szczytowych momentach.

- Nasze badanie to dowód na to, że brak koncentracji i społeczna bierność nawet w wieku przedszkolnym ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszych dzieci – mówi profesor Sylvana Cote, która uważa, że bardzo ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na dzieci bierne i mało aktywne.

– Wzmożona obserwacja i opieka nad dziećmi, które są aspołeczne, może skutkować długoterminowymi korzyściami społeczno-ekonomicznymi zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa - zauważa.

4. Dyskryminacja od narodzin?

W raportu wynika również, że dziewczynki – niezależnie czy były w grupie bardziej biernej czy aktywnej w dorosłym życiu zarabiają statystycznie o 30 proc. mniej od swoich kolegów.

- Ten wynik dowodzi, że początki nierówności płci zaczynają się już w dzieciństwie i są bardzo słabo zbadane, a zasługują na to – dodała naukowiec.

- Te dziewczyny z przedszkola mają dzisiaj po 35 do 40 lat – wspomina. – Są tak samo dobrze wykształcone, co chłopcy i mają podobne doświadczenia. Co sprawiło – wydarzenia z dzieciństwa czy z okresu dojrzewania, czynniki indywidualne, rodzinne czy szkolne – że jest taka różnica w ich dzisiejszych dochodach? – pyta, zapewniając, że to nie koniec badań i że planuje przyjrzeć się temu zjawisku w najbliższym czasie.

Żródło: Francis Vergunst et al. Association Between Childhood Behaviors and Adult Employment Earnings in Canada. JAMA Psychiatry, 2019 DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2019.1326

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.