Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Bieszczady oferują turystom niesamowite krajobrazy górskie i obcowanie z dziką przyrodą. Jednak wypoczynek w tym miejscu nie oznacza wyłącznie pieszych wycieczek górskich. Wakacje w tych górach mogą być urozmaicone dzięki przejażdżkom rowerowym, przejazdom kolejką wąskotorową, wizycie w skansenie kolejowym i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Ciekawe miejsca dla dzieci na Podkarpaciu to także liczne parki linowe, minizoo ze zwierzętami leśnymi oraz zapora wodna nad Soliną, która stwarza okazję do aktywnego wypoczynku nad wodą.

spis treści

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Bieszczady to przede wszystkim dzika przyroda i niepowtarzalne krajobrazy. Wypoczynek w tych górach stwarza niezwykłą okazję do obcowania z naturą, która została przekształcona przez człowieka tylko w niewielkim stopniu. Turyści, będący w Bieszczadach z dziećmi, mogą korzystać z uroków krajobrazów na różne sposoby. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mogą wraz z rodzicami jeździć na rowerach po wyznaczonych szlakach górskich bądź skorzystać z bezpiecznej jazdy samochodami terenowymi. Całe rodziny mogą także udać się do parków linowych, których kilka znajduje się w Bieszczadach. Konieczna jest także wizyta w minizoo w Lisznej, gdzie dzieci mogą zobaczyć, jak wyglądają polskie zwierzęta leśne i nakarmić niektóre z nich. Będąc w Bieszczadach nie można zapomnieć o wizycie nad Soliną, gdzie znajduje się największa w Polsce betonowa zapora wodna. Zbiornik wodny nad Soliną stwarza okazję do aktywnego wypoczynku na różne sposoby. W zimie atrakcje dla dzieci w Bieszczadach to głównie kuligi, a dla starszych dzieci jazda na nartach i snowboardzie.

2. Muzeum Dobranocek

Atrakcje turystyczne Bieszczad wiążą się nie tylko z walorami przyrodniczymi terenu. Ciekawym miejscem, które powinny zobaczyć wszystkie osoby będące z dziećmi na wakacjach w Bieszczadach, jest Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Muzeum to powstało z inicjatywy Wojciecha Jamy, który w powstanie ośrodka włożył całe serce i poświęcił na jego budowę wiele godzin pracy. Muzeum Dobranocek to dla dorosłych okazja, żeby przypomnieli sobie swoje dzieciństwo, zaś dla dzieci moment, w którym mogą poznać dawnych bohaterów bajek i kreskówek. W muzeum można zobaczyć nie tylko pacynki i lalki, które „grały” główne role w takich bajkach, jak: „Bolek i Lolek”, „Miś Coralgol”, „Miś Uszatek” i „Reksio”, ale także gry planszowe, pocztówki, gadżety związane z dobranockami oraz stare filmy wyświetlane na rzutniku przewijanym na rolce. Wizyta w Muzeum Dobranocek to obowiązkowa atrakcja turystyczna Podkarpacia. Dla dorosłych jest to sentymentalna podróż w przeszłość, dla dzieci zaś możliwość zobaczenia, że bajki nie zawsze wyglądały tak jak dziś.

3. Kolejka bieszczadzka

Jedną z atrakcji turystycznych Podkarpacia jest wycieczka najsłynniejszą w Polsce koleją wąskotorową. Przejazd taką kolejką jest dla dzieci wielką frajdą, ponieważ wagoniki są odkryte, a maluchy podczas przejażdżki mogą podziewać dziką przyrodę Bieszczad. Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa powstała w latach 80. XIX wieku i była przed ponad 100 lat użytkowana. W 1994 roku została zamknięta, ale dzięki staraniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolei Leśnej została ponownie otwarta. Przejazd kolejką wąskotorową może trwać może trwać od 1 godziny i 45 minut do nawet 3 godzin. Dla rodzin z dziećmi bardziej optymalny wydaje się krótszy wariant trasy Majdan-Cisna-Przysłup i z powrotem. Przejazd kolejką to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na turystów. W Majdanie można bowiem zabrać dzieci do skansenu kolejowego, w którym będą mogły obejrzeć eksponaty dotyczące historii kolei.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.