Trwa ładowanie...

Atakuje na publicznych basenach. Wystarczy łyk wody

Avatar placeholder
29.06.2022 12:20
Atakuje na publicznych basenach
Atakuje na publicznych basenach (Getty Images)

Lato to czas beztroskiej zabawy w wodzie. Morza, jeziora, czy baseny są często jednymi z niewielu miejsc, w których nasze pociechy mogą się ochłodzić. Jednak wystarczy łyk wody, by maluch zaraził się kryptosporydiozą. Jak się przed nią chronić? Odpowiadamy!

spis treści

1. Kryptosporydioza - jak można się zarazić?

Kryptosporydioza wywołana jest pierwotniakiem Cryptosporidium z rodziny Apicomplexa. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez wypicie zanieczyszczonej wody np. w miejscach wód rekreacyjnych, takich jak baseny.

Do infekcji może dojść także przez kontakt z zanieczyszczoną ziemią, niedogotowanym lub zanieczyszczonym pokarmem.

Osoba, która kilka dni wcześniej przeszła objawy zakażenia, a potem pływa w basenie, może go zanieczyścić pasożytami. Wystarczy łyk takiej wody i może dojść do zarażenia.

2. Kryptosporydioza - objawy

Okres wylęgania się choroby wynosi 3-12 dni, średnio 7 dni. Objawy utrzymują się ok. 2 tygodni, czasem mogą trwać nawet miesiąc. Choroba może przebiegać bezobjawowo lub powodować ostre i/lub uporczywe biegunki, mogące trwać kilka tygodni. Chorzy często skarżą się również na bóle brzucha lub skurcze i niską gorączkę.

Inne objawy to:

  • nudności,

  • wymioty, zespół złego wchłaniania,

  • odwodnienie,

  • bóle mięśni,

  • utrata apetytu,

  • znużenie i osłabienie.

Kryptosporydioza - jak można się zarazić?
Kryptosporydioza - jak można się zarazić? (Getty Images)

W przypadku osób, które mają obniżoną lub słabo wykształconą odporność, choroba przyjmuje charakter ciężki.

Wtedy biegunka może trwać nawet trzy tygodnie. To niebezpieczne, ponieważ znacznie zwiększa się ryzyko odwodnienia. Chorzy na ciężką kryptosporydiozę mogą stracić dziennie nawet 25 litrów płynów, co powoduje spadek masy ciała nawet o 10 proc.

3. Jak wygląda leczenie kryptosporydiozy?

Na szczęście kryptosporydiozę można z powodzeniem leczyć. Zwykle stosuje się nitazoksanid w postaci tabletek lub zawiesiny. Leczenie trwa ok. trzech dni. Można też zastosować leczenie paromomycyną przez 3-4 tygodnie. W leczeniu kryptosporydiozy ważne jest również wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Jak zapobiegać chorobie?:

  • spożywajmy wodę, która nie jest zanieczyszczona biologicznie (chlorowanie nie jest skuteczne, ponieważ nie zabija oocyst). Można stosować inne metody na uzdatnianie wody, np. ozonowanie czy filtrowanie,

  • unikajmy kąpieli w miejscach, gdzie woda nie jest ozonowana,

  • unikajmy spożywania surowych lub półsurowych potraw,

  • nie jedzmy żywności wystawionej na długo przed spożyciem,

  • dbajmy o higienę osobistą,

  • pamiętajmy o myciu rąk.

Jeśli u ciebie lub twojej pociechy dojdzie do zakażenia, nie korzystajcie z basenów jeszcze przez jakiś czas po leczeniu. Nadal możecie zarazić innych!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze