Budowa komórki roślinnej
Każda komórka znajdująca się w żywym organizmie zawiera podobne organelle, pełniące różnego rodzaju funkcje. Mimo to, w komórkach organizmów roślinnych występują charakterystyczne tylko dla nich struktury, po których łatwo je rozpoznać. To wiedza, która przekazywana jest uczniom na lekcjach biologii już w 5 klasie szkoły podstawowej. Jaka jest budowa komórki roślinnej? Czym różni się budowa komórki roślinnej od zwierzęcej?
1. Czym jest komórka roślinna?
Komórka roślinna jest podstawową jednostką strukturalną oraz funkcjonalną, która buduje organizm rośliny. Ma zdolność wymiany materii i jej przetwarzania.
Komórki roślinne pod względem ich kształtu możemy podzielić na:
- parenchymatyczne - różnowymiarowe, o kształcie kuli;
- prozenchymatyczne - silnie wydłużone w jednym kierunku.
Kształt komórki jest zależny od funkcji, jaką pełni oraz od rodzaju tkanki, której jest częścią. Komórki organizmów roślinnych są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, jak i rozmiarów. Ich średnica może wynosić od kilku mikrometrów do milimetra. Komórki wydłużone mogą mieć znaczne długości, zwykle do kilku milimetrów, czasem nawet kilkudziesięciu centymetrów.
Komórkom roślinnym kształt nadaje ściana komórkowa, która występuje w większości tego typu komórek. Zwykle komórki te to wielościany, których liczba ścian odpowiada liczbie miejsc styku z przyległymi komórkami.
2. Jak zbudowana jest komórka roślinna?
Komórki roślinne zbudowane są z:
- jądra komórkowego;
- wakuoli;
- mitochondriów;
- chloroplastów;
- chromoplastów;
- leukoplastów;
- ściany komórkowej;
- siateczki śródplazmatycznej;
- rybosomów;
- lizosomów;
- Aparatu Golgiego.
3. Czym różni się komórka roślinna od zwierzęcej?
Różnica polega na tym, że komórki roślinne zawierają plastycydy (leukoplasty, chloroplasty i chromoplasty) oraz ścianę komórkową. Komórki zwierzęce nie posiadają w swoim składzie tych elementów.