Trwa ładowanie...

Badania w ciąży. Odmienne normy

 Dorota Mielcarek
02.09.2019 11:54
Badanie USG w ciąży
Badanie USG w ciąży (123rf)

Kobieta oczekująca dziecka jest tak samo podekscytowana co zaniepokojona zmianami zachodzącymi w jej ciele. Każda kolejna wizyta u lekarza obfituje w zalecenia wykonania kolejnych kompletów badań. Lekarze robią to z troski o pacjentkę, jednak czy wszystkie są potrzebne?

1. Cudowne 9 miesięcy

Dorota Mirska-Królikowska napisała książkę pt. "Cudowne 9 miesięcy”, w której zawarte są wywiady ze specjalistami, w tym ze zmarłym już prof. Romualdem Dębskim, który był niekwestionowanym autorytet w dziedzinie ginekologii i położnictwa. W rozmowie z autorką , wielokrotnie mówił, że częste zlecanie badań kobietom oczekującym dziecka jest niepotrzebną praktyką.

Co prawda, regularne badania są potrzebne, ale ważniejsza od nich jest prawidłowa interpretacja, ponieważ nie bez powodu ciąża nazywana jest "stanem odmiennym".

Po otrzymaniu wyników badań każda pacjentka sprawdza, czy mieści się w normie. Kłopot polega na tym, że widełki prawidłowego wyniku są standardowo podane dla osoby, która w ciąży nie jest. Samodzielna interpretacja może martwić pacjentki, które proszą o pomoc internistę.

Zobacz film: "Dziecko macha do rodziców na USG"

- Po zrobieniu morfologii w pierwszych miesiącach ciąży miałam hemoglobinę na poziomie 11,5 g/dl. Przestraszyłam się, bo to bardzo słaby wynik. Poszłam do lekarza rodzinnego, który zaznaczył, że poziom hemoglobiny może się zmniejszyć podczas ciąży, jednak skierował mnie do ginekologa – mówi Monika, świeżo upieczona mama.

Ginekolog potwierdził, że stężenie hemoglobiny, które powinno wynosić od 12 do 15 g/dl u kobiet w ciąży plasuje się na poziomie 11-12 g/dl. Poniżej normy może być także morfologia i stężenie kwasu moczowego.

Eksperci podkreślają, że każde niepokojące wyniki badań, lekarz powinien skonsultować z innym specjalistą. Praca zespołowa może okazać się kluczowa, aby prawidłowo zinterpretować wyniki.

Czy można powiedzieć, że część badań, które zlecane są ciężarnym, jest niepotrzebna?

- Tych badań jest za dużo i zgadzam się ze stanowiskiem prof. Dębskiego, że swoje wyniki, przyszłe mamy powinny konsultować z ginekologami, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych badań, które okazują się niepotrzebne – mówi ginekolog Agata Andryszak.

2. Czy regularne badania USG szkodzą dziecku?

Ginekolodzy zaznaczają, że nie należy obawiać się badań USG podczas ciąży, ponieważ nawet ich częste wykonywanie nie zagraża bezpieczeństwu płodu. Jest bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki.

- Badanie USG jest w pełni bezpieczne, jednak nie należy z nim przesadzać. Jako ginekolog trzymam się zasady, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Miałam kiedyś pacjentkę, która była tak zachwycona tym, że może zobaczyć swoje dziecko, że przyszła kolejnego dnia, aby "jeszcze chwilę popatrzeć na maleństwo". Nie zgodziłam się, argumentując, że co prawda nie znam przypadku, aby fale ultradźwiękowe szkodziły dziecku, jednak nie chcę, aby była pierwszym. Musiała zadowolić się zdjęciem – mówi ginekolog Agata Andryszak.

Zdjęcia USG wzruszają nie tylko przyszłych rodziców, ale wszystkie osoby z ich otoczenia. Kobietom wykonanie badania daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ umożliwia sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo się rozwija. W Polsce wykonywanie USG w ciąży obejmuje 3 badania – jest to standard opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Zobacz także jak rozwija się dziecko i dlaczego coraz więcej ciężarnych unika wizyt u lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze