Trwa ładowanie...

Alkohol i nikotyna wpływają na jakość snu

 Dorota Mielcarek
22.08.2019 11:45
Nikotyna i alkohol wpływają na jakość snu
Nikotyna i alkohol wpływają na jakość snu (123rf)

Mała czarna 4 godziny przed snem? Okazuje się, że kofeina nie wpływa na jakość snu. Znacznie gorszym wyborem jest zapalenie papierosa lub wypicie alkoholu. Naukowcy zbadali, co wpływa na jakość snu.

1. Nikotyna i alkohol wpływają na jakość snu

Naukowcy z Florida Atlantic University przeprowadzili badania w celu zbadania jakości snu po nikotynie, kofeinie i alkoholu.

Grupa badawcza składała się z 785 osób, które były monitorowane przez czujniki. Analiza obejmowała cztery godziny przed snem i czas snu. Naukowcy badali jakość snu i samopoczucie po przebudzeniu.

Zauważyli, że ilość wypitego alkoholu, spalonych papierosów i przyjętej kofeiny, które zostały podane 4 godziny przed snem, ma realny wpływ na jego jakość.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Jedzenie, które ma wpływ na sen
Jedzenie, które ma wpływ na sen [11 zdjęć]

Czy to, co jesz ma jakikolwiek wpływ na sen? Tak, i to duży! Sprawdź, które produkty pomogą ci odpłynąć

zobacz galerię

Wniosków jest kilka:

  • okazało się, że picie alkoholu i palenie w ciągu czterech godzin przed pójściem spać negatywnie wpływa na jakość snu, co oznacza gorsze samopoczucie po obudzeniu,
  • kofeina nie wpływa na jakość snu,
  • palenie najsilniej zaburza sen i skraca jego czas średnio o 42 minuty.

2. Jak poprawić jakość snu?

Jakość snu można poprawić na wiele sposobów. Warto je wdrożyć w życie codzienne i wstawać wyspanym i pełnym energii.

Pierwszym sposobem jest dbanie o rytm dobowy. Nasz organizm działa jak dobrze naoliwiona maszyna, pod warunkiem, że dostarczymy jej odpowiednie paliwo.

Zasypianie i wstawanie o tych samych porach oraz sen od godziny 22:00 do 6:00 rano, pozwoli organizmowi na optymalną regenerację. Zachowanie naturalnego trybu snu i czuwania da bardzo dobry efekt.

Działanie światła niebieskiego także ma wpływ na sen. Aby szybciej zasnąć, nie korzystaj ze smartfona, tabletu czy komputera godzinę przed snem. Kiedy nie możesz tego uniknąć, z pomocą przychodzą filtry światła niebieskiego w urządzeniach elektronicznych lub noszenie okularów filtrujących.

Stwórz odpowiednie warunki do snu. Sypialnia musi być wietrzona, a temperatura w środku nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Pomieszczenie powinno być także ciemne, aby nie zakłócać produkcji melatoniny.

Zapomnij o aktywności fizycznej przed snem (chyba że jest to wyciszająca joga). Intensywne ćwiczenia wzmagają produkcję kortyzolu. Trening przed snem pobudzi organizm, zamiast go wyciszyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze