Trwa ładowanie...

Bo dzieci chcą wiedzieć więcej – Akademia Mądrego Dziecka pomaga uczniom i uczennicom odkrywać tajemnice ludzkiego ciała

Avatar placeholder
14.09.2022 09:21
Bo dzieci chcą wiedzieć więcej – Akademia Mądrego Dziecka pomaga uczniom i uczennicom odkrywać tajemnice ludzkiego ciała
Bo dzieci chcą wiedzieć więcej – Akademia Mądrego Dziecka pomaga uczniom i uczennicom odkrywać tajemnice ludzkiego ciała (Materiał Partnera)

Materiał prasowy Harper Collins Polska

Akademia Mądrego Dziecka to seria książek, które zostały zaprojektowane tak, by od najmłodszych lat wspierać rozwój dzieci w wielu obszarach. Obejmuje ona wiele różnorodnych cykli przeznaczonych dla niemowląt, młodszych i starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Maluchy mogą więc dorastać z książkami, które podążają za ich zainteresowaniami i potrzebami rozwojowymi.

Książki z logo Akademia Mądrego Dziecka i charakterystycznymi, kolorowymi paskami na grzbietach okładek cieszą się od lat sympatią młodych czytelniczek i czytelników i zaufaniem ich rodziców i opiekunów. Stworzone przy udziale ekspertów – psychologów, pedagogów i osób specjalizujących się w dziedzinach, którymi naturalnie interesują się najmłodsi – są gwarancją najwyższej jakości. Powstają w oparciu o najnowszą wiedzę naukową.

Na półki księgarni trafiły właśnie, wydane nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska, tytuły przeznaczone dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są to Wycieczka po mózgu i Co robimy, gdy śpimy autorstwa uznanego włoskiego neurobiologa – Matteo Farinellego. Otwierają one nową podserię Chcę wiedzieć więcej! Akademia Mądrego Dziecka stworzoną z myślą o wymagających odbiorcach z młodszych klas szkoły podstawowej, czyli dzieciach, mających już konkretne, sprecyzowane zainteresowania – Chcę wiedzieć więcej! ma za zadanie je rozwijać. Wyróżnia się ona nieco „poważniejszym”, czarnym lub białym logo.

POZNAJCIE TAJNIKI LUDZKIEGO MÓZGU

Wraz z neuronem o imieniu Tymek mali czytelnicy i czytelniczki mogą się wybrać w fascynującą podróż w głąb mózgu. Sam Tymek jest jeszcze dość młodą komórką i chce sprawdzić, jak działa ten organ. Ma mu to ułatwić podjęcie trudnej decyzji o tym, kim zostanie w przyszłości. Podążając śladami głównego bohatera dzieci dowiadują się, co mają w głowie: jak wygląda ich mózg, z jakich obszarów się składa, czym jest pamięć, jak działają zmysły i po co nam wyobraźnia.

PO CO NAM ODPOCZYNEK?

Książka Co robimy, gdy śpimy jest kontynuacja przygód Tymka. Gdy dzień się kończy, neuron rozpoczyna wędrówkę po uśpionym mózgu. Dowiaduje się, gdzie są zapisywane wspomnienia, skąd się biorą koszmary. A co najważniejsze, dlaczego sen jest tak ważny dla naszego zdrowia i dlaczego dzieci powinny spać dłużej niż dorośli.

WYBITNY NEUROBIOLOG WYJAŚNIA DZIECIOM, JAK DZIAŁA MÓZG

Dr Matteo Farinella jest znanym popularyzatorem nauki, absolwentem neurobiologii na University College w Londynie. Wiedzę łączy z pasją do rysowania, tworząc między innymi edukacyjne komiksy edukacyjne, bada również jak narzędzia wizualne mogą wspierać przekazywanie wiedzy naukowej. Odpowiada nie tylko za warstwę merytoryczną swoich książek, ale też sam je ilustruje. Komiksowe scenki z wnętrza mózgu i sympatyczne postaci neuronów mogą, zwłaszcza dorosłym, przywodzić na myśl popularny serial animowany Było sobie życie. Opowieściom z krainy mózgu nie brak humoru. To pozycje czerpiące z silnego trendu we współczesnej edukacji, jakim jest edutainment, łączący naukę z rozrywką.

W niecodzienny, zaskakujący sposób poszerzają zdobytą już przez dzieci wiedzę idealnie wpisując się w założenia serii Chcę wiedzieć więcej! Akademia Mądrego Dziecka!

Dlaczego dr Matteo Farinella zdecydował się na komiksową formę? Mówi o tym na łamach włoskiej gazety Galileo:

Teksty naukowe zawsze wykorzystywały ilustracje, diagramy i różne przedstawienia. Sztuki wizualne mają fundamentalne znaczenie nie tylko w popularyzowaniu nauki, ale także w samych badaniach naukowych. Znaczenie bardziej tradycyjnych ilustracji jest już dobrze udokumentowane, ale nowe media, takie jak komiks i animacja, nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. W swoich badaniach staram się zrozumieć, jakie mogą być zalety i wady edukowania za pomocą komiksu. Jest nadzieja, że taka forma może sprawić, że pozornie skomplikowane koncepcje staną się bardziej interesujące.

KSIĄŻKI DOCENIONE PRZEZ EKSPERTÓW

Książki zostały docenione przez środowisko naukowe. Na włoskim portalu stateofmind.it poświęconym psychologii i neurobiologii czytamy:

Komiksowa forma nie znaczy bynajmniej, że to bajka. W rzeczywistości strony są pełne informacji i szczegółów (…) by podążać śladami Tymka w trakcie lektury dzieci często muszą sięgać do mapy układu nerwowego umieszczonej na końcu książki (utrwalając tym samym zdobytą wiedzę).

Lekturę warto polecić również dorosłym - do wspólnego czytania z dziećmi, wnukami lub uczniami. W trakcie czytania dzieci i dorośli zwalniają tempo; muszą zastanowić się nad bogactwem słów i obrazów oferowanych przez wielkoformatową stronę. „Wycieczka po mózgu” stanowi doskonałą okazję do nauki przez zabawę dla dzieci, których potencjał jest w pełni realizowany, gdy czytanie książki jest doświadczeniem dzielonym z dorosłym.

Więcej informacji o książkach z serii Akademia Mądrego Dziecka na: https://akademiamadregodziecka.pl/ https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids https://www.instagram.com/harperkids_polska/ http://www.harpercollins.pl/

Materiał prasowy Harper Collins Polska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze