Trwa ładowanie...

Babciny sposób na sprzątanie łazienki. Kosztuje kilka złotych

Avatar placeholder
04.05.2024 11:39
Babciny sposób na sprzątanie łazienki
Babciny sposób na sprzątanie łazienki (Pixabay )

Brudne fugi spędzają sen z powiek niejednej osobie, której przyszło sprzątać łazienkę. Ciężko jest je doczyścić, a później utrzymać w nienagannej kondycji. Bywa, że znajduje się na nich nie tylko brud, ale również groźna dla naszego zdrowia pleśń. Z pewnością warto sprawdzić trik, który stosowały nasze babcie.

spis treści

1. Jak wyczyścić fugi w łazience?

Między łazienkowymi kafelkami znajdują się fugi, które stanowią problematyczne miejsce do czyszczenia. Nie tylko zabrudzenia są tu jednak problemem. O wiele gorsza jest pleśń i grzyby, które zauważyć można w wielu łazienkach. Przyczyną jest podwyższony poziom wilgoci w tym pomieszczeniu. Druga sprawa to kwestia estetyczna. Ciemne plamy nie wyglądają zbyt dobrze.

Można je czyścić różnymi środkami, ale godziny spędzone na dokładnym szorowaniu nie zawsze są gwarantem osiągnięcia zadowalającego efektu. Nasze babcie nie miały takich możliwości, więc radziły sobie przy pomocy domowych sposobów. Oto jeden z nich.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Patent na czyste fugi

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie wyczyścić fugi. Nie ma sensu ich zabezpieczać, jeśli są brudne. W jaki sposób pozbyć się zabrudzeń? Poszukaj soku z cytryny, sody oczyszczonej, octu, pasty do zębów bądź wody utlenionej. Składniki te stosuje się w pojedynkę bądź jednocześnie, tworząc miksturę.

Pasta składająca się z wody, octu i sody oczyszczonej może zdziałać cuda. Zalecane proporcje to 2:3:1. Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie tak powstałą pastę nakładamy na fugi na 30 minut. Czas ten można jednak wydłużyć, jeśli plamy są bardzo duże.

Pamiętajmy, że wyczyszczone fugi muszą dobrze wyschnąć. W tym celu najlepiej przewietrzyć łazienkę i zachować kilkugodzinny odstęp czasowy, zanim przejdziemy do kolejnego kroku, czyli zabezpieczenia fug przed ponownym pojawieniem się pleśni i grzybów.

Nasze babcie nie miały dostępu do profesjonalnych środków, więc musiały radzić sobie inaczej. Naturalnym sposobem na zabezpieczenie fug przed pleśnią i grzybem jest użycie białej świecy (lub świecy w kolorze fug). Wystarczy pocierać nią fugi, tworząc tym samym warstwę ochronną. Zapewni ona ochronę przed zabrudzeniami i wilgocią, a to pomoże utrzymać fugi w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze