Baśnie dla Antosia (recenzja)

Baśnie dla Antosia - Monika Rakusa

Autorka odpowiada na pytania dzieci, m.in. Dlaczego wszystkie misie mają smutne oczy?

„Baśnie dla Antosia” Moniki Rakusy to zbiór sześciu opowiadań dla dzieci w różnym wieku i na różnym etapie rozwoju emocjonalnego.

  • Baśń o Królewnie w Okularach opowiada o dziewczynce innej, niż wszystkie - o innych zainteresowaniach i upodobaniach. Choć Królewna bywa samotna, nie stara się dostosować do zachowania siedemdziesięciu siedmiu sióstr. Pozostaje sobą. W końcu otrzymuje bratnią duszę w postaci Księcia bez zbroi.
  • ​​​Historia Misia Babulina uczy, że aby rozpoznać szczęście, potrzeba odrobiny smutku. To opowieść o Smutnym Misiu, w której problem złego czaru Zazdrosnych Wróżek rozwiązują Wróżki Rozumne.
  • Stary Konstruktor to wieczny marzyciel. Tworzy trzy statki: Topaz, Rubin i Opal. Oddaje je królewiczowi, który pragnie miłości, rycerzowi, który pragnie pokonać złego czarownika i podróżnikowi, który pragnie odkrywać tajemnice świata. Bezinteresownie ich uszczęśliwiając, sam staje się szczęśliwy.
  • Co może zrobić przemoc, okrucieństwo i wszelkie zło, jakie nie powinno się nigdy dziecku przytrafić? Chłopiec zmienia się w wilka - nieufne, zastraszone, dzikie zwierzę. W tej baśni zło udało się jednak odwrócić. Obcy człowiek miłością i łagodnością potrafił wrócić chłopcu człowieczeństwo, odczarować go.
  • Córka, która chciała kupić sobie inna mamę, jest niekochanym dzieckiem. Aby odnaleźć drogę do sklepu z mamami, musi oddać wszystkie zabawki i własny ukochany dom. Na końcu podróży okazuje się, że musi też oddać swoje myśli, swoje wspomnienia, swoje imię i los. Nie chce tego zrobić. Gdy wraca do domu, jest osobą dużą i silną. Rozumie i wybacza mamie jej niedoskonałość.
  • Pajacyk bez imienia to uosobienie dobroci, troski, poświęcenia. Każdemu pomoże, każdego rozweseli, a sam chce mieć jedynie własne imię.

Polecane wideo:

Świat, w którym rozgrywają się „Baśnie”, to pogranicze wspomnień dzieciństwa - domu, ogrodu, lasu, osiedla - i świata baśniowego. Przeplatają się i uzupełniają. Istnieją wspólnie. Prawa baśni rządzą w obu rzeczywistościach, realia zupełnie współczesne występują w obu światach.

Ilustracje swoim klimatem pobudzą wyobraźnię dziecka. To opowiadania o życiu, a zwłaszcza o emocjach. Przejmująco prawdziwe.

Zabierając się do książki miałam plan - przeczytam ją wnukom, zobaczę reakcję, porozmawiamy... Teraz jestem zadowolona, że tak się nie stało. To prawda - "Baśnie" czytałam z prawdziwym wzruszeniem. Myślę jednak, że tekst niektórych baśni może tak pobudzić dziecięcą wyobraźnię, że wywoła niepokój, niepewność, lęk.

Dlatego uważam, że każdy z rodziców powinien dopiero po przeczytaniu książki zdecydować, czy konkretną baśń przeczytać swemu dziecku. W każdej z nich dobro zwycięża, tak jak każą reguły, ale baśnie o niekochanej córce i chłopcu-wilku, moim zdaniem, mogą się okazać zbyt trudne dla dzieci wrażliwych i emocjonalnych. W mądrym, adresowanym do dzieci i rodziców wstępie zaniepokoiło mnie stwierdzenie autorki, że „każdy ma rację i nikt jej nie ma; każdy ma swoją rację”.

Byłabym spokojniejsza, gdyby dodano, że racja to spojrzenie na Prawdę, a ta jednak jest jedna.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zakupy dla przedszkolaka
Zakupy dla przedszkolaka

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny. Dodatki z kolekcji morskiej marki Caramella nadają łóżeczku typowo chłopięcy charakter.

Zakupy dla przedszkolaka

Serpentina (recenzja)

Gra zawiera 50 kart, z których układa się węże. Producent przewidział ją dla osób w wieku minimum 4 lat. Są dwie podstawowe zasady: można łączyć tylko części o tym samym kolorze oraz wąż musi się składać z głowy, tułowia i ogona (czyli minimum trzech...

Zakupy dla przedszkolaka

Afera smoka Nudożera

Co się wydarzy po wyjeździe Taty? Kim jest smok Nudożer? Przygody Emilki i Żyrafy Stefanii w zamorskim kraju.

Zakupy dla przedszkolaka

Albert Le Blanc (recenzja)

W króciutkim opowiadaniu o Albercie Le Blanc - dodajmy od razu, że jest to miś o bardzo smutnym wyglądzie - mamy współczucie i żal, zadumę i radość. Emocji, jakie odnajdziemy na kilkunastu zaledwie stronach, wystarczyłoby zatem na opasłe tomisko i to...

Zakupy dla przedszkolaka

Zemsta Budzika opowiastki domowe (recenzja)

"Zemsta Budzika. Opowiastki domowe" Kazimierz Szymeczko. Czyta Joanna Pach. Kazimierz Szymeczko to 45-letni polonista i bibliotekarz, który więcej satysfakcji czerpie z pracy w bibliotece niż z wbijania młodzieży do głów zasad gramatyki. Tak przynajmniej...

Zakupy dla przedszkolaka

Playhouse Disney-Wyprawa na Marsa (recenzja)

Lato z Playhouse na DVD obfituje w niesamowite przygody. Po Super Bohaterach z Tośką na czele i Wielkim Wyścigu Mańka, przyszedł czas na Myszkę Miki i jej klubowych przyjaciół. Tym razem czeka na nich nieziemska zabawa. Dosłownie nieziemska. Miki wyrusza...