Trwa ładowanie...

Burza piaskowa. Powstawanie i skutki

 Ewa Rosiecka
19.05.2022 21:55
Burza piaskowa to gwałtowne zjawisko pogodowe, zwykle trwające kilka minut, mogące powodować duże zniszczenia
Burza piaskowa to gwałtowne zjawisko pogodowe, zwykle trwające kilka minut, mogące powodować duże zniszczenia (Adobe Stock)

Burza piaskowa to nagłe zjawisko meteorologiczne, które tworzy się w określonych warunkach. Występuje na obszarach pustynnych, choć nie tylko. Burze piaskowe to zjawisko występujące nie tylko na Ziemi, ale również na Marsie, na znacznie większą skalę. Niektóre z nich trwają nawet setki dni i pokrywają całą planetę. Oto najważniejsze informacje o burzach piaskowych, które mogą przydać się Twojemu dziecku do sprawdzianu z geografii.

spis treści

1. Co to jest burza piaskowa?

Burza piaskowa (inaczej burza pyłowo - piaskowa) jest zjawiskiem atmosferycznym, spowodowanym konwekcją powietrza. Słońce rozgrzewa piasek, dzięki czemu podgrzewają się masy powietrza znajdujące się nad nim, co doprowadza do unoszenia się gorącego powietrza i w efekcie ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i wytworzenie silnego wiatru.

Najczęściej burze piaskowe lub pyłowe występują na Półwyspie Arabskim, pustyni Gobi w Mongolii, na Saharze i na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Największe sięgają nawet 2,5 km wysokości, a niektóre widoczne są nawet z kosmosu.

Wbrew powszechnej opinii burze piaskowe nie powstają jedynie na pustyniach, mogą pojawić się w każdym innym suchym miejscu, gdzie piasek lub kurz może być z łatwością poderwany przez wiatr.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Burza piaskowa jest silnym wiatrem niosącym drobne cząsteczki materii, takie jak kurz, pył, piasek glina czy muł na duże odległości. Dobrym tego przykładem może być pył z Sahary, który dociera do Ameryki Północnej i dalej, na Karaiby i do Amazonii.

Cząsteczki te obracają się razem z powietrzem, rozprzestrzeniając się na duże odległości, mogą również wznosić się w górę nawet ponad 300 metrów. Sama burza trwa zwykle kilka minut i gdy się skończy, cząsteczki opadają na ziemię. Drobniejsze cząstki mogą jednak nawet przez tydzień unosić się w powietrzu i rozprzestrzeniać po okolicy.

Burza. Jak powstaje?
Burza. Jak powstaje?

Bezpośrednią przyczyną powstania burzy jest zderzenie dwóch mas powietrza o dużej różnicy temperatur.

przeczytaj artykuł

2. Skutki burz piaskowych

Burze piaskowe mogą być niebezpieczne i powodować wiele zniszczeń. Powstają naturalnie, bez ingerencji człowieka. Pojawiają się nagle jako postępująca ściana pyłu, piasku i kurzu. Mogą być szczególnie niebezpieczne dla kierowców, ponieważ zmniejszają widoczność, niejednokrotnie prowadząc do wypadków.

Silny wiatr może przenosić na ogromne odległości duże przedmioty, uszkadzając budowle. Pył, który unosi się w czasie takiej burzy, dostaje się również do uszu i gardła, przez co ludzie mogą mieć problemy z oddychaniem oraz ogólnie ze zdrowiem.

3. Największe burze piaskowe

Burze piaskowe powstają w różnych miejscach i natężeniu. Do najgroźniejszych ostatnich lat możemy zaliczyć:

  • w 2014 r. w Teheranie - burza trwała ponad godzinę, a w jej wyniku zginęło 5 osób, rannych zostało 30, straty zastały oszacowane na 16 mln dolarów;
  • w 2018 r. w Phoenix - burza osiągnęła 1,5 km wysokości i 100 km szerokości;
  • w 2019 r. w Australii - burza trwała jedynie kilka minut, ale w jej wyniku mieszkańcy zatopili się w mroku, a 5 tysięcy zostało pozbawione dostępu do prądu;
  • w 2021 r. w Chinach i Mongolii burza spowodowała przykrycie tych krajów piaskiem; uznano, że była to największa burza piaskowa w tym rejonie od ponad dziesięciu lat.

4. Burze piaskowe w Polsce

Burze piaskowe nie omijają również Polski. W 2004 roku w zimie na Podkarpaciu zauważono występowanie piasku, który pochodził z Tunezji. Ponieważ piasek spadł na biały śnieg, początkowo uważano go za skażenie chemiczne.

W 2018 roku burza piaskowa pojawiła się w Warszawie. Uznano ją za największą burzę piaskową o kilkunastu lat, która przybyła do Europy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze