Trwa ładowanie...

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

 Agnieszka Gotówka
06.02.2024 14:26
Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach
Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach (https://stock.adobe.com/)

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach są tak liczne, że nie sposób będzie przywołać je tu wszystkie, zwłaszcza że w ostatnich latach ich lista znacznie się poszerzyła. Na własnych doświadczeniach podpowiemy jednak, jak spędzić czas z rodziną na Podkarpaciu. Dowiecie się, jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci w Solinie i okolicach oraz gdzie nocować, by poczuć klimat tego regionu.

spis treści

1. Gdzie znaleźć miejsca przyjazne dzieciom w rejonie Soliny?

Bieszczady z dziećmi odwiedzamy od trzech lat. Każdego roku spędzamy czas aktywnie, przeplatając dni wędrówek po górach z atrakcjami dla najmłodszych. Każdy nasz wyjazd łączy jedno: pobyt w Zagrodzie Magija w Uhercach Mineralnych. To idealna baza noclegowa dla rodzin (mile widziane są też psy).

Nie znajdziecie tam typowego placu zabaw ani telewizorów, ale spokojnie: zapewniamy, że nie będą one potrzebne. Ogromna przestrzeń do biegania, mnóstwo zieleni, hamaki i nowo poznani koledzy oraz wieczorne warsztaty (garncarstwo, wypiek rogalików, ognisko z mieszkańcem Karpat, który przybliży obyczaje i historię tego regionu) nie pozwolą się nudzić.

Gospodarze – Maria i Dorian (oraz ich wspaniałe dzieciaki) – zatroszczą się o Was na najwyższym poziomie: ugoszczą w jedne z trzech drewnianych chat (oryginlanych, w całości przeniesionych z podkarpackich wsi) i doradzą, gdzie pojechać i co warto zobaczyć. W Zagrodzie Magija dobrze też zjecie: do syta, smacznie i regionalnie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

To też świetna baza wypadowa w bliższe i dalsze zakątki Bieszczadów. W ciągu kilku minut będziemy w Solinie, niewielkiej miejscowości, do której turystów przyciąga zapora. A co ciekawego mogą tam robić dzieci?

Zapora w Solinie
Zapora w Solinie (https://stock.adobe.com/)

2. Solina: atrakcje dla dzieci

Latem najczęściej odwiedzana jest plaża Solińska, gdzie można odpocząć i pobawić się w wodzie. Możliwe jest też wypożyczenie wodnego sprzętu, np. rowerów wodnych. Wiele osób wybiera się również na rodzinny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.

W ostatnich latach w Solinie otwarto park rozrywki "Tajemnicza Solina". To dobrze zaprojektowana kraina Biesów i Czadów, która pozwoli zatracić się w bieszczadzkich legendach. Pełno tam interaktywnych atrakcji, animacji i zabawy dla całej rodziny. Można do niej dotrzeć gondolową koleją, dzięki której można podziwiać malownicze widoki (m.in. na dwa jeziora: Zalew Soliński i Zalew Myczkowiecki, a także zaporę wodną w Solinie oraz okoliczne miejscowości: Solinę, Bóbrkę, Myczkowce, Myczków, Polańczyk i Werlas).

Z najmłodszymi warto też odwiedzić park linowy dla dzieci w Solinie, gdzie przygotowane zostały trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane do różnych grup wiekowych.

Na atrakcje w Solinie trzeba przeznaczyć sobie cały dzień. Wszystkie znajdują się w niewielkiej odległości, więc nie ma potrzeby poruszania się samochodem. Parkingi są płatne (w 2023 r. opłata za cały dzień postoju wynosiła 20 zł).

3. Jakie są polecane miejsca na rodzinne wycieczki w okolicy Soliny?

Na wymienieniu, jakie aktywności na świeżym powietrzu są dostępne dla rodzin w Solinie, nie kończymy naszego zestawienia. To dopiero początek! Bieszczady bowiem oferują turystom niesamowite krajobrazy górskie i obcowanie z dziką przyrodą.

Z najmłodszymi warto odwiedzić Rezerwat Przyrody Sine Wiry. Trasa nie jest trudna, prowadzi głównie po prostym, są też niewielkie podejścia i spadki (jeśli macie wózek z gumowymi kołami, świetnie się sprawdzi na tej drodze). Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne

Jeśli macie nieco starsze dzieci albo górskie nosidło, polecamy wspiąć się na Połoninę Wetlińską albo Caryńska. Piękne widoki gwarantuje też masyw górski Bukowe Berdo.

Jesśi jednak chcecie odetchnąć od górskich wędrówek, koniecznie odwiedzcie Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Możecie tam całą rodziną aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów: utoczyć garnek, własnoręcznie napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii i nauczyć się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu.

Tuż obok znajdują się drezyny rowerowe: pojazdy napędzane siłą mięśni nóg poruszające się po torach kolejowych. Rewelacyjna atrakcja dla całej rodziny!

Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej – Majdanie
Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej – Majdanie (https://stock.adobe.com/)

A skoro jesteśmy już "na torach", z dziećmi warto wybrać się podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną. Z głównej stacji w Majdanie (przy drodze Cisna–Komańcza) kolejka wyrusza na ok. trzygodzinną wyprawę w kierunku Przysłupia (tam i z powrotem) lub na dwugodzinną wyprawę do Balnicy (tam i z powrotem). Ta wyjątkowo podróż przez bieszczadzką puszczę spodoba się i dużym, i małym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze